AktualnościTatry polskie - schroniska

Schronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej – REMONT

Telefon: + 48 18 20 19 114
 schronisko@halakondratowa.pl
  www.schroniska.pttk.pl/kondratowa/pl.

Schronisko od września 2023 roku nie prowadzi działalności noclegowej i gastronomicznej.

Jako obiekt turystyczny jest całkowicie zamknięte – rozpoczęto jego remont, który według TPN może potrwać nawet 2 lata.
Podczas naszego ostatniego przejścia przez Halę Kondratową w dniu 4.09.2023 roku schronisko już nie funkcjonowało a na drzwiach zawieszono kartkę „NIECZYNNE”. Według naszych obserwacji schronisko było przekazywane ekipie remontowej.
Mamy nadzieję, że od przyszłego sezonu uruchomiony zostanie zewnętrzny bufet z napojami i słodyczami.

Historia:
Początki schroniska sięgają 1910 roku, kiedy to Jerzy Uznański postawił schron narciarski. W 1911 roku wynajęty przez ZON (Zakopiański Oddział Narciarski).
W 1913 roku schron został zburzony przez lawinę. W 1933 roku góral Jan Polak postawił tu nielegalnie swoje schronisko, które zyskało dużą popularność wśród turystów i narciarzy. Pracowały tu obie córki właściciela, obie bardzo piękne, które stały się dodatkowa atrakcją dla odwiedzających schronisko panów. Jednym z nich był lotnik wojskowy pochodzący z Warszawy, który tuż przed wojną ożenił się z jedną z nich i zabrał do stolicy.
W czasie wojny pilot zaginął (po wojnie odnalazł się w Anglii, ale do kraju nie wrócił), a jego żona wraz z małym dzieckiem przedostała się z powrotem w Tatry i w schronisku na Polanie Kondratowej przeżyła całą okupację. Schronisko to zostało po II wojnie światowej rozebrane.

Obecne schronisko powstało w 1948 roku z rozbudowy przez PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) wzorowej bacówki, wzniesionej w latach 1936-37. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili tu placówkę straży granicznej.
 W 1950 roku powiększono je o dodatkowe skrzydło. W dniu 26 kwietnia 1953 roku miało miejsce groźne zdarzenie – zwaliła się turniczka pod granią Długiego Giewontu i w postaci lawiny złomów i kamieni runęła w stronę schroniska. Dwa głazy zatrzymały się w pobliżu schroniska, jeden z nich ważył około 70 ton, trzeci – 30 tonowy wbił się w narożnik jadalni.

W 1994 roku TPN wyposażył schronisko w norweską biologiczną oczyszczalnię ścieków. Schronisko latem obsługuje głównie turystów zmierzających w kierunku Giewontu i Czerwonych Wierchów a zimą narciarzy.
Od początku istnienia schroniska gospodarzy w nim rodzina Skupniów. W latach 1947-1980 kierował schroniskiem Stanisław, znany zawodnik narciarski i olimpijczyk.

Od 23-08-2009 schronisko nosi imię Władysława Krygowskiego, działacza turystycznego, znawcy Karpat i autora licznych przewodników.

Teraźniejszość:
Schronisko dysponuje 20 miejscami noclegowymi, w dwóch pokojach 6-osobowych oraz jednym 8-osobowym. Dla turystów dostępne są wszystkie sanitaria.
Rezerwacji noclegu należy dokonywać osobiście, telefonicznie lub elektronicznie.
>>>więcej informacji o cenach i rezerwacjach:
www.schroniska.pttk.pl/kondratowa/pl.

Cena doby noclegowej wynosi 40 zł od osoby. W cenie noclegu poduszka i dwa koce. Schronisko oferuje możliwość noclegu zastępczego w cenie 30 zł, należy jednak pamiętać o zabraniu śpiwora i karimaty. Opłata klimatyczna, za każdą rozpoczętą dobę, wynosi 2 zł.
W schronisku do dyspozycji turystów jest bufet, jadalnia i świetlica, można również pożyczyć gry planszowe, ekran do rzutnika, uniwersalną ładowarkę do telefonów i aparatów oraz literaturę górską.
W schronisku przez całą dobę wydawany jest bezpłatny wrzątek. Można także skorzystać z suszarni elektrycznej i bębnowej, a zimą z suszarki do butów. Na tarasie z widokiem na polanę oraz ławkach ulokowanych przy schronisku, zarówno zimą, jak i latem, turyści mogą rozkoszować się atmosferą górską, uzupełniając siły ciepłym napojem czy posiłkiem.
Schronisko honoruje zniżki PTTK.

Dojazd, dojście:
 – z Zakopanego, z dworca autobusowego busem do Kuźnic, skąd szlakiem niebieskim obok hotelu górskiego na Kalatówkach lub z jego pominięciem (od rozdroża dołem) – 1 godzina 20 minut.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– wejście na Giewont – narodową górę Polaków, szlak niebieski – 2 godziny;
– wejście na Przełęcz pod Kopa Kondracką szlak zielony – 1 godzina 20 minut, skąd można iść w kierunku na Czerwone Wierchy szlak czerwony około 2 godzin do Ciemniaka lub na Kasprowy Wierch przez Goryczkowe Czuby szlak czerwony  – 1 ¾ godziny, jest to szlak graniczny.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– do schroniska – hotelu górskiego na Kalatówkach, szlak niebieski – ½ godziny;
– do górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu szlak zielony, potem szlak czerwonyrazem 3 godziny;
– do herbaciarni na Polanie Strążyskiej, szlak niebieski na Wyżnią Przełęcz Kondracką – 1 godzina 25 minut, skąd szlak czerwony do Doliny Strążyskiej – 1 ½ godziny, przeważnie łączony z wejściem na Giewont, co wydłuża go o 1 godzinę.


Zdjęcia z naszego archiwum:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *