Karkonosze - schroniska

Schronisko “Szrenica”

www.szrenica.pl

 

Schronisko położone na wysokości 1362 m n.p.m., na szczycie Szrenicy (opis szczytu zobacz w zakładce – grzbiety, szczyty i przełęcze).
Powstanie schroniska związane jest z sytuacją polityczną jaka zaistniała po I wojnie światowej. W 1921 roku, władze czeskie ograniczyły uprawnienia byłych właścicieli i dzierżawców górskich schronisk po swojej stronie. Tak było w przypadku schroniska Vosecká bouda, które znajduje się niedaleko Szrenicy. Ówczesnemu, niemieckiemu dzierżawcy nie przedłużono koncesji na jego prowadzenie co spotkało się z wielkim oburzeniem niemieckiej części mieszkańców Karkonoszy. Stąd pomysł by w odwecie postawić własne (niemieckie) schronisko. Budynek powstał w obecnym miejscu , w latach 1921-22, a uroczyste otwarcie z wielką oprawą odbyło się 19 grudnia 1922 roku. Nadano mu wówczas imię Niemców Sudeckich. Schronisko było modernizowane, między innymi doprowadzono tu elektryczność ze Szklarskiej Poręby.

Po II wojnie światowej schronisko zostało przejęte przez Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, później przez Orbis i w końcu przez PTTK. W latach 50 -tych w obliczu częstych zmian na stanowisku kierownika, schronisko zaczęło podupadać. Świadczyć o tym może fakt stałej, malejącej liczby miejsc noclegowych. Ze 100 miejsc, liczba ta spadła w 1967 roku do zaledwie 10 plus 30 w części gastronomicznej. To samo dotyczyło standardu usług. Tego samego roku schronisko zostało zamknięte ze względu na zły stan techniczny. W styczniu 1972 roku, w schronisku wybuchł pożar, który zniszczył 70% powierzchni dachu. Rozpoczęty remont w 1973 roku trwał i trwał. Dopiero w 1992 roku obiekt kupili prywatni właściciele – rodzina Państwa Kłopotowskich. Jeszcze tego samego roku, w 70 rocznicę powstania schroniska, 19 grudnia zostało uroczyście otwarte i służy turystom do dziś.

Obecnie posiada 90 miejsc noclegowych. Znajdują się tu trzy sale jadalne oraz sala, w której można zorganizować różne imprezy jak: zabawy sylwestrowe, seminaria, konferencje itp. Jest bardzo czyste i pomimo wielkości panuje tu miły i górski klimat.
Schronisko słynie ze smacznej, domowej kuchni, a daniem firmowym są naleśniki z serem, jagodami i śmietaną.
W sezonie przeżywa prawdziwe oblężenie turystów, a to za sprawą bardzo łatwego dostępu – poniżej schroniska znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby.
Ponadto w rejonie schroniska znajduje się obserwatorium meteorologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dojście:
– ze Szklarskiej Poręby, szlak czerwony – 2 ½ godz.;
– ze Szklarskiej Poręby, wyciągiem krzesełkowym – ½ godz. (szczegóły, rozkład jazdy, ceny biletów) www.sudetylift.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *