Karkonosze - schroniska

Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj”

www.schroniskookraj.pl
kontakt: schroniskookraj@gmail.com

tel.: 75 611 20 36
tel. kom.: 791 999 953

58-530 KARPACZ, Przełęcz Okraj 1


Schronisko, położone jest na Przełęczy Okraj, od której wzięło swoją nazwę. Przełęcz ta, zlokalizowana jest we wschodniej części Karkonoszy. Wznosi się na wysokości 1046 m n.p.m. i dzieli dwa karkonoskie grzbiety – Kowarski, od zachodu oraz Lasocki – od wschodu.

W sąsiedztwie schroniska, znajduje się drogowe przejście graniczne. Obecnie, każdy może swobodnie przekraczać granicę państw. Tuż za nią, po stronie Republiki Czeskiej, znajduje się malowniczo położona miejscowość – Mala Upa.

Historia:
Pierwsze budy pojawiły się na przełęczy w 1690 roku. Zostały wzniesione przez zesłanych tu oficerów habsburskich.
W II połowie XVIII wieku jedna z tych bud służyła jako pomieszczenie dla celników, bowiem przełęcz stanowiła przejście graniczne pomiędzy Prusami a państwem Habsburgów. Z czasem przy granicy wybudowano kilka nowych obiektów, które pełniły rolę schronisk i hoteli.

Pierwsze prawdziwe schronisko na przełęczy powstało w początkach XIX wieku. Było to małe, drewniane schronisko założone przez pruskiego kombatanta wojny napoleońskiej. W 1922 roku wybudowano po stronie śląskiej (niemieckiej) budynek murowany, który mieścił również schronisko młodzieżowe. Budynek był utrzymany w stylu sudeckim. Znajdował się tu również urząd pocztowy.
Po II wojnie światowej w budynku dawnej gospody urządzono schronisko „Na rubieży”, które później zmieniło nazwę na „Muflonik”. W 1964 roku, budynek przestał istnieć w wyniku budowy w tym miejscu przejścia granicznego.

W 1975 roku, w miejscu gdzie stało dawne murowane schronisko postawiono bacówkę PTTK, która mieściła 28 miejsc noclegowych. Schronisko „Na Przełęczy Okraj” składało się z dwóch obiektów.
Warto pamiętać, że to na tej przełęczy, zapoczątkowano popularne później w całych Karkonoszach zjazdy rogatymi saniami. Pierwsza trasa liczyła 7 km długości i prowadziła z przełęczy aż do Kowar.
Tradycja ta jest podtrzymywana i w różnym stopniu kultywowana do dziś.

Teraźniejszość:
Schronisko Na Przełęczy Okraj dysponuje pokojami wieloosobowymi oraz ogólnodostępnymi łazienkami z WC. Można tu organizować imprezy integracyjne i okolicznościowe.
Schronisko posiada 40 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4,6 i 7 osobowych. Prysznice oraz toalety są wspólne dla wszystkich nocujących w schronisku na najniższym poziomie. Od niedawna schronisko posiada pokój 2 osobowy lub 3 os. z łazienką.

Cena brutto za osobę (za dobę,):
Pokój 2,3,4 osobowy   – 75 / 85 zł 
Pokój 6, 7 osobowy   – 75 / 85 zł
Pokój 4 i więcej osobowy   – 70 /80 zł
Pokój 2- osobowy z łazienką (doba) – 190 / 210 zł 
Pokój 3- osobowy z łazienką (doba) – 250 / 270 zł 

Przy obiekcie znajdują się miejsca parkingowe – parking dla naszych gości jest darmowy, dla pozostałych turystów – 30 zł za dobę.

Właściciele schroniska zapraszają do skorzystania z kuchni, gdzie serwowane są smaczne obiady domowe. Dla zmęczonych turystów szef kuchni przygotuje pyszną wojskową grochówkę czy też tradycyjny polski schab z ziemniakami i surówką oraz puszysty sernik na zimno.
Bar – Restauracja czynny: lato od 8:00 – 19:00.

Do dyspozycji gości wydzielone jest miejsce do biesiadowania przy ognisku oraz sala z kominkiem, gdzie można odpocząć po całodniowej wędrówce w miłej przytulnej atmosferze. Drzwi schroniska są otwarte dla turystów w dzień i w nocy.

W czerwcu 2023 roku byliśmy gośćmi tego schroniska. Wystrój i górska atmosfera, czystość i miła obsługa.  Trzymamy kciuki za obecnych właścicieli i życzymy aby w kolejnych rankingach „n.p.m.”, schronisko sklasyfikowano znacznie wyżej.

Stoki narciarskie:
Dla narciarzy znajduje się tu aż 8 stoków narciarskich oraz szlaki narciarstwa biegowego, m.in. trasa na Śnieżkę czy też Budniki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej oraz Bajkowa ścieżka (Pohádková stezka) z 9 przystankami, na których opisane są baśnie autorstwa znanej czeskiej pisarki – Pani Marii Kubatovej.

Dojazd, dojście:
– z Kowar spod Ratusza, szlak niebieski do Uroczyska – ¾ godz. dalej szlak żółty na Przełęcz Okraj – 1 ½ godz.;
– z Karpacza Biały Jar, szlak zielony przez Budniki – 2 ¾ godz.

Ponadto:
Ze względu na dobrze utrzymaną drogę łączącą Jelenią Górę z Trutnovem, turyści mają możliwość podjechania samochodem pod samo schronisko. Przy schronisko znajduje się węzeł szlaków turystycznych, zarówno pieszych, rowerowych, jak i narciarskich. 
Do schroniska można dojechać codziennie busem z Karpacza i z Kowar oraz z Pecu Pod Śnieżką. Bilety są do nabycia u kierowcy. 

Rejon schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych:
szlak zielony, kierunek wschodni, na Grzbiet Lasocki;
szlak niebieski, kierunek zachodni, prowadzi na Grzbiet Kowarski i Skalny Stół – 1 godz., a dalej na Przełęcz pod Śnieżką – 2 ¼ godz.;
– szlak czerwony, kierunek zachodni, na Śnieżkę (częściowo po stronie czeskiej, dalej granicą) – 2 ¾ godz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *