AktualnościTatry polskie - schroniska

Schronisko górskie przy Morskim Oku

telefon: +48 18 20-77-609
Tel. kom.: +48 602 260 757
www.schroniskomorskieoko.pl
https://schroniskomorskieoko.pl/pl/oferta

 Najstarsze schronisko w Tatrach Polskich im. Stanisława Staszica.
 W lipcu 2008 roku schronisko obchodziło swoje 100 urodziny.

Historia:
Pierwsze niezagospodarowane schronisko stanęło nad brzegiem Morskiego Oka w 1836 roku. Jednak w 1865 roku spłonęło. Następne schronisko wybudowało w 1874 roku  Towarzystwo Tatrzańskie. W jego otwarciu uczestniczyli m.in. Adam Asnyk i słynna aktorka Helena Modrzejewska. Schronisko to służyło turystom przez dwadzieścia cztery lata póki nie zniszczył je pożar w 1889 roku.

Po rozpisanym w 1901 roku konkursie Towarzystwo Tatrzańskie zrealizowało najskromniejszy z projektów – dużą drewnianą willę na wysokiej podmurówce, ozdobioną werandą. Zostało oddane do użytku w sierpniu 1908 roku przy udziale m.in. Mieczysława Karłowicza, Jana Kasprowicza, Władysława Reymonta i Leopolda Staffa.
W czasie II wojny światowej schronisko zostało zajęte przez Grenzschutz. Niemcy obsadzali je do 1943 roku, potem przebywali tu tylko sezonowo. W tym czasie pojawiali się tu coraz częściej polscy taternicy Czesław Łapiński, Kazimierz Paszucha, Wawrzyniec Żuławski, Tadeusz Orłowski.

W okresie międzywojennym i po wojnie powracał pomysł wzniesienia nad Morskim Okiem okazałego hotelu – powstało nawet kilka szczegółowych projektów. Plany jednak upadły wraz z wpisaniem obiektów w rejestr prawem chronionych zabytków (24.12.1976).  Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie kiedy do schroniska doprowadzono drogę, aż do 1967 roku można było dojechać w jego rejon zarówno pojazdem prywatnym jak i komunikacji państwowej. Później ruch ograniczono do odległej o 2 km od schroniska Polany Włosienica gdzie zbudowano olbrzymi parking wraz z zapleczem gastronomicznym. Dopiero w 1988 roku w wyniku osuwisk ziemi w okolicach Wodogrzmotów Mickiewicza i uszkodzenia szosy, ruch zamknięto na polanie Palenica Białczańska.
W latach 1988-92 Nowe Schronisko przeszło kapitalny remont. Zadbano o utrzymanie pierwotnego wyglądu budowli, podniesiono standard wyposażenia pokoi. Do użytku oddano również tzw. Stare Schronisko, budynek dawnej wozowni, w którym można przenocować w salach wieloosobowych z własnym sprzętem biwakowym.

Schronisko poza taternikami gościło PRL-owskich dygnitarzy i zagranicznych polityków. Najznamienitszym gościem schroniska był papież Jan Paweł II, który odwiedził schronisko 6 czerwca 1997 roku.

Schronisko należy do najliczniej odwiedzanych schronisk w polskich Tatrach.

Teraźniejszość:
Schronisko, zarówno w starej, jak i nowej części, dysponuje pełnym węzłem sanitarnym, dostępnym przez całą dobę.
W Nowym Schronisku znajduje się 36 miejsc noclegowych w pokojach 3-6 osobowych. W zależności od pory roku, cena noclegu wynosi 41 – 58 zł (opłata klimatyczna 1, 30 zł za dobę). Wrzątek dostępny jest przez cały czas. Turyści mogą korzystać ze wspólnej łazienki i suszarki do butów / odzieży. Znajduje się tu również przechowalnia bagażu i tablica informacyjna TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach. W kuchni na parterze (w sezonie czynnej od 7 do 21) można posilić się, płacąc w granicach od 6 do 26 zł. W sklepiku „Bufet” istnieje możliwość zakupu słodyczy, podstawowego wyposażenia turystycznego, pamiątek i literatury górskiej. Turyści mogą skorzystać również z wypożyczalni sprzętu zimowego i lawinowego. Cisza nocna trwa od 22 do 6.

Stare Schronisko dysponuje 43 miejscami noclegowymi, w trzech wieloosobowych salach (należy mieć ze sobą śpiwór). Cena noclegu 31-39 zł (plus opłata klimatyczna). Można tu skorzystać z kuchni turystycznej, w której wrzątek dostępny jest przez całą dobę. Recepcja znajduje się w Nowym Schronisku.

Rezerwacji należy dokonywać telefonicznie z dużym wyprzedzeniem. Płatność możliwa tylko gotówką, można skorzystać z bankomatu na terenie schroniska. Wymagane jest wcześniejsze wpłacenie zaliczki, która w przypadku rezygnacji (do 2 tyg. przed terminem) jest zwracana. Nocleg zastępczy (tzw. podłoga) jest udzielany jedynie w przypadku braku miejsc, w cenie najtańszego noclegu.
Schronisko honoruje zniżki: PTTK, Alpenverein, HDK (ważna legitymacja) i Karta Dużej Rodziny.

Dojazd, dojście:
  Z Zakopanego busem z dworca autobusowego do Palenicy Białczańskiej, skąd drogą jezdną, na przemian z szlakiem czerwonym – 2 godziny do schroniska. Można też wjechać fiakrem czyli wozem góralskim. 
>>>więcej informacji: zakładka: „Tatry Polskie – Ważne informacje”, Kolejki i coś jeszcze

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– po drodze z Palenicy Białczańskiej – 40 minut Wodogrzmoty Mickiewicza;
– Czarny Staw pod Rysami, jezioro położone 187 m powyżej Morskiego Oka o głębokości 80 m, drugie co do wielkości jezioro w całych Tatrach, szlak czerwony – 50 minut marszu;
– wejście na Rysy – 2499 m n.p.m., najwyższy szczyt Polski, szlak czerwony  – 3 godziny 50 minut;
– wejście na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem – 2307 m n.p.m., od Czarnego Stawu pod Rysami, szlak zielony – 2 ¼ godziny;
– wejście na Wrota Chałubińskiego, szlak żółty do Dolinki za Mnichem – 1 godz., skąd szlak czerwony na przełęcz – 1 godzina;
– przejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz, szlak żółty – 3 ¼ godziny;
– przejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstową Czubę, szlak niebieski – 2 godziny;
– kapliczka na limbie przy Morskim Oku – Matka Boska od Powrotów;
– spacer dookoła jeziora z malowniczymi widokami otoczenia Doliny Rybiego Potoku, późną wiosną i wczesnym latem malownicze wodospady spływające z Dolinki za Mnichem – Dwoista Siklawa.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– do schroniska w Dolinie Roztoki, szlak czerwony – 70 minut do Wodogrzmotów Mickiewicza, skąd szlak zielony – 15 minut do schroniska;
– do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz szlak żółty potem szlak niebieski – 3 godziny 50 minut;
– do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przez Świstową Czubę szlak niebieski -2 godziny.

Schronisko widziane naszym obiektywem:

1 komentarz

  1. Pingback: Przełęcz pod Chłopkiem – śladami dawnych kłusowników – Naszeszlaki.com.pl – Tatry i Karkonosze naszymi oczami, blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *