Karkonosze - ważne informacje

Szlaki sezonowo zamykane

W czasie sezonu zimowego niektóre odcinki szlaków turystycznych – z uwagi na zagrożenie lawinowe i oblodzenie – są zamykane i tym samym niedostępne dla turystyki pieszej i narciarskiej.

We wschodniej części Karkonoszy w okresie zimowym zamknięte są następujące szlaki:
1. Droga Jubileuszowa na Śnieżkę, szlak niebieski, od Śląskiego Domu do zejścia szlaku na Kowarski Grzbiet.
2. od Schroniska Nad Łomniczką, przez Kocioł Łomniczki do Śląskiego Domu, szlak czerwony.
3. przez niszę niwalną Białego Jaru, szlak żółty – w tym czasie wytyczony jest szlak zimowy od górnej stacji wyciągu na Kopę do Strzechy Akademickiej.
4. od Domku Myśliwskiego do Samotni, szlak niebieski.

W zachodniej części Karkonoszy w okresie zimowym zamknięte są szlaki:
1. od Schroniska Pod Łabskim Szczytem nad Śnieżne Kotły, szlak żółty – obowiązuje tyczkowany wariant zimowy od schroniska do czerwonego szlaku granicznego.
2. od Schroniska Pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem, szlak zielony.

Ponadto:
w związku ze zmianą przebiegu niektórych szlaków turystycznych w sezonie zimowym (odcinki szlaków powyżej górnej granicy lasu), organizowane jest znakowanie szlaków w postaci tyczek. Na czas zimy ustawiane są również tablice informujące o trudnych warunkach w górach, m.in. o oblodzeniu szlaku (np. szlak czerwony od Śląskiego Domu na Śnieżkę) lub nawisach śnieżnych (punkty widokowe nad Śnieżnymi Kotłami).

Fragmentacja obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego kompleksami narciarskimi oraz siecią szlaków turystycznych jest przyczyną izolacji ostoi bardzo cennych gatunków, wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Pragnąc zapewnić jak najlepsze warunki ginącym gatunkom zwierząt, podlegającym ochronie prawnej, Karkonoski Park Narodowy informuje, że każdego roku od 10 kwietnia do 31 maja, zamykane są trzy fragmenty szlaków turystycznych:
– odcinek szlaku niebieskiego od Przełęczy Okraj do Skalnego Stołu, / proponowane obejście: Tabaczaną Ścieżką, szlak zielony i szlakiem żółtym (Budniki – Skalny Stół) lub szlakiem czerwonym po stronie czeskiej do Sowiej Przełęczy/,
– odcinek szlaku zielonego od Polany przez morenę Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego, / proponowane obejście: szlakiem żółtym z Polany przez Pielgrzymy /,
– odcinek szlaku zielonego (Ścieżka Nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Śnieżne Kotły do Schroniska Pod Łabskim Szczytem, / proponowane obejście: szlakiem czerwonym od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem pod Gawrami (wzdłuż granicy KPN) do Schroniska Pod Łabskim Szczytem/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *