Karkonosze - ciekawe miejsca

Źródła Łaby – strona czeska

Łaba jest największą czeską rzeką. Jej źródła znajdują się na wysokości 1386 m n.p.m., na zboczach Łabskiego Szczytu (czes. Violík). Długość rzeki to 1165 kilometrów, przy czym w samych Czechach to 370 km. Jest jedną z największych rzek europejskich. Po raz pierwszy wymieniona przez rzymskiego geografa w 43 roku naszej ery.

Łaba od dawien dawna znajdowała się w kręgu zainteresowań mieszkańców podgórskich osad, przez które przepływała. Interesowało ich miejsce, z którego czerpała wciąż nowe masy wody, które nieraz występowały z brzegu zalewając ich dobytek. Nic więc dziwnego, że owe miejsce było owiane legendami i czczono je za czasów pogańskich z lękiem. Również w późniejszym okresie, pomimo przejścia na chrześcijaństwo, w miejscu tym spotykali się mieszkańcy, którzy znosili czarne kury, koguty i składali je w ofierze. Chcieli w ten sposób chronić swoje gospodarstwa przed powodziami i złymi duchami.

Prawdopodobnie już w XIII wieku, obok źródeł Łaby przebiegała stara droga, zwana Czeską Ścieżką. Nie miała ona wówczas większego znacząca, ale uważana jest za jedną z pierwszych przepraw przez grań Karkonoszy.
Miejsce to zapisało się również w historii sporów rodów karkonoskich o granice ich posiadłości. Dzisiaj przypominają o tym umieszczone w rejonie tablice poglądowe.

Obecnie, obramowane źródło ma charakter symboliczny, bowiem faktycznie jest kilka źródeł, które ją tworzą i znajdują się w okolicy.
Jesienią 1968 roku, na kamiennym murze umieszczono mozaiki 24, obecnie jest ich 28, herbów miast leżących nad Łabą.
Na osobnych kamieniach znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich poświęcona Janowi Bucharowi, jednemu z największych miłośników Karkonoszy. Została wmurowana w 70 rocznicę jego urodzin, w 1929 roku. Druga tablica upamiętnia 80-lecie zorganizowanej turystyki i jednocześnie setną rocznicę urodzin Buchara. Została tu umieszczona w 1959 roku.
Na innym kamieniu znajduje się drewniana rzeźba syreny, w pozie nieco dwuznacznej. Jej intymne miejsce musi mieć szczególne znaczenie, świadczy o tym bardzo wygłaskane, pozbawione farby, czy politury miejsce.

Pomimo planów, do tej pory nie stanęło tu żadne schronisko ani też kościół.
Może dlatego, że niedaleko znajduje się duże, czeskie schronisko Labská bouda, szlak czerwony – ¼ godz.

Jeszcze jeden fakt z historii tego miejsca, w latach 1922-32 spotykali się tu czescy i niemieccy proletariusze, którzy debatowali nad strategią przeciwstawienia się kapitalizmowi.
Szczególnie miejsce to jest odwiedzane przez turystów z Czech i Niemiec, mówi się, że każdy z nich powinien chociaż raz tu trafić i oddać cześć temu narodowemu symbolowi.
Dawniej, kiedy obowiązywały szczelne granice, polscy turyści mogli jedynie obserwować polanę ze szlaku graniowego idąc w kierunku stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami. 
Z rejonu źródeł można podziwiać panoramę Karkonoszy. Widać stąd Łabski Szczyt, górna część stacji przekaźnikowej, a w oddali Śnieżkę.

Dojście:
– ze Szrenicy, czerwony szlak, granią w kierunku wschodnim do miejsca zwanego Czeka Budka – ¾ godz. (granica) i stąd na południe żółty szlak do źródeł – 10 minut.

1 komentarz

  1. Cool ??
    Przewodnik po Tatrach i Karkonoszach podoba mi się bardzo! Byłem w wielu miejscach tam opisanych. Przewodnik w postaci bloga to dobry pomysł.
    Polecam miłośnikom gór ten Przewodnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *