Tatry polskie - schroniska

Bardziej Hotel niż schronisko na Polanie Kalatówki

telefon:  (+48)18 206 -36-44
(+48) 608 326 030
recepcja@kalatowki.pl
hotel@kalatowki.pl
https://www.kalatowki.com.pl 
https://www.kalatowki.pl/cennik.html

Historia:
Polana Kalatówki stanowiła teren pasterski należący pierwotnie do rodu góralskiego Kalatów z Szaflar, który dał jej nazwę.

Kalatówki wraz z Wywierzyskiem Bystrej były w XIX wieku jednym z głównych celów wycieczek w Tatrach Polskich. Polana stała się pierwszym obiektem narciarstwa sportowego. Już od 1907 roku urządzano tutaj „skoki”, a od 1909 roku pierwsze zawody sportowe. W 1910 roku zbudowano tu pierwszą w Tatrach Polskich skocznię narciarską, a w latach 1913-1917 kolejne. Narciarze kwaterowali w wynajętym szałasie. Pierwsze drewniane schronisko z myślą głównie o narciarzach zbudowało w latach 1911-1912 Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy, w „stylu domku góralskiego”. Zostało ono otwarte w 1913 roku, a w 1923 powiększone i nazwane im. Aleksandra Bobkowskiego. W późniejszym okresie zamienione na magazyn. Budynek spłonął w 1943 roku.

Nowe, murowane schronisko czy raczej komfortowy hotel zbudowało również Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy na swoje 30-lecie wg. projektu Józefa Jaworskiego w 1938 roku.
Ten, nawiązujący kształtem do architektury tyrolskiej, uchodzi za jeden z najbrzydszych obiektów w Tatrach polskich i źle wkomponował się w otaczający go krajobraz. Odpowiadał on jednak wyraźnie gustom niemieckim. Przejęty już w 1939 roku przez administrację okupacyjną stał się jako Berghaus Krakau – domem wypoczynkowym dla wyższych funkcjonariuszy i oficerów niemieckich. Specjalny apartament miał tu sam generalny gubernator Hans Frank.

Jako jedno z nielicznych schronisk przetrwało wojnę i służy do dzisiaj. Jest ono nadal wykorzystywane głównie zimą przez narciarzy, na polanie nieopodal działają dwa orczykowe wyciągi. Odbywają się tu również różnego rodzaj zjazdy i konferencje. Schronisko odegrało szczególną rolę w historii polskiego jazzu. W latach 1959 i 1960 zorganizowano tu kilkudniowe warsztaty muzyczne i spotkania czołowych przedstawicieli pionierskiego jeszcze w Polsce okresu jazzu. Uczestniczyli w nich Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także zaprzyjaźnione osoby jak słynny później reżyser Roman Polański. Do idei spotkań powrócono pod koniec lat 90-tych. Imprezy noszące nazwę Jazz Camping Kalatówki zaczęły się odbywać regularnie w ostatnim tygodniu września poczynając od 1997 roku. Dodać również należy, że w Suchym Żlebie w Poniedziałek  Wielkanocny rozgrywane są zawody narciarskie w stylu retro.

Teraźniejszość:
Schronisko – Hotel posiada 44  pokoje 1, 2, 3, 5 osobowe z umywalkami bądź łazienkami (cena 60 – 140 zł za osobę) oraz apartamenty (cena 200 – 280 zł za dwie osoby). Wszystkie pokoje na Kalatówkach oferują zachwycające widoki na Tatry. W pomieszczeniach ogólnodostępnych Goście mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu.

W obiekcie znajduje się sauna, szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Hotel dysponuje także własnym stokiem narciarskim z wyciągiem o długości 400 m.

W Hotelu znajduje się restauracja słynąca z przepysznych domowych dań kuchni polskiej oraz przytulna kawiarnia z kominkiem.
Turyści wędrujący po tatrzańskich szlakach mogą korzystać z hotelowego bufetu.
>>>więcej informacji o schronisku, pokojach i cenach:
https://www.kalatowki.pl
https://www.kalatowki.pl/cennik.html


Dojazd, dojście:

– z Zakopanego busem do Kuźnic i stąd szlak niebieski (droga jezdna) – 40 minut.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– rozległa panorama otoczona Doliny Jaworzynki, Kasprowego Wierchu i głównego grzbietu granicznego;
– Suchy Żleb, w którym w roku 1939 rozegrano mistrzostwa FIS w slalomie;
– „kulturowy wypas owiec” w szałasach poniżej schroniska;
– łany krokusów pokrywające polanę na wiosnę;
– po drodze do schroniska klasztor sióstr albertynek 

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– do schroniska na Hali Kondratowej, szlak niebieski – 40 minut;
– do schroniska „Murowaniec” zejść do Kuźnic, skąd szlak niebieski przez Boczań lub szlak żółty przez Dolinę Jaworzynka – 1 godzina 50 minut.

Zdjęcia z naszego archiwum:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *