Tatry słowackie - szlaki turystyczne

Na Rysy po schodach – czy to możliwe?

Najnowsza inwestycja po słowackiej stronie Tatr.

W ostatnich dniach sierpnia 2016 roku na słowackim czerwonym szlaku na Rysy zamontowano stalowe podesty. W skałach zostały wywiercone otwory, w których na stałe zamontowano metalowe pręty. Do nich przykręcono schody ze stalowej kratownicy. Wcześniej w tym miejscu jedynym ułatwieniem dla turystów były łańcuchy.

Nie wszystkim osobom, które kochają górskie wędrówki taki pomysł przypadł do gustu. Wiele osób twierdzi, że instalowanie podobnych ułatwień zabija prawdziwego ducha górskiej wspinaczki. Niektórzy sądzą, że nie chodzi o ułatwienie dla turystów, ale dla tragarzy (nośiczy), którzy dostarczają prowiant i inne rzeczy niezbędne do funkcjonowania wysokogórskich schronisk. Nad miejscem, w którym zamontowano metalowe schody, nieopodal przełęczy Waga usytuowane jest schronisko Chata pod Rysami (2250 m n.p.m). Jest to najwyżej położone schronisko w całych Tatrach.. Chata czynna jest jedynie w sezonie letnim.

Wiele razy wchodziłem z przyjaciółmi na Rysy od słowackiej i od polskiej strony. Na słowackim szlaku sztuczne ułatwienia przydają się jedynie przy mokrej, śliskiej skale lub przy oblodzeniu.

Materiały źródłowe:

https://fakty.interia.pl/galerie/swiat/stalowe-schody-na-rysy-zdjecie,iId,2147397,iAId,213364

https://podroze.onet.pl/aktualnosci/kontrowersyjna-decyzja-na-rysy-mozna-wejsc-schodami/ev98zv

3 komentarze

  1. Ciekawy temat, interesująca sprawa – osobiście zaliczę te schody przy najbliższym pobycie w Tatrach słowackich.

  2. Ciekaw jestem jakie odczucia mają Ci, którzy pokonali już ten szlak idąc po schodach. Może jakiś opis?

    1. Opis szlaku na Rysy od słowackiej stron i przejście po tych schodach udokumentowane nowym materiałem zdjęciowym opublikuję już w styczniu. Zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *