Karkonosze - schroniska

Schronisko “Kochanówka”

www.kochanowka.wszklarskiej.net

 

Schronisko położone na wysokości 510 m n.p.m., nieopodal Wodospadu Szklarka – drugiego co do wysokości wodospadu w polskich Karkonoszach (opis wodospadu zobacz w zakładce o wodospadach). Znajduje się powyżej ujścia potoku Szklarki do rzeki Kamienna.

Duża popularność wodospadu wśród gości, później turystów spowodowała wybudowanie w tym miejscu w I połowie XIX wieku skromnego bufetu, w którym można było się posilić. Ówczesny właściciel tych ziem wybudował drogę prowadzącą do wodospadu, a w 1868 roku gospodę. Pobyt gościom uatrakcyjniał (za odpowiednią opłatą), otwieraniem zasuwy ponad wodospadem, tym samym zwiększał ilość przepływającej wody. W 1891 roku gospoda spłonęła. Odbudowa trwała kilka lat. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1897 roku. Gospoda nie prowadziła noclegów, świadcząc jedynie wyżywienie.
Po II wojnie światowej pierwszym, powojennym gospodarzem został Marek Kochan (stąd wzięła się dzisiejsza nazwa). Obecnie schronisko świadczy usługi noclegowe, posiada 12 miejsc w pokojach 2-4 osobowych.
Obok schroniska znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać wodospad.
Ponadto znajdują się tu stragany z górskimi i nie tylko górskimi, pamiątkami.
Niestety, reklamy które widnieją dookoła schroniska psują jego zewnętrzny, górski wizerunek. Bardziej liczą się naleśniki, gofry i pierogi niż góry – wielka szkoda!
Ze względu na łatwy dostęp, miejsce to, a i przy okazji schronisko są licznie oblegane przez turystów, zwłaszcza tzw. „jednodniowych”. Prawdziwy nastrój górskiego schroniska można zaznać w godzinach wieczornych, kiedy liczba turystów spada do minimum.
 
Więcej przeczytasz w literaturze, którą polecamy oraz na stronie schroniska, chociaż jak na razie strona jest nieaktywna!

Dojście:
– ze Szklarskiej Poręby Górnej, szlak zielony – wzdłuż rzeki Kamienna obok wspaniałych skalnych form – 1 ¼ godz.;
– ze Szklarskiej Poręby (Osiedle Marysin), dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Szrenicę, szlak czarny – 1 ¼ godz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *