WITAMY NA STRONIE

NOCLEGI, KTÓRE POLECAMY

SZLAKI W PIGUŁCE - TATRY

MY NA SZLAKACH - TATRY POLSKIE

MY NA SZLAKACH - TATRY SŁOWACKIE

MY NA SZLAKACH - "SŁOWACKI RAJ'

TATRY POLSKIE SCHRONISKA

TATRY SŁOWACKIE SCHRONISKA

KARKONOSZE w 7 dni

NASZA GALERIA

NASZ PORADNIK

WARTO TAM BYĆ I TO ZOBACZYĆ

ROZMAITOŚCI - TO WARTO WIEDZIEĆ
W górach jest to co Kocham
Sucha Bela
Przełom Hornadu
Kysel
Klasztorisko
Klasztorska Roklina
Wielki Sokol
Tomasovsky Vyhlod
Piecky
Sokolia Dolina
Zejmarska Roklina
Dobszyńska Jaskinia Lodowa
MY NA SZLAKACH - "SŁOWACKI RAJ'
SŁOWACKI  RAJ (Slovenský raj)

Słowacki Raj (Slovenský raj) – jest to płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, wchodzący w skład Słowackich Rudaw.
Nazwa została nadana w 1921 roku.
     
 
Zbudowany głównie z mezozoicznych wapieni i dolomitów, pierwotnie był jednolitym płaskowyżem o płaskiej powierzchni. Jednak z biegiem kolejnych okresów geologicznych został poprzecinany licznymi i głębokimi dolinami, w następstwie działalności płynących nimi potoków. Miejscami doliny te przyjęły formę wąskich, krętych wąwozów z prawie pionowymi ścianami, zwanymi po słowacku roklinami, w których potoki (niektóre okresowe) utworzyły liczne progi skalne i wodospady. Różnice poziomów między dolnym, a górnym wylotem tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m, na dość krótkim odcinku.

Najbardziej znane rokliny to: Suchá Belá, Kláštorska roklina, Piecky, Vel’ký Sokol, Vel’ký i Malý Kysel’, Sokolia Dolina, Kamenné vráta, Zejmarská roklina.
Kolejną atrakcją są głębokie kaniony przełomowych dwóch rzek tego rejonu Hornadu i Hnilca.
 
Najwyższym wzniesieniem Słowackiego Raju jest Vel’ká Knola – 1266 m n.p.m. oraz Havrania skala – 1157 m. n.p.m. Najniższym punktem jest poziom rzeki Hornad – 466 m n.p.m..
W 1964 roku, znaczna część Słowackiego Raju została objęta ochroną, a w 1988 roku podniesiono rangę ochrony i utworzono Park Narodowy Słowacki Raj.
 
Na terenie Słowackiego Raju znajdują się liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe o różnym stopniu trudności.
Najbardziej atrakcyjne szlaki, to piesze, które biegną wspomnianymi roklinami, o znacznym stopniu trudności. Najtrudniejsze odcinki na tych szlakach pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych drabin, kładek i mostków o wysokości od kilku do kilkunastu metrów.
 
Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi szlak biegnący przełomem Hornadu, gdzie miejscami szlak prowadzi po metalowych półkach umocowanych do pionowej skały, kilka metrów ponad lustrem rzeki.
W południowej części Słowackiego raju znajduje się polana Kláštorisko – 790 m n.p.m. z ruinami klasztoru i schroniskiem turystycznym.
W północnej części Słowackiego Raju, z miejscowości Dedinki – 795 m n.p.m. na płaskowyż Geravy – 1020 m n.p.m. można wjechać kolejką krzesełkową.
 
 
Ciekawostki:
·       najbardziej oblegana przez turystów roklina to Suchá Bel;
·       najbardziej „dzika” roklina to Vel’ký Sokol;
·       najdłuższym wąwozem jest Przełom Hornadu – 11,7 km;
·       najwyższym wodospadem jest Wodospad Zavojowy (Welonowy) położony w Dolinie Sokolej (Sokolia roklina) – 75 m;
 
Punktami wyjścia na szlaki są Podlesok, Pila, Sokol, Čingov, Dedinky.
W miejscach tych znajdują się parkingi – płatne 1,50 euro lato/jesień 2013.
Wejście na teren parku płatne: dorośli 1,50 euro/dzień, dzieci 6 – 15 lat 50 centów, dzieci do 6 lat bezpłatnie (ceny z sezonu lato/jesień 2013).
  
      Materiały źródłowe:
1.     Robert Sołowiej „Słowacki Raj – przewodnik”, wydanie I, wyd. Agencja „TD” – wydawnictwo Turystyczne Białystok, 2001. (ISBN 83-911266-2-5).
2.     „Sprievodca Slovenskỳm rajom” – wyd. agentura Lubafotopres Spiská Nová Ves 2000 r.
3.     Slovenský Raj – Turistická Mapa 1; 50 000 nr mapy 124 – 3 vydanie, wyd. VKǓ Harmanec, Slovenská Republika, 1999 rok.
4.     Własne spostrzeżenia, fotografie i doświadczenia zebrane na szlaku.
 
 
WITAMY NA STRONIENOCLEGI, KTÓRE POLECAMYSZLAKI W PIGUŁCE - TATRYMY NA SZLAKACH - TATRY POLSKIEMY NA SZLAKACH - TATRY SŁOWACKIEMY NA SZLAKACH - "SŁOWACKI RAJ' TATRY POLSKIE SCHRONISKATATRY SŁOWACKIE SCHRONISKAKARKONOSZE w 7 dniNASZA GALERIANASZ PORADNIKWARTO TAM BYĆ I TO ZOBACZYĆROZMAITOŚCI - TO WARTO WIEDZIEĆ
created by "SKB Consulting"