Karkonosze - schroniska

Schronisko “Na Hali Szrenickiej”

www.hala-szrenicka.com

 

Schronisko położone na hali o tej samej nazwie, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Od schroniska na Szrenicy dzieli je ok. ¼ h marszu. Źródła podają, że znajduje się na wysokości 1195 m n.p.m., a na pieczątce schroniska jest 1250 m n.p.m.

Sama Hala Szrenicka była znana już w średniowieczu, kiedy to Walończycy poszukiwali tu szlachetnych kamieni, przede wszystkim ametystów.
Pierwszy budynek, na miejscu obecnego schroniska, powstał w 1786 roku. Była to zwykła buda pasterska, którą nazwano „Nowa Buda Śląska”. W XIX wieku Hala Szrenicka stała się miejscem, które odwiedzało coraz więcej gości (turystów). Wymusiło to zmianę profilu działalności budy. Wkrótce buda została przekształcona w gospodę, a potem w schronisko. W 1820 roku znajdowały się już dwa budynki. Ruch turystyczny wzrósł jeszcze bardziej, kiedy w 1869 roku wybudowano drogę. W 1846 roku obok budy postawiono tzw. dom letni, który nawiązywał swym wyglądem i standardem do typowego obiektu turystycznego. W latach 1894-95 przebudowano cały obiekt, za wzór wzięto schronisko Pertrova bouda. Znajdowały się tam pokoje gościnne na 70 osób, a jadalnia mogła pomieścić 80 -100 osób. W 1905 roku schronisko spłonęło. Już następnego roku ponownie oddane je do użytku. Następnie kilka razy modernizowane i rozbudowywane. Przed II wojną światową miało standard luksusowego hotelu górskiego.
Po wojnie, przez krótki czas służyło jako strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Przejęte przez PTT, późniejszy PTTK, jeszcze w latach 40-tych stał się jednym z głównych obiektów bazy turystycznej w rejonie Szklarskiej Poręby. Ciekawostką jest fakt, że schronisko zmieniało 4-krotnie swoją nazwę. Było nazywane „Pod Kopą Wodną”, „Pod Szrenicą”, „im. Jana Kasprowicza”. Od 1950 roku nosi dzisiejszą nazwę.

Doskonałe warunki śniegowe Hali Szrenickiej miały i mają wpływ na funkcjonowanie schroniska. Dawniej znane i popularne były zjazdy rogatymi saniami doliną Kamieńczyka. Na początku XX wieku powstał tu tor bobslejowy, a w dniach 7-8 stycznia 1922 roku na trasie z Hali Szrenickiej do Wodospadu Kamieńczyka odbyły się pierwsze w Niemczech zawody saneczkowe. W 1949 roku uruchomiono w okolicy wyciąg narciarski. Dach schroniska zimą był wykorzystywany jako pierwsza w granicach Szklarskiej Poręby – skocznia narciarska.
Obecnie schronisko posiada 110 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie.
Jego znaczenie znacznie rośnie zimą, gdzie znajduje się wypożyczalnia i punkt obsługi narciarzy. Dodatkowo rośnie liczba narciarzy poprzez uruchomienie wyciągu kanapowego (6-osobowy), „Karkonosze Express”, który wywozi narciarzy wprost na Halę i w rejon schroniska.
Schronisko posiada saunę fińską, gdzie odpłatnie można się zrelaksować po turystyczno-narciarskich wojażach.

Dojście:
– ze Szklarskiej Poręby, szlak czerwony – 2 godz.;
– ze Szklarskiej Poręby wjazd wyciągiem na Szrenicę i stąd zielonym szlakiem lub czerwonym – ¼ godz;
– z Przełęczy Szklarskiej, szlak zielony – 2 godz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *