Karkonosze - ciekawe miejsca

Symboliczny Cmentarzyk Ofiar Gór

Cmentarzyk położony jest na wysokości ok. 1300 m n.p.m., w górnej części Kotła Łomniczki, na urwistym stoku u podnóża Kopy.

Cmentarzyk usytuowano na granitowym występie w ścianie Kotła Łomniczki przy czerwonym szlaku, który prowadzi z Karpacza na Śnieżkę.

Idea upamiętnienia osób, które zginęły w górach pojawiła się w latach 50-tych XX wieku. Impulsem do zrealizowania planu była tragiczna śmierć trójki jeleniogórskich himalaistów w 1979 roku podczas wyprawy na Annapurnę i rok później kolejnego w Karkonoszach.
Krótko przed Dniem Wszystkich Świętych w 1984 roku umieszczono metalowy, 2,4 m wysokości krzyż z napisem „Ofiarom Gór”. Na skałach poniżej umieszczono tablicę z napisem zaczerpniętym z Cmentarza Symbolicznego, znajdującego się u podnóża Osterwy, w Tatrach Słowackich , Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze”.
>>>więcej informacji zakładka: „Tatry Słowackie – Ciekawe miejsca”, Tatrzański Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór
Rok później 10 sierpnia, w dzień św. Wawrzyńca – patrona ratowników górskich, przewodników i ludzi gór nastąpiło uroczyste otwarcie cmentarzyka. Na skałach znajdują się tablice metalowe upamiętniające ofiary nie tylko Karkonoszy.

Tablice można umieścić po uzyskaniu zgody Rady Cmentarzyka, która składa się z pięciu osób, wśród których między innymi są, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego i naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR. Regulamin wyraźnie określa zasady umieszczania kolejnych tablic, obecnie jest tu ich kilkadziesiąt.

Dojście:
– z Karpacza, Biały Jar, Doliną Łomniczki na Przełęcz pod Śnieżką, czerwony szlak – 2 godz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *