Karkonosze - schroniska

Schronisko “Kamieńczyk”

www.schroniskokamienczyk.pl

 

Schronisko położone na wysokości ok. 830 m n.p.m., nieopodal Wodospadu Kamieńczyka – najwyższego wodospadu w polskich Karkonoszach (opis wodospadu zobacz w zakładce o wodospadach).

Historia powstania tu schroniska wiąże się właśnie z wodospadem. To on przyciągał już w średniowieczu pierwszych poszukiwaczy skarbów oraz rozmaitych zbieraczy ziół. Wodospad stał się jednym z ważniejszych punktów w programie pobytu w Szklarskiej Porębie gości, a później turystów. Miejsce to zostało jeszcze bardziej spopularyzowane, kiedy w latach 1848-49 wybudowano drogę z Piechowic do huty „Józefina”. Od huty dalej prowadziła droga na Halę Szrenicką obok wodospadu. W następnych latach wybudowano dogodne dojście ze Szklarskiej Poręby. Źródła podają, że już wówczas w rejonie dzisiejszego budynku znajdowało się małe schronisko, które świadczyło usługi gościom. W latach 1923-24 schronisko to zostało znacznie rozbudowane, oferując 20 pokoi z 35 łóżkami i jak na owe czasy było dość komfortowe. Z inicjatywy ówczesnego właściciela Franza Adolpha, zasłużonego dla rozwoju sportów zimowych w Karkonoszach, w pobliżu schroniska powstał tor bobslejowy z wyciągiem, który mógł ciągnąć sanki wraz z pasażerem oraz skocznia narciarska na Owczych Skałach.
Po II wojnie światowej, początkowo w schronisku urządzono strażnicę WOP, a następnie dom wczasowy „Kamieńczyk”. W 1984 roku, podczas kapitalnego remontu doszło do pożaru, który strawił cały budynek.
W 1985 roku Państwo Sieleccy udostępnili ten teren dla turystów. Początkowo stanęła tu budka, potem skromny bufet, a w 1997 roku stanęło obecne schronisko (otwarte 22 czerwca). Warto dodać, że jest to pierwsze, prywatne schronisko, wybudowane od podstaw w powojennej historii, polskiej części Karkonoszy.
W 1999 roku nieopodal schroniska, wybudowano dość duży obiekt „Szałas Sielanka”, który świadczy usługi dla zorganizowanych grup jak i indywidualnych turystów.
Obecnie schronisko posiada 19 miejsc noclegowych, w pokojach 2-3 osobowych i z racji położenia obok sztandarowego wizerunku polskich Karkonoszy WODOSPADU, bardzo licznie odwiedzane.

Dojście:
– ze Szklarskiej Poręby Górnej, szlak czerwony – ¾ godz.;
– ze Szklarskiej Poręby (Osiedle Marysin), dolna stacja wyciągu krzesełkowego, szlak czarny, dalej szlak czerwony – ½ godz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *