Świątynia Wang znajduje się w Karpaczu Górnym na wysokości 885 m n.p.m. na zboczu Czarnej Góry. Jest najwyżej położonym kościołem na Śląsku.
Świątynia Wang to kościół ewangelicki pod wezwaniem Naszego Zbawiciela.
Jest jednym z kilkudziesięciu zachowanych do tej pory oryginalnych przykładów sakralnej architektury romańskiej ze Skandynawii.
Kościółek zbudowany został na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang położonej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.
W 1841 roku wystawiony na sprzedaż, z którego dochód miał posłużyć do budowy nowej świątyni dużo większej. Zakupu dokonał król pruski Fryderyk Wilhelm IV z zamiarem postawienia go w muzeum w Berlinie. Rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, później trafiła do Berlina. Zaprzyjaźniona z królem, hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca nakłoniła go, żeby przewieźć i umieścić tą świątynię na Śląsku. Argumentem był fakt, że gmina, do której należał Karpacz Górny, Borowice, Wilcza Poręba i Budniki nie miała kościoła. Tak też się stało. W 1842 roku kościółek został powtórnie wzniesiony i częściowo zrekonstruowany w obecnym miejscu. W dniu 28 lipca 1842 roku miało miejsce jego uroczyste poświecenie i otwarcie. Jeszcze w XIX wieku zbudowano obok wieżę z lokalnego granitu. Ta 24-metrowej wysokości konstrukcja pełni z jednej strony funkcje ozdobne, ale przede wszystkim chroni zabytek przed podmuchami wiatru od strony Śnieżki.
Świątynia został wykonana z drewna sosny norweskiej bez użycia gwoździ. Wszystkie połączenia wykonano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Całość pokrywa stromy dach, którego szczyty wieńczą głowy smoków. Mówi się, że zostały wzięte z oryginalnych łodzi Wikingów.
Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Z oryginalnych części, które przetrwały do dziś, to cztery drewniane kolumny oraz bogato rzeźbione portale, a także rzeźbione lwy nordyckie.
Na przykościelnym cmentarzu pochowani zostali zarówno wierni z miejscowej parafii jak i jej duszpasterze. 29 kwietnia 2014 roku na cmentarzu przy Świątyni Wang został pochowany Tadeusz Różewicz.
W miejscu dawnego pomnika żołnierzy-ofiar I wojny światowej znajduje się rzeźba „Wskrzeszenie Łazarza”.
W każdą niedzielę odprawiane są w Świątyni nabożeństwa.
Więcej informacji o samej świątyni i terminach zwiedzania znajdziesz na stronie: www.wang.com.pl
Materiały źródłowe:
1. Bogdan Hejmowski – zdjęcie wyróżnione
2. Strona internetowa www.wang.com.pl – zdjęcia przedstawiające wnętrze kościółka.
Świątynia Wang bardzo fajna i warta zwiedzenia. Natomiast jeśli coś jest świątynią nie powinno być płatne a bardzo wiele obiektów niestety bilet aby wejść do miejsc kultu lub miejsca robienia biznesu. Tak czy inaczej na pewno warto odwiedzić to miejsce choć jeden raz. Tym bardziej że jest przy samym szlaku w wyższe partie gór.
Dla nas turystów to jest oczywiste. W góry i na podgórze wkroczył biznes i komercja a w świątyniach dobrowolne datki – tak a bilety wstępu – nie.