WITAMY NA STRONIE

NOCLEGI, KTÓRE POLECAMY

TATRY, SZLAKI W PIGUŁCE

TATRY POLSKIE, MY NA SZLAKACH

TATRY SŁOWACKIE, MY NA SZLAKACH

"SŁOWACKI RAJ", MY NA SZLAKACH

SCHRONISKA W TATRACH

KARKONOSZE w 7 dni

NASZA GALERIA

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

NASZ PORADNIK, CIEKAWOSTKI
WWW.NASZESZLAKI.COM.PL
Sucha Bela
Przełom Hornadu
Kysel
Klasztorisko
Klasztorska Roklina
Wielki Sokol
Tomasovsky Vyhlod
Piecky
Sokolia Dolina
Zejmarska Roklina
Dobszyńska Jaskinia Lodowa
"SŁOWACKI RAJ", MY NA SZLAKACH
Słowacki Raj (Slovenský raj)

Słowacki Raj (Slovenský raj) – jest to płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, wchodzący w skład Słowackich Rudaw.
Nazwa została nadana w 1921 roku.
     
 
Zbudowany głównie z mezozoicznych wapieni i dolomitów, pierwotnie był jednolitym płaskowyżem o płaskiej powierzchni. Jednak z biegiem kolejnych okresów geologicznych został poprzecinany licznymi i głębokimi dolinami, w następstwie działalności płynących nimi potoków. Miejscami doliny te przyjęły formę wąskich, krętych wąwozów z prawie pionowymi ścianami, zwanymi po słowacku roklinami, w których potoki (niektóre okresowe) utworzyły liczne progi skalne i wodospady. Różnice poziomów między dolnym, a górnym wylotem tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m, na dość krótkim odcinku.

Najbardziej znane rokliny to: Suchá Belá, Kláštorska roklina, Piecky, Vel’ký Sokol, Vel’ký i Malý Kysel’, Sokolia Dolina, Kamenné vráta, Zejmarská roklina.
Kolejną atrakcją są głębokie kaniony przełomowych dwóch rzek tego rejonu Hornadu i Hnilca.
 
Najwyższym wzniesieniem Słowackiego Raju jest Vel’ká Knola – 1266 m n.p.m. oraz Havrania skala – 1157 m. n.p.m. Najniższym punktem jest poziom rzeki Hornad – 466 m n.p.m..
W 1964 roku, znaczna część Słowackiego Raju została objęta ochroną, a w 1988 roku podniesiono rangę ochrony i utworzono Park Narodowy Słowacki Raj.
 
Na terenie Słowackiego Raju znajdują się liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe o różnym stopniu trudności.
Najbardziej atrakcyjne szlaki, to piesze, które biegną wspomnianymi roklinami, o znacznym stopniu trudności. Najtrudniejsze odcinki na tych szlakach pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych drabin, kładek i mostków o wysokości od kilku do kilkunastu metrów.
 
Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi szlak biegnący przełomem Hornadu, gdzie miejscami szlak prowadzi po metalowych półkach umocowanych do pionowej skały, kilka metrów ponad lustrem rzeki.
W południowej części Słowackiego raju znajduje się polana Kláštorisko – 790 m n.p.m. z ruinami klasztoru i schroniskiem turystycznym.
W północnej części Słowackiego Raju, z miejscowości Dedinki – 795 m n.p.m. na płaskowyż Geravy – 1020 m n.p.m. można wjechać kolejką krzesełkową.
 
 
Ciekawostki:
·       najbardziej oblegana przez turystów roklina to Suchá Bel;
·       najbardziej „dzika” roklina to Vel’ký Sokol;
·       najdłuższym wąwozem jest Przełom Hornadu – 11,7 km;
·       najwyższym wodospadem jest Wodospad Zavojowy (Welonowy) położony w Dolinie Sokolej (Sokolia roklina) – 75 m.
 
Punktami wyjścia na szlaki są Podlesok, Pila, Sokol, Čingov, Dedinky.
W miejscach tych znajdują się parkingi – płatne 1,50 euro lato/jesień 2013.
Wejście na teren parku płatne: dorośli 1,50 euro/dzień, dzieci 6 – 15 lat 50 centów, dzieci do 6 lat bezpłatnie (ceny z sezonu lato/jesień 2013).
  
      Materiały źródłowe:
1.     Robert Sołowiej „Słowacki Raj – przewodnik”, wydanie I, wyd. Agencja „TD” – wydawnictwo Turystyczne Białystok, 2001. (ISBN 83-911266-2-5).
2.     „Sprievodca Slovenskỳm rajom” – wyd. agentura Lubafotopres Spiská Nová Ves 2000 r.
3.     Slovenský Raj – Turistická Mapa 1; 50 000 nr mapy 124 – 3 vydanie, wyd. VKǓ Harmanec, Slovenská Republika, 1999 rok.
4.     Własne spostrzeżenia, fotografie i doświadczenia zebrane na szlaku.
 

WITAMY NA STRONIENOCLEGI, KTÓRE POLECAMYTATRY, SZLAKI W PIGUŁCETATRY POLSKIE, MY NA SZLAKACHTATRY SŁOWACKIE, MY NA SZLAKACH"SŁOWACKI RAJ", MY NA SZLAKACHSCHRONISKA W TATRACHKARKONOSZE w 7 dniNASZA GALERIAMIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆNASZ PORADNIK, CIEKAWOSTKI
created by "SKB Consulting"