Karkonosze - schroniska

Schronisko “Nad Łomniczką”

Schronisko PTTK “Nad Łomniczką”
tel. 691-112-204

 

Schronisko znajduje się na wysokości 1002 m n.p.m., w Dolinie Łomniczki.
Pierwszy budynek w miejscu dzisiejszego schroniska postawiono na początku XIX wieku. Była to myśliwska chata, która z czasem stała się celem spacerów wczasowiczów z Karpacza. W latach 90-tych XIX wieku Towarzystwo Karkonoskie (RGV) wybudowało szlak turystyczny prowadzący doliną, przez Kocioł Łomniczki na grań Karkonoszy.
W 1890 roku powstał nowy budynek, który był już przystosowany do obsługi ruchu turystycznego. Schronisko na przełomie XIX i XX wieku było kilkakrotnie rozbudowywane. Od 1945 do 1947 roku schronisko było nieczynne. Oddany we władanie jeleniogórskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zaczęło jeszcze w tym samym roku funkcjonować. Posiadało wówczas 12 miejsc noclegowych i do 1978 roku można było w nim przenocować.

Obecnie schronisko nie prowadzi działalności noclegowej, chociaż, jak zapewnia gospodarz obiektu, o każdej porze dnia i nocy turysta może tu znaleźć schronienie. Można tu skorzystać z bufetu (baru). Klimatu budynkowi nadaje brak oświetlenia elektrycznego.
Schronisko jest nieco zapomniane z powodu popularności wyciągu krzesełkowego na Kopę, który wyraźnie ułatwia dostęp do głównej grani Karkonoszy, w tym wejście na Śnieżkę.

Obok schroniska przebiega Główny Szlak Sudecki, którym idąc w kierunku południowym możemy dotrzeć do Symbolicznego Cmentarzyka Ofiar Gór, jedyne tego typu miejsce w polskich górach (opis zobacz w zakładce – ciekawe miejsca – polskie Karkonosze).
Warto w tym miejscu przytoczyć fakt, że pod koniec XIX wieku, w górnej partii Kotła Łomniczki zbudowano drugie schronisko. Obiekt prawdopodobnie w 1900 roku spłonął, po czym na miejscu zgliszcz w 1901 roku został odbudowany. W dniu 31 marca 1902 roku gigantyczna lawina zniszczyła budynek do fundamentów, a resztki przeniosła o około 700 m w dół do górnej granicy lasu. Po tej katastrofie zaniechano budowy kolejnego schroniska.

Dojście:
– z Karpacza, Biały Jar, przez Dolinę Łomniczki, czerwony szlak – 1 ¼ godz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *