Karkonosze - schroniska

Schronisko “Pod Śnieżką” (Śląski Dom)

www.domslaski.pl

 

Schronisko znajduje się na Przełęczy pod Śnieżką, położone na wysokości 1400 m n.p.m. (szczegółowy opis przełęczy zobacz w zakładce – szczyty, grzbiety i przełęcze). Obity żółtą blachą obiekt zwraca na siebie uwagę z daleka.

Najdawniejsze dzieje obiektu związane są z budową kaplicy na Śnieżce (opis zobacz w zakładce szczyty, grzbiety i przełęcze). Początkowo stało tu prowizoryczne schronienie dla tragarzy i budowniczych.
Od pierwszej połowy XVII wieku na przełęczy stała czeska Obří bouda.
Po I wojnie światowej i powstaniu Czechosłowacji, stosunki pomiędzy obu krajami, w tym turystyczne nie układały się najlepiej. Stąd w latach 1921-22 po stronie niemieckiej powstało nowoczesne schronisko, któremu nadano nazwę Schlesierhaus (Dom Śląski). Budynek swym wyglądem nawiązywał do ówczesnych niemieckich schronisk sudeckich. W 1923 roku dobudowano oszkloną werandę. Schronisko w owym czasie posiadało 66 miejsc noclegowych w pokojach 1,2 i 3 osobowych oraz około 60 miejsc w sali zbiorowej. W 1924 roku uruchomiono obok schroniska, eksperymentalną, największą wówczas w Niemczech turbinę wiatrową o mocy 100 KW. Turbina działała jedynie do stycznia 1925 roku, kiedy to jej górna część uległa zniszczeniu z powodu nadmiernej masy śniegu i szadzi.

Po II wojnie światowej „Dom Śląski” został przejęty przez Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a po 1951 roku przez PTTK.
W 1950 roku spaliła się niedaleko położona strażnica WOP (Wojsk Ochrony Pogranicza). Wtedy to, wojsko przejęło całe II piętro schroniska zamieniając je w strażnicę. Później zajęto pozostałą część hotelową pozostawiając dla turystów jedynie bufet i kuchnię.
W lipcu 2005 roku wojsko ostatecznie zwolniło obiekt, który należał już do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. W 2007 roku wystawiony na sprzedaż, trafił w ręce spółki (prywatny inwestor i Miejska Kolej Linowa w Karpaczu).
Przeprowadzony remont budynku podniósł standard obiektu, w którym oprócz restauracji znajdują się również pokoje dla turystów. Aktualnie schronisko posiada 72 miejsca noclegowe w pokojach 2,3,4,5,6 osobowych.

Rejon schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych.
Ze względu na swoje położenie dookoła schroniska roztacza się wspaniały widok. Przede wszystkim na królową Sudetów – Śnieżkę, u której podnóża się znajduje. Można stąd również podziwiać panoramy na Czeskie Karkonosze.
Schronisko stanowi punkt wypadowy na Śnieżkę, stąd bez względu na porę roku jest oblegany przez turystów.

Dojście:
– z Karpacza, Biały Jar przez Dolinę Łomniczki, czerwony szlak – 2 ¼ godz.;
– z Karpacza, Biały Jar przez Biały Jar, czarny szlak – 2 ¼ godz.;
– z Karpacza Górnego można wjechać wyciągiem krzesełkowym na Kopę i stąd czarnym szlakiem – ¼ godz. do schroniska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *