Karkonosze - ciekawe miejsca

Mumlavsky Vodopad – strona czeska

Kolejna atrakcja to Mumlavsky Vodopad, który znajduje się w pobliżu czeskiego miasteczka Harrachov.

 

Wodospad wziął swą nazwę od rzeki Mumlavy, której źródła znajdują się na Mumlavskiej louce, na grzbiecie Karkonoszy. Rzeka jest lewym dopływem Izery. Na całej swej długości płynie na terenie parku narodowego. Od Harrachova rzeka jest udostępniona dla amatorów kajakarstwa górskiego.
Mumlavský vodopad ma niespełna 10 m wysokości, ale należy do czołówki karkonoskich wodospadów jeśli chodzi o przepływ wody. Dlatego jest bardzo popularny wśród turystów. Największe wrażenie robi podczas wiosennych roztopów.

Wodospad utworzył się na tektonicznym uskoku, a charakterystycznymi elementami są kotły eworsyjne, które znajdują się poniżej i powyżej, wytworzone w granitowej skale poprzez działanie wody. W gwarze ludowej noszą one nazwę „czarcie oka”. Niektóre z nich osiągają 7 m średnicy i 3 m głębokości i należą do największych w Republice Czeskiej. Podczas mroźnych zim wodospad zamarza, tworząc niezwykle atrakcyjne lodospady.
Wodospad można podziwiać z mostku na rzece, widok jest naprawdę imponujący. Można później przejść szlakiem w górę rzeki, gdzie znajdują się mniejsze kaskady oraz kotły eworsyjne. Można wejść na skały, przez które płynie potok i zmierzyć się z nim „oko w oko”.

Tuż obok wodospadu stoi, drewniana budowla z XIX wieku. Dawniej pełniła rolę leśniczówki. Dzisiaj mieści restaurację.

Dojście:
– z centrum Harrachova ok. ½ godz.
Można sobie urozmaicić wędrówkę idąc od dworca autobusowego na szlak, który prowadzi przez las do wodospadu i wrócić do miasta po drugiej stronie potoku obok restauracji Mumlavska bouda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *