Karkonosze - schroniska

Schronisko „Szrenica”

www.szrenica.pl

Tel.: 75 75 260 11 (godziny 9 – 19)
e-mail: szrenica@szrenica.pl

 

 

Schronisko Szrenica (1362 m n.p.m.) to piękne widoki, liczne szlaki piesze, nartostrady z wyciągami i dośnieżane stoki. Dużym atutem schroniska jest jego dostępność właściwie o każdej porze roku.

Najłatwiejsza droga do schroniska prowadzi ze Szklarska Poręba, gdzie możemy skorzystać z wyciągu krzesełkowego lub szlakiem pieszym co zajmie piechurowi niecałe 2 godz. (spod dolnej stacji wyciągu).

Historia:
Powstanie schroniska związane jest z sytuacją polityczną jaka zaistniała po I wojnie światowej. W 1921 roku, władze czeskie ograniczyły uprawnienia byłych właścicieli i dzierżawców górskich schronisk po swojej stronie. Tak było w przypadku schroniska Vosecká bouda, które znajduje się niedaleko Szrenicy. Ówczesnemu, niemieckiemu dzierżawcy nie przedłużono koncesji na jego prowadzenie co spotkało się z wielkim oburzeniem niemieckiej części mieszkańców Karkonoszy. Stąd pomysł by w odwecie postawić własne (niemieckie) schronisko. Budynek powstał w obecnym miejscu , w latach 1921-22, a uroczyste otwarcie z wielką oprawą odbyło się 19 grudnia 1922 roku. Nadano mu wówczas imię Niemców Sudeckich. Schronisko było modernizowane, między innymi doprowadzono tu elektryczność ze Szklarskiej Poręby.

Po II wojnie światowej schronisko zostało przejęte przez Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, później przez Orbis i w końcu przez PTTK. W latach 50 -tych w obliczu częstych zmian na stanowisku kierownika, schronisko zaczęło podupadać. Świadczyć o tym może fakt stałej, malejącej liczby miejsc noclegowych. Ze 100 miejsc, liczba ta spadła w 1967 roku do zaledwie 10 plus 30 w części gastronomicznej. To samo dotyczyło standardu usług. Tego samego roku schronisko zostało zamknięte ze względu na zły stan techniczny.
W styczniu 1972 roku, w schronisku wybuchł pożar, który zniszczył 70% powierzchni dachu. Rozpoczęty remont w 1973 roku trwał i trwał. Dopiero w 1992 roku obiekt kupili prywatni właściciele – rodzina Państwa Kłopotowskich. Jeszcze tego samego roku, w 70 rocznicę powstania schroniska, 19 grudnia zostało uroczyście otwarte i służy turystom do dziś.

Teraźniejszość:
Schronisko czynne jest przez cały rok i dysponuje  90 miejscami noclegowymi w pokojach 1,2, 3, 4, 5 i 6 osobowych oraz w salach wieloosobowych (9 osób).
Właściciele zapraszają turystów indywidualnych jak również grupy zorganizowane.

Ceny noclegów (za pokój):
1 osobowy    – 88 zł
2 osobowy   – 150 zł
3 osobowy   – 200 zł
4 osobowy   – 240 zł

6 osobowy   – 344 zł
9 osobowy   – 486 zł

– opłata za pościel  – 16 zł.
– opłata za psa – 40 zł za dzień

Pokoje nie mają łazienek. Łazienki dla gości nocujących w schronisku znajdują się na korytarzach. W niektórych pokojach są jedynie umywalki. 
Apartament posiada dwa pokoje wraz z łazienką.

Schronisko posiada trzy duże sale jadalne, w których serwowane są dania kuchni domowej. Turyści mogą skorzystać z całodziennego wyżywienia, pojedynczych posiłków, smakowitych ciast, zimnych i gorących napojów.
Danie firmowe schroniska  to naleśniki z serem, jagodami i śmietaną.
Gorące posiłki wydawane są do godz. 19.00 a bufet czynny jest do godz. 20.00.

Schronisko posiada nowoczesną salę taneczną, która umożliwia organizowanie imprez integracyjnych, okolicznościowych, kursów, konferencji oraz znanego w całych Karkonoszach hucznego Sylwestra.

W sezonie schronisko przeżywa prawdziwe oblężenie turystów, a to za sprawą wyciągu krzesełkowego, którego górna stacja usytuowana jest poniżej schroniska.
Ponadto w rejonie schroniska znajduje się obserwatorium meteorologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dojazd, dojście:
– ze Szklarskiej Poręby Górnej, szlak czerwony – 2 ½ godz.;
– ze Szklarskiej Poręby, wyciągiem krzesełkowym – ½ godz. (szczegóły rozkład jazdy, ceny biletów) www.sudetylift.com.pl

Rejon Schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych:
 – szlak prowadzący od Hali Szrenickiej do Przełęczy Okraj tak zwaną Drogą Przyjaźni,
 – szlak od Hali Szrenickiej, przez Szrenicę, schronisko „Pod Łabskim Szczytem”, Śnieżne Kotły do Pielgrzymów przez Przełęcz Karkonoską,
– szlak do Źródeł Łaby (czeska strona).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *