Karkonosze - schroniska

Schronisko “Pod Łabskim Szczytem”

www.labskiszczyt.pl

 

Schronisko położone jest na wysokości 1168 m n.p.m., na krawędzi Łabskiego Kotła. Należy do jednych z nielicznych schronisk, gdzie panuje prawdziwie górska atmosfera, z daleka od zgiełku, krzyków i niedzielnych turystów.
Pierwsza budowla, która powstała tu już w 1632 roku, to strażnica graniczna, przy jednej z najstarszych dróg wiodących przez Karkonosze – Czeska Ścieżka. Miała ona pełnić również funkcję punktu kontrolnego ze względów sanitarnych, dla zapobieżenia rozprzestrzenianiu się epidemii. Po latach, w XVIII wieku służyła jako buda pasterska, potem myśliwska.
Z czasem, jak to miało miejsce w innych częściach Karkonoszy, wraz ze wzrostem gości, budynek zaczął świadczyć usługi turystyczne. Otrzymał wówczas nazwę Budy Eliasza (od nazwiska właściciela), a następnie „Śląska Buda” i „Stara Śląska Buda” (po wybudowaniu schroniska na Hali Szrenickiej). Zimą 1914 roku schronisko spłonęło. Szybko je odbudowano i w 1915 roku oddano je do użytku. W okresie międzywojennym, w 1938 roku dobudowano drugi budynek. Po wojnie, przez krótki czasu służył jako dom wypoczynkowy „Piast”. Dzisiejsza nazwa schroniska została nadana w 1950 roku.
Aktualnie schronisko posiada 39 miejsc noclegowych w pokojach 1-6 osobowych. Drugi budynek, stojący obok pełni rolę stacji GOPR.

Najważniejszym atutem schroniska jest jego autentyczna, „schroniskowa” atmosfera. Drewniany budynek i jego zielony dach, jeszcze bardziej wtapia go w górski krajobraz. Po wyjściu ze schroniska, naszym oczom ukazuje się wspaniały widok na Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Nocą z okien schroniska można podziwiać, pięknie oświetlone miejscowości u stup Karkonoszy.
O tym, że schronisko posiada swój klimat i w pełni zadowoli górskiego turystę, niech świadczy fakt, że w 2009 roku zajęło ono czwarte miejsce w rankingu schronisk górskich, ogłoszonym przez magazyn górski „npm”.  Dwa lata później, w II edycji rankingu schronisko zajęło piąte miejsce, a więc wciąż znajduje się w ścisłej czołówce.

Dojścia:
– ze Szklarskiej Poręby Górnej, szlak żółty – 2 ¼ godz.

Rejon schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych:
żółty szlak – prowadzi stąd w rejon stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami – 1 godz. a dalej na czeską stronę np. do schroniska Labská bouda;
zielony szlak – Ścieżka nad Reglami do Śnieżnych Kotłów – ½ godz., na Mokrą Przełęcz – ¾ godz.;
czerwony szlak – do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem – 1 ½ godz., a dalej niebieskim szlakiem w kierunku południowym na Przełęcz pod Śmielcem – ¾ godz., na północ do Michałowic – 1 ½ godz. lub jeszcze dalej do Piechowic, można również zejść niebieskim szlakiem (dawna Czeska Ścieżka) do Wodospadu Szklarki – 2 godz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *