Karkonosze - schroniska

Schronisko „Na Hali Szrenickiej”

e- mail: halaszrenicka@op.pl
      Recepcja tel.kom:  +48 880 910 902
+48 75 753 32 70
www.halaszrenicka.pl

 

 
Schronisko na Hali Szrenickiej jest pierwszym wysoko położonym schroniskiem na czerwonym szlaku przyjaźni Polski – Czeskiej. Schronisko leży na wysokości 1200 metrów n.p.m.

Sama Hala Szrenicka jest górską łąką, rozciągającą się na wysokości 1150 – 1280 metrów n.p.m., pomiędzy szczytami Kamiennika i Szrenicy.
Sprzed schroniska rozciąga się rozległa panorama na Góry Izerskie z Wysokim Kamieniem, Wysoka Kopą, Smrekiem oraz Stogiem Izerskim. 
Od schroniska na Szrenicy wiedzie szlak – droga utwardzona (około 15 minut  marszu). 

Historia:
Sama Hala Szrenicka była znana już w średniowieczu, kiedy to Walończycy poszukiwali tu szlachetnych kamieni, przede wszystkim ametystów.
Pierwszy budynek, na miejscu obecnego schroniska, powstał w 1786 roku. Była to zwykła buda pasterska, którą nazwano „Nowa Buda Śląska”.
W XIX wieku Hala Szrenicka stała się miejscem, które odwiedzało coraz więcej gości (turystów). Wymusiło to zmianę profilu działalności budy. Wkrótce buda została przekształcona w gospodę, a potem w schronisko. W 1820 roku znajdowały się już dwa budynki. Ruch turystyczny wzrósł jeszcze bardziej, kiedy w 1869 roku wybudowano drogę.  W latach 1894-95 przebudowano cały obiekt. Znajdowały się tam pokoje gościnne na 70 osób, a jadalnia mogła pomieścić 80 -100 osób. W 1905 roku schronisko spłonęło. Już następnego roku ponownie oddane je do użytku. Następnie kilka razy modernizowane i rozbudowywane. Przed II wojną światową miało standard luksusowego hotelu górskiego.
Po wojnie, przez krótki czas służyło jako strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza. Przejęte przez PTT, późniejszy PTTK, jeszcze w latach 40-tych stał się jednym z głównych obiektów bazy turystycznej w rejonie Szklarskiej Poręby. 

Doskonałe warunki śniegowe Hali Szrenickiej miały i mają wpływ na funkcjonowanie schroniska. Dawniej znane i popularne były zjazdy rogatymi saniami doliną Kamieńczyka. Na początku XX wieku powstał tu tor bobslejowy, a w dniach 7-8 stycznia 1922 roku na trasie z Hali Szrenickiej do Wodospadu Kamieńczyka odbyły się pierwsze zawody saneczkowe. W 1949 roku uruchomiono w okolicy wyciąg narciarski. Dach schroniska zimą był wykorzystywany jako pierwsza w granicach Szklarskiej Poręby – skocznia narciarska.

Teraźniejszość:
Obecnie schronisko posiada ponad 100 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie. Dostępne są pokoje 1 i 2 osobowe oraz wieloosobowe 6, 8, 14 oraz pokoje z umywalką lub z łazienką (apartament).
Ceny za nocleg zaczynają się już od 70 zł. 

 • pokoje wieloosobowe    – 70 zł /os/dobę
 • pokoje 2, 3 osobowe      – 80 zł /os/dobę
 • pokoje 1 osobowe            – 85 zł /os/dobę
 • pokoje z umywalkami    – 95 zł /os/dobę
 • pokoje z łazienką  (apartament)   – 105 zł /os/dobę

 Pościel, jednorazowa dopłata – 15 zł. Opłata za psa – 30 zł za dzień.

Schronisko na Hali Szrenickiej to duży budynek z salą rekreacyjną, sauna fińską i własnym wyciągiem orczykowym. Do dyspozycji gości jest bufet, gdzie można zjeść pożywne śniadania oraz klasyczne polskie obiady w dobrych cenach. Posiłki są serwowane wyłącznie ze świeżych i naturalnych składników. W menu znaleźć można dania główne, zupy, naleśniki, pierogi oraz napoje gorące. 

Ponadto dla gości udostępniono wiele atrakcji:

 • plac zabaw dla najmłodszych z widokiem na góry,
 • taras słoneczny z panoramą Gór Izerskich,
 • bezpłatne Wi – Fi,
 • wypożyczalnia sprzętu narciarskiego,
 • trzy osobne sale z telewizorami LED,
 • akceptacja zwierząt,

Znacznie schroniska rośnie zimą, gdyż znajduje się tu wypożyczalnia i punkt obsługi narciarzy. Dodatkowo rośnie liczba narciarzy poprzez uruchomienie wyciągu kanapowego (6-osobowy), „Karkonosze Express”, który wywozi narciarzy wprost na Halę i w rejon schroniska. 

Dojazd, dojście:
Dojście na Halę Szrenicką najwygodniej rozpocząć w miejscowości Szklarska Poręba Górna. Wybieramy szlak czerwony, który poprowadzi nas przez wąskie dno doliny Kamiennej, Krucze Skały, następnie kamienistą, leśną droga podejdziemy do Wodospadu Kamieńczyka, a stąd już prosto do schroniska. Piękne widoki czekają na nas u zwieńczenia wędrówki. Trasa ta to około 5,5 kilometra.
– ze Szklarskiej Poręby, szlak czerwony – 2 godz..

Alternatywne dojścia:
– ze Szklarskiej Poręby wjazd wyciągiem na Szrenicę i stąd zielonym szlakiem lub czerwonym – ¼ godz;
– z Przełęczy Szklarskiej, szlak zielony – 2 godz.

Istnieje możliwość zaparkowania środka transportu w Szklarskiej Porębie pod wyciągiem na płatnym parkingu..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *