Tatry polskie - ważne informacjeTatry słowackie - ważne informacje

Ubezpieczenia w Tatrach

Wybierając się w Tatry Słowackie pomyśl o ubezpieczeniu.

Od 1 lipca 2006 roku w Tatrach Słowackich osoba, której Horská Záhranná Słužba udzieliła pomocy jest zobowiązana do zwrotu kosztów związanych z akcją ratunkową.

Nie oznacza to jednoznacznie, obowiązku posiadania stosownego ubezpieczenia, ale wskazuje na ewentualną możliwość wykupu polisy, która zapewni pokrycie takich kosztów.

Apelujemy z tego miejsca i dobrze radzimy, zadbaj nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również o swoją kieszeń. Koszty akcji w zależności od zaangażowanych sił i środków mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy polskich złotych !!!.

Wykupując stosowne ubezpieczenie możesz czuć się o wiele bezpieczniej, a w przypadku konieczności skorzystania z takiej pomocy uchronisz się przed sporym wydatkiem i Wierz nam – Słowacy wyegzekwują każdą złotówkę, (euro).


Jak to zrobić?

Polecamy i radzimy wykupić ubezpieczenie, które nazywa się „ubezpieczeniem do gór” – „poisteenie do hor”. Najlepiej już po stronie słowackiej i to przed pierwszym wyjściem na szlak. Polisę można wykupić w niemal każdym centrum usług turystycznych, w większym hotelu lub w biurze ubezpieczeniowym. My zawsze kupujemy w Szczyrbskim Jeziorze albo w Starym Smokowcu, w pierwszym dniu po przyjeździe w Tatry, w dniu przeznaczonym na aklimatyzację.

Stawka ubezpieczenia obejmuje jeden dzień i nie ma tu znaczenia na ile dni jest zawarte. W zależności od typu i formy naszej aktywności ustalona jest stawka ubezpieczenia za dzień. Wszystko jest uzależnione od stopnia ryzyka naszej turystyki. Niższa stawka obejmuje poruszanie się po znakowanych szlakach turystycznych, większa stawka obejmuje nieznakowane szlaki (trasy), po których możemy się poruszać ale wyłącznie z uprawnionym przewodnikiem i najwyższa obejmuje wspinaczkę. Oczywiście ciągle mamy na myśli turystykę pieszą, bowiem jeszcze inne stawki obejmują sezon zimowy i turystykę narciarką w każdej postaci.

Wierzcie nam na słowo, są to bardzo małe stawki, wahają się od 30 eurocentów do 1 euro za dzień. W zakres ubezpieczenia wchodzi poszukiwanie, udzielenie pierwszej pomocy, transport (z użyciem śmigłowca włącznie). Jak widać, jest to niewiele w porównaniu z tym, jaki rachunek może być Ci wystawiony ze strony HZS w przypadku udzielonej pomocy.

>>>więcej informacji o ubezpieczeniach w Tatrach:
www.hzs.sk/poistenie/
www.strbskepleso@tatryinfo.eu

Nie sugerujcie się posiadaniem karty EKUZ, obejmuje bowiem inny zakres usług medycznych w przypadku potrzeby. „Ubezpieczenie do gór” jest specyficznym ubezpieczeniem, które powinieneś posiadać idąc na tatrzańskie szlaki po słowackiej stronie.

Po polskiej stronie Tatr, nie wiadomo dlaczego, ale takich rozwiązań prawno-finansowych nie ma, a szkoda !!!. Wszystkie koszty potencjalnej akcji ratunkowej pokrywane są z kieszeni podatnika – często za niefrasobliwe zachowanie turysty na górskim szlaku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *