AktualnościKarkonosze - schroniska

Schronisko „Pod Śnieżką” (Śląski Dom)

www.domslaski.pl
e-mail:  info@domslaski.pl
https://domslaski.pl/kontakt

tel. 75 612 67 00 
tel. 75 753 52 90  (dzwonić od  9.00 do 18:00)

 

Schronisko Górskie „Dom Śląski” to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Karkonoszach, położone u podnóża Śnieżki na wysokości 1400 m n.p.m, u zbiegu głównych szlaków prowadzących na Śnieżkę.
Budynek jest 2-piętrowy i odremontowany.

Równia na której usytuowane jest schronisko rozciąga się na powierzchni 9 kilometrów kwadratowych po polskiej i czeskiej stronie, na wysokości od 1350 do 1440 m n.p.m. Większa części równi porośnięta jest kosodrzewina i pokryta torfowiskiem. Tutaj swój bieg zaczynają Łomniczka, Łomnica, Upa oraz Biała Łaba.
Teren wokoło Śląskiego Domu jest objęty ścisłą ochroną.

Rejon schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych.
Ze względu na swoje położenie dookoła schroniska roztacza się wspaniały widok. Przede wszystkim na królową Sudetów – Śnieżkę. Można stąd również podziwiać panoramy na Czeskie Karkonosze.
Schronisko stanowi punkt wypadowy na Śnieżkę, stąd bez względu na porę roku jest oblegany przez turystów.

Historia:
Najdawniejsze dzieje obiektu związane są z budową kaplicy na Śnieżce.  Początkowo stało tu prowizoryczne schronienie dla tragarzy i budowniczych.
Od pierwszej połowy XVII wieku na przełęczy stała czeska Obří bouda.
Po I wojnie światowej i powstaniu Czechosłowacji, stosunki pomiędzy obu krajami, w tym turystyczne nie układały się najlepiej. Stąd w latach 1921-22 po stronie niemieckiej powstało nowoczesne schronisko, któremu nadano nazwę Schlesierhaus (Dom Śląski). Budynek swym wyglądem nawiązywał do ówczesnych niemieckich schronisk sudeckich. W 1923 roku dobudowano oszkloną werandę. Schronisko w owym czasie posiadało 66 miejsc noclegowych w pokojach 1,2 i 3 osobowych oraz około 60 miejsc w sali zbiorowej. W 1924 roku uruchomiono obok schroniska, eksperymentalną, największą wówczas w Niemczech turbinę wiatrową o mocy 100 KW. Turbina działała jedynie do stycznia 1925 roku, kiedy to jej górna część uległa zniszczeniu z powodu nadmiernej masy śniegu i szadzi.

Po II wojnie światowej „Dom Śląski” został przejęty przez Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a po 1951 roku przez PTTK.
W 1950 roku spaliła się niedaleko położona strażnica WOP (Wojsk Ochrony Pogranicza). Wtedy to, wojsko przejęło całe II piętro schroniska zamieniając je w strażnicę. Później zajęto pozostałą część hotelową pozostawiając dla turystów jedynie bufet i kuchnię.
W lipcu 2005 roku wojsko ostatecznie zwolniło obiekt, który należał już do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. W 2007 roku wystawiony na sprzedaż, trafił w ręce spółki (prywatny inwestor i Miejska Kolej Linowa w Karpaczu).

Teraźniejszość:
Przeprowadzony remont budynku podniósł standard obiektu, w którym oprócz restauracji znajdują się również pokoje dla turystów. Schronisko na Równi Pod Śnieżką („Sląski Dom”) dysponuje 59 miejscami noclegowymi w pokojach 2,3,4 osobowych  i wieloosobowe. Schronisko posiada również 8 pokoi z łazienką i WC.

Ceny pokoi (od piątku do niedzieli i w święta):
– pokój z łazienką 44 zł, za osobę;
– pokój 2-osobowy 40 zł, za osobę;
– pokój 3-osobowy i więcej 25 zł, za osobę;
– pościel, opłata jednorazowa 10 zł.
W ceny wliczona jest opłata klimatyczna i podatek VAT.
Darmowy wrzątek. Możliwy duży upust dla grup zorganizowanych.

Ceny pokoi (od poniedziałku do piątku):
– pokój z łazienką 50 zł, za osobę;
– pokój 2-osobowy 35 zł, za osobę;
– pokój 3-osobowy i więcej 30 zł, za osobę;
– pościel, opłata jednorazowa 10 zł.
​Możliwy nocleg na podłodze – 20 zł (tylko w przypadku braku wolnych miejsc w pokojach).

Na miejscu bar restauracyjny na ponad 250 miejsc konsumpcyjnych:  ciepłe i zimne dania, napoje, alkohol, słodycze.
W sezonie letnim dostępny  taras z grillem. 
Toalety na parterze, prysznice na drugim piętrze – ciepła woda całą dobę.
Dostęp do darmowego  Wi-Fi.

Narciarstwo:
Od schroniska jest zaledwie  5 minut zjazdu na nartach do górnej stacji kolejki na Kopę i kompleksu narciarskiego „Śnieżka”. Powrót do schroniska spacerowym krokiem około 20 minut.
>>>więcej informacji o kompleksie: www.kopa.com.pl

Przy schronisku znajduje się też główny węzeł szlaków narciarskich. Łączna długość trasy wynosi około 35 kilometrów. Po wyznaczonych szlakach można poruszać się na nartach skiturowych, biegówkach czy rakietach śnieżnych. Wszystko zależy od warunków pogodowych i odpowiedniej grubości pokrywy śnieżnej. 
Trasy narciarskie przebiegają przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego, więc nie są ratrakowane ani przygotowywane, dlatego panujące na nich warunki mogą być różne.

Dojazd, dojście:
– z Karpacza, Biały Jar przez Dolinę Łomniczki, czerwony szlak – 2 ¼ godz.;
– z Karpacza, Biały Jar przez Biały Jar, czarny szlak – 2 ¼ godz.;
– z Przełęczy Okraj (przejście graniczne) przez Sowią Przełęcz i Śnieżkę, czerwony szlak – 3 godz. ( z pominięciem Śnieżki, skrótem niebieskim – 2 ½ godz.);
– z czeskiego schroniska Lucni Bouda niebieskim szlakiem – ½ godz.

Z Karpacza Górnego można wjechać wyciągiem krzesełkowym na Kopę i stąd czarnym szlakiem – ¼ godz. do schroniska.

Ponadto:
Do schroniska Śląski Dom dojdziemy zarówno z Karpacza jak i ze Szklarskiej Poręby. Wycieczki rozpoczynające ze Szklarskiej Poręby są dłuższe i bardziej forsowne. Ze Szklarskiej Poręby prowadzi czerwony szlak przez Szrenicę na Śnieżkę i dalej do schroniska. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.