Tatry polskie - schroniska

Schronisko im. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej

Telefon: +48 18 20 705 10
E-mail: chocholowska.schronisko@gmail.com

www.chocholowska.zakopane.pl
https://chocholowska.com/project_category/oferta/

Jest to największe schronisko w Polskich Tatrach.

Historia:
Pierwsze schronisko w Dolinie Chochołowskiej pojawiło się jeszcze przed I wojną światową w 1911 rok. Znajdowało się u wylotu Doliny Starorobociańskiej. Obiekt ten należał do Towarzystwa Tatrzańskiego, z którego można było skorzystać pobierając klucze w biurze w Zakopanem. Schronisko to było systematycznie rozkradane i dewastowane.

W lutym 1933 roku z inicjatywy Warszawskiego Klubu Narciarskiego (WKN), po 2- letnim okresie budowy, uroczyście, z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego oddano do użytku nowe schronisko (w miejscu dzisiejszego). Doprowadzono też do niego drogę jezdną.

W pierwszych miesiącach II wojny światowej służyło uciekinierom na Węgry oraz konspiracyjnym kurierom. Zajęte przez Wehrmacht, służyło za dom wczasowy, urządzano tu również kursy narciarskie dla niemieckich żołnierzy. Spalone przez Niemców pod koniec wojny.

Nowe schronisko, wybudowano w tym samym miejscu w latach 1951-1953 wg. projektu Anny Górskiej, umiejętnie łączącego kamień, drewno i elementy stylu podhalańskiego. Budowa schroniska trwała 28 miesięcy.

Schronisko stanowi świetną bazę wypadową w Tatry Zachodnie polskie jak i słowackie. Umożliwia to podpisanie umowy z Schengen oraz regulamin TPN i TANAP, który zezwala przekraczać granice w miejscach, w których łączą się szlaki turystyczne po obu stronach granicy.

Wśród najważniejszych wydarzeń w dziejach schroniska należy wymienić nieudaną próbę pobicia rekordu wysokości w locie balonowym do stratosfery przez pilota balonowego kpt. Zbigniewa Burzyńskiego i znanego taternika Konstantego Narkiewicza-Jodkę, w październiku 1938.

Najważniejszym wydarzeniem w powojennej historii schroniska była wizyta papieża Jana Pawła II podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, 23 czerwca 1983 roku. Po wylądowaniu śmigłowca na Siwej Polanie papież przybył do schroniska. Odbył krótką wycieczkę do Doliny Jarząbczej, (planowana dłuższa, na Grzesia nie odbyła się ze względu na zbyt krótki czas wizyty).
W schronisku Jan Paweł II spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Wizytę upamiętniają tablice pamiątkowe.
W dniu 16-10-2010 uroczyście nadano schronisku imię papieża Jana Pawła II.   

Teraźniejszość:
Schronisko posiada 121 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6, 8 i 14-osobowych.
Poza sezonem ceny noclegu wynoszą od 25-45 zł od osoby. Ze względu na przepisy liczba noclegów zastępczych jest ograniczona do 20 miejsc. W sezonie (25 XII – 3 I, Wielkanoc, 29 IV – 7 V, 1 VI – 30 IX) ceny pokojów 2-osobowych oraz 4-osobowego z łazienką wzrastają o 5-10 zł. Cisza nocna obowiązuje w godzinach 22.00 – 6.00. Uznawane są zniżki dla członków PTTK, młodzieży akademickiej i szkolnej, Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Płatność przyjmowana tylko i wyłącznie w gotówce. Po dokonaniu rezerwacji należy wpłacić zadatek, który w razie rezygnacji (do trzech tygodni przed przybyciem) jest zwracany.

W budynku znajduje się restauracja, która jako swoje specjalności oferuje deser chochołowski, kotlet chochołowski oraz pstrąga z patelni. Śniadanie i kolacja w schronisku oscylują w przedziale cenowym 15 – 20 zł, natomiast obiad 35 – 40 zł. Wrzątek dostępny jest bezpłatnie.
W schronisku jest również sala telewizyjna i kiosk, w którym można zakupić pamiątki, mapy, pocztówki, a także potrzebne artykuły drogeryjne i medyczne oraz artykuły górskie. Istnieje także możliwość przechowania bagażu, nart i rowerów. Wyjątkową atrakcją jest sala papieska z wystawą, dostępna dla zwiedzających w godzinach 8.00-20.00.
Na terenie schroniska obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów i wprowadzania zwierząt. Nie są tu dostępne sieci komórkowe. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się kaplica Jana Chrzciciela, w której od czerwca do października odbywają się Msze święte o godzinie 13.

Dojazd, dojście:
– z Zakopanego busem z dworca autobusowego lub przystanku przy barze „Flisak” na parking u wylotu Doliny Chochołowskiej, skąd drogą do schroniska – 1 godzina 50 minut;
– drogę można skrócić korzystając z kolejki „Rakoń” „Witów” lub rowerów wyporzyczanych przed wejściem do TPN.
>>>więcej informacji: zakładka „Tatry Polskie – Ważne informacje”, Kolejki i coś jeszcze
– wynająć góralską dorożkę, która od wylotu doliny dojeżdża bezpośrednio w rejon schroniska.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– „Szlak Papieski” – specjalnie wyznakowany biało – żółtymi kwadratami, szlak do Doliny Jarząbczej, do miejsca wędrówki Jana Pawła II – 1 godz.;
– wejście na Grzesia szlak żółty – 1 ½ godz., dalej Rakoń szlak niebieski – 1 ¼ godz. i na Wołowiec szlak niebieski – ½ godz.;
– wejście na Trzydniowiański Wierch, szlak czerwony – 2 ¼ godz.;
– wejście na Błyszcz i Bystrą – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich (Tatry Słowackie), najkrótszy wariant – 4 ½ godz.;
– możliwość wejścia na Rohacze (Tatry Słowackie), szlak zielony – 2 godz. na Wołowiec (granica państwa) i stąd szlak czerwony – 2 godz., można wrócić do schroniska lub zejść do słowackiego schroniska Chata Zverovka – ok. 3 godz.;
– wejście na grzbiet Ornaku, szlak żółty przez Iwaniacką Przełęcz – 2 godz. lub przez Dolinę Starorobociańską , szlak czarny – 3 godz.;
– drewniana kaplica pod wezwaniem Jana Chrzciciela, co roku 24 czerwca odbywa się odpust, na który ściągają tłumy górali, w sezonie letnim w niedziele odprawiane są tu msze;
– szałasy i szopy na Polanie Chochołowskiej, w jednym z szałasów 11 lutego 2000 roku otwarto ponownie izbę pamięci akcji ratunkowej TOPR w Dolinie Zuberskiej – akcja polskich ratowników pod kierunkiem Zbigniewa Korosadowicza w dniach 11-12 lutego 1945 roku ocaliła życie kilku rannym partyzantom po stronie Słowackiej, których przetransportowano do Polaki przez Łuczańską Przełęcz i Dolinę Chochołowską;
– dolomitowa galeria Mnichów Chochołowskich na Bobrowcu;
– przepiękne łany krokusów na polanie – późna wiosna/wczesne lato.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– do schroniska na Hali Ornak przez Iwaniacką Przełęcz, bez znaków drogą do gajówki TPN (dawne schronisko Blaszyńskich), skąd szlak żółty  – 2 ¼ godz.

Zdjęcia z naszego archiwum:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *