Poradniki

Dekalog Turysty Górskiego

I
Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy a w szczególności dzieci.

II
Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki. Poczytaj przewodniki, przestudiuj mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, przewodników górskich i gospodarzy schronisk.
Przeszukaj zasoby internetowe regionu, w który się udajesz – wielu z tych, którzy tam byli dzieli się swoimi spostrzeżeniami.

III
W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty o profilowanej podeszwie.

IV
Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinie powrotu. W ten sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku. Jeśli posiadasz telefon komórkowy, zabierz go ze sobą, zapisz sobie numer ratunkowy do GOPR 0-601-100-300.

V
Szybkość poruszania się dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. „Pożeranie kilometrów” prowadzi do wyczerpania a poza tym ogranicza mozliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.

VI
Uważaj na każdy krok – wypadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególnej ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku gdyż jest on zwykle poprowadzony optymalnie, zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i wysiłku na pokonanie trasy.

VII
Nie strącaj kamieni gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.

VIII
Decycja zawrócenia z drogi to nie hańba lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócenia gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.

IX
Szanuj przyrodę, nie hałasuj. Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci dajesz dowód swej kultury.

X
Jeśli zdarzy się wypadek – przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji w widocznym miejscu i pod opieką. Przyjętym w górach sygnałem (dowolny sygnał optyczny lub akustyczny powtórzony 6 razy na minutę, potem minuta przerwy) wezwij pomoc GOPR lub TOPR.

 

Materiały źródłowe:
– PTTK Zarząd Główny „Komisja Turystyki Górskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *