Karkonosze - ciekawe miejsca

Świątynia Wang

Świątynia Wang znajduje się w Karpaczu Górnym na wysokości 885 m n.p.m. na zboczu Czarnej Góry. Jest najwyżej położonym kościołem na Śląsku.

Świątynia Wang to kościół ewangelicki pod wezwaniem Naszego Zbawiciela.
Jest jednym z kilkudziesięciu zachowanych do tej pory oryginalnych przykładów sakralnej architektury romańskiej ze Skandynawii.
Kościółek zbudowany został na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang położonej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.
W 1841 roku wystawiony na sprzedaż, z którego dochód miał posłużyć do budowy nowej świątyni dużo większej. Zakupu dokonał król pruski Fryderyk Wilhelm IV z zamiarem postawienia go w muzeum w Berlinie. Rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, później trafiła do Berlina. Zaprzyjaźniona z królem, hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca nakłoniła go, żeby przewieźć i umieścić tą świątynię na Śląsku. Argumentem był fakt, że gmina, do której należał Karpacz Górny, Borowice, Wilcza Poręba i Budniki nie miała kościoła. Tak też się stało. W 1842 roku kościółek został powtórnie wzniesiony i częściowo zrekonstruowany w obecnym miejscu. W dniu 28 lipca 1842 roku miało miejsce jego uroczyste poświecenie i otwarcie. Jeszcze w XIX wieku zbudowano obok wieżę z lokalnego granitu. Ta 24-metrowej wysokości konstrukcja pełni z jednej strony funkcje ozdobne, ale przede wszystkim chroni zabytek przed podmuchami wiatru od strony Śnieżki.

Świątynia został wykonana z drewna sosny norweskiej bez użycia gwoździ. Wszystkie połączenia wykonano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Całość pokrywa stromy dach, którego szczyty wieńczą głowy smoków. Mówi się, że zostały wzięte z oryginalnych łodzi Wikingów.
Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Z oryginalnych części, które przetrwały do dziś, to cztery drewniane kolumny oraz bogato rzeźbione portale, a także rzeźbione lwy nordyckie.

Na przykościelnym cmentarzu pochowani zostali zarówno wierni z miejscowej parafii jak i jej duszpasterze. 29 kwietnia 2014 roku na cmentarzu przy Świątyni Wang został pochowany Tadeusz Różewicz.
W miejscu dawnego pomnika żołnierzy-ofiar I wojny światowej znajduje się rzeźba „Wskrzeszenie Łazarza”.
W każdą niedzielę odprawiane są w Świątyni nabożeństwa.

Więcej informacji o samej świątyni i terminach zwiedzania znajdziesz na stronie: www.wang.com.pl

Materiały źródłowe:
1. Bogdan Hejmowski – zdjęcie wyróżnione
2. Strona internetowa www.wang.com.pl – zdjęcia przedstawiające wnętrze kościółka. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *