Tatry polskie - schroniska

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich tzw. „PIĄTKA”

https://www.piecstawow.pl/index.php/pl/schronisko
https://www.piecstawow.pl/index.php/pl/oferta
https://schroniska.pttk.pl/piecstawow/pl/index.html

Telefon: +48 781 055 555;  18 20-77-607
E-mail: schronisko@piecstawow.pl

Najwyżej położone schronisko w Tatrach Polskich.

Historia:
Początki schroniska sięgają roku 1876 kiedy to Towarzystwo Tatrzańskie (TT) wybudowało granitowy, jednoizbowy budynek, który nazwano imieniem wybitnego geologa Ludwika Zejsznera. Stanął on nad północno-zachodnim brzegiem Małego Stawu. Kamienny schron okazał się z czasem zbyt ciasny dla coraz liczniej przybywających w te strony turystów. Dlatego też TT wystawiło obok w 1898 roku jednoizbowy budynek drewniany.
Trzecie z kolei schronisko, okazały kilkuizbowy budynek z 60 miejscami noclegowymi wybudowało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1924-1927. W latach 1933-34 opasano je ścianami murowanymi z kamienia, powiększając z 60 do 100 miejsc. Otrzymało ono imię Leopolda Świerza, działacza TT, potem także jego syna, Mieczysława. Od 1932 roku gazdowała tu rodzina Krzeptowskich.
Podczas II wojny światowej schronisko było nieczynne i tylko ukradkiem korzystali z niego tatrzańscy kurierzy ruchu oporu. Tuż po zakończeniu wojny 20 maja 1945, groźny pożar zniszczył doszczętnie budynek schroniska. Obok ruin wzniesiono w latach 1946-47 niewielkie drewniane schronisko, później powiększone, które stoi do dziś jako strażnicówka TPN.

Obecne schronisko stoi nad brzegiem Przedniego Stawu, zostało zbudowane przez PTT i PTTK w latach 1949-53 (54) z surowego kamienia i mimo dużej kubatury zostało dobrze wpasowane w krajobraz. Bez przesady można śmiało stwierdzić, że jest jednym z najpiękniejszych polskich schronisk, nie tylko w Tatarach.
Od 2010 roku schronisko posiada swoją małą elektrownię wodną, dzięki której ma ciepłą wodę, elektryczne ogrzewanie pomieszczeń, bez przerwy działa oczyszczalnia ścieków a prądu starcza nawet dla położonej pół kilometra dalej strażnicówki TPN.

Teraźniejszość:
Schronisko dysponuje 67 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 7-, 8- i 10-osobowych.
W okresie letnim (lipiec, sierpień, wrzesień), w weekend majowy, Boże Ciało oraz w okresie sylwestrowym, cena za nocleg wynosi od 45 – 90 zł. Poza sezonem od 35 – 90 zł. Za komplet pościeli pobierana jest opłata 10 zł (poza pokojem 2 osobowym, gdzie jest wliczona w cenę), za ręcznik 5 zł. Rabaty noclegowe przysługują członkom PTTK, NFI, PZA, KDR i pod określonymi warunkami Honorowym Dawcom Krwi. Recepcja jest czynna w godzinach 8.00 – 21.00, z przerwą między 10.00 – 11.00. Wymagana jest zaliczka. Doba noclegowa trwa od godz. 14 do 10. Ciszy nocnej należy przestrzegać 22-6. Rezerwacji noclegów dokonywać można telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej schroniska.

Działająca tu kuchnia jest czynna 8.00 – 21.00, z przerwami między 10.00 – 10.30 oraz 19.00 – 19.30. Ciepły posiłek kosztuje od 5 do 18 zł. Bufet oferuje również zimne napoje, piwo i słodycze oraz mapy i pamiątki. Wrzątek dostępny jest bezpłatnie przez całą dobę. Do dyspozycji gości jest wypożyczalnia książek, gier i filmów. Przy schronisku funkcjonuje „5+ Szkoła Górska”, oferująca szeroki wybór kursów oraz wycieczki z przewodnikami tatrzańskimi. Można również skorzystać ze znajdującej się tu Wypożyczalnia sprzętu skiturowego oraz do turystyki zimowej. Za przechowanie bagażu nie pobiera się żadnych opłat, możesz za darmo pozostawić swój plecak turystyczny.
>>więcej informacji o ofercie i cenach: https://www.piecstawow.pl/index.php/pl/oferta

Dojazd, dojście:
– z Zakopanego busem, z dworca autobusowego do Palenicy Białczańskiej, skąd drogą jezdną do Wodogrzmotów Mickiewicza – 40 minut, następnie szlak zielony – 2 godziny, potem szlak niebieski – 10 minut do schroniska;
– można skrócić szlak do schroniska, od Wodogrzmotów Mickiewicza zielonym szlakiem – 1 ¼ godziny do rozdroża szlaków, skąd czarnym szlakiem (droga zimowa) – ¾ godziny do schroniska.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– po drodze z Palenicy Białczańskiej – 40 minut Wodogrzmoty Mickiewicza;
– po drodze do Doliny wspaniały wodospad Siklawa;
– przejście do Doliny Rybiego Potoku – do Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz szlak niebieski – ½ godziny, potem szlak żółty -3 ¼ godziny;
– przejście do Doliny Rybiego Potoku – do Morskiego Oka  przez Świstową Czubę szlak niebieski -1 godzina 40 minut;
– wejście na Krzyżne 2112 m n.p.m. szlak żółty – 1 ¾ godziny (początek, koniec „Orlej Perci”);
– wejście na Kozi Wierch 2291 m n.p.m. szlak niebieski – ½ godziny, dalej szlak czarny – 1 ½ godziny, fragment „Orlej Perci”;
– malowniczo położenie stawy w dolinie;
– widok na południową ścianę Zamarłej Turni;
– łatwe, łagodne wejście na przełęcz Zawrat 2159 m n.p.m. szlak niebieski – 2 godziny, fragment „Orlej Perci”.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– do schroniska na Morskim Okiem przez Szpiglasową Przełęcz  szlak niebieski – ½ godziny, potem szlak żółty – 3 ¼ godziny;
– do schroniska nad Morskim Okiem przez Świstową Czubę szlak niebieski – 1 godzina 40 minut;
– do schroniska na Hali Gąsienicowej przez przełęcz Krzyżne szlak niebieski i szlak żółty razem – 4 godziny;
– do schroniska na Hali Gąsienicowej przez przełęcz Zawrat szlak niebieski – 3 ¼ godziny;
– do schroniska w Roztoce szlak niebieski, potem zielony – razem 2 godziny, lub czarnym i zielonym – razem 1 ¾ godziny.

Widok schroniska z różnych miejsc:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *