Aktualności

Na Rysy po schodach – czy to możliwe?

Najnowsza inwestycja po słowackiej stronie Tatr.

W ostatnich dniach sierpnia na słowackim szlaku na Rysy zamontowano stalowe podesty. W skałach zostały wywiercone otwory, w których na stałe zamontowano metalowe pręty. Do nich przykręcono schody ze stalowej kratownicy. Wcześniej w tym miejscu jedynym ułatwieniem dla turystów były łańcuchy.

Nie wszystkim osobom, które kochają górskie wędrówki taki pomysł przypadł do gustu. Wiele osób twierdzi, że instalowanie podobnych ułatwień zabija prawdziwego ducha górskiej wspinaczki. Niektórzy sądzą, że nie chodzi o ułatwienie dla turystów, ale dla tragarzy (nośiczy), którzy dostarczają prowiant i inne rzeczy niezbędne do funkcjonowania wysokogórskich schronisk. Nad miejscem, w którym zamontowano metalowe schody, nieopodal przełęczy Waga usytuowane jest słynne schronisko Chata pod Rysami..Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Leży na wysokości 2250 m n.p.m. Chata czynna jest jedynie w sezonie letnim (od 16 czerwca do 31 października).

Wiele razy wchodziłem z przyjaciółmi na Rysy od słowackiej strony (ostatnie przejście 22.08.2015 r. i dalej na polską stronę do Morskiego Oka). Na słowackim szlaku sztuczne ułatwienia (łańcuchy) przydają się jedynie przy mokrej, śliskiej skale lub przy oblodzeniu. Szlak na Rysy zaliczany jest do średnio trudnych i przy dobrych warunkach pogodowych sztuczne ułatwienia są naprawdę zbędne.

 

Materiały źródłowe:

http://fakty.interia.pl/galerie/swiat/stalowe-schody-na-rysy-zdjecie,iId,2147397,iAId,213364

http://podroze.onet.pl/aktualnosci/kontrowersyjna-decyzja-na-rysy-mozna-wejsc-schodami/ev98zv

https://www.facebook.com/warunki/?fref=ts  
“Aktualne warunki w górach” – Schody w drodze na Rysy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *