Karkonosze - schroniska

Schronisko „Odrodzenie”

58-563 Przesieka gm. Podgórzyn ul. Karkonoska 1

tel. kom. 780 152 207 (rezerwacja 8 -21)
email: piotrkaczmarek2@op.pl

 www.schroniskoodrodzenie.com

 

Schronisko Odrodzenie jest jednym z piękniej położonych schronisk. Umiejscowione jest na wysokości 1236 m n.p.m. w samym sercu Karkonoszy na zboczu Małego Szyszaka nieco poniżej Przełęczy Karkonoskiej. Pomimo swej wielkości schronisko zapewnia przyjazną, górską atmosferę. Sprzyja temu jego wystrój.

Nieopodal schroniska przebiega Główny Szlak Sudecki. Schronisko sąsiaduje z czeskim schroniskiem Spindlerowa Bouda, które jest po drugiej stronie Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Droga ta prowadzi granią Karkonoszy od Przełęczy Okraj do Hali Szrenickiej.

Karkonoska Przełęcz to miejsce wypoczynku i przygody. Stąd można wybrać się na wycieczki do niemal wszystkich atrakcyjnych miejsc po polskiej i czeskiej stronie. Turyści latem korzystać mogą z atrakcyjnych wędrówek a zimą z ośnieżanych stoków narciarskich.

Historia:
Budynek został wzniesiony w 1928 roku. Na konkurs architektoniczny wpłynęły cztery prace. Zwyciężył architekt z Wrocławia Herbert Erasa. Zwycięski projekt miał zwartą bryłę i dach w formie schodkowo-piramidalnej. Na parterze znajdowała się sień, sale jadalne, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze. Na pierwszym piętrze znajdowały się sale zbiorowe i tarasy widokowe. Na drugim i trzecim piętrze znajdowały się pokoje o wyższym standardzie.

Podczas II wojny światowej zorganizowano tu miejsce wypoczynku dla nazistowskich oficerów.

W 1947 roku schronisko został przejęte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.  Po  drobnej modernizacji oddano je do użytku w 1949 roku. W tym czasie otrzymało nazwę „Odrodzenie”.

W 1960 roku przeprowadzono remont kapitalny, po którym schronisko oferowało 139 miejsc noclegowych. Kolejny remont przeprowadzony w 1976 roku zmniejszył liczbę miejsc, podnosząc ich standard.

Teraźniejszość:
Schronisko Odrodzenie dysponuje 110 miejscami noclegowymi w 1, 2, 3, 4 osobowych pokojach oraz w wieloosobowych salach 6 – 8 osób .

Cennik noclegów:
 – pokój 1 osobowy           – 85 zł/os
 – pokój 2 – 3 osobowy     – 80 zł/os
 – pokój 4 – 5 osobowy     – 75 zł/os
 – pokój 6 – 8 osobowy     – 70 zł/os
 – pokój  z łazienką           – 95 zł/os
 – apartament                    – 105 zł/os

Jednorazowa opłata za pościel wynosi – 15 zł/os a opłata klimatyczna – 2 zł/dzień. Akceptujemy zwierzęta, opłata za psa – 30 zł /doba. 

Do dyspozycji Gości jest bufet, gdzie można zjeść pożywne śniadania oraz klasyczne polskie obiady w dobrych cenach (domowe pierogi, schaboszczak, żurek z jajkiem na zakwasie).
Bufet serwuje pyszności od 8:00 do 20:00. Możliwość płatności kartą.

Dojazd, dojście:
niebieski szlak, bezpośrednio z Przesieki – 2 ¼ godz.(w Przesiece możesz bezpiecznie zostawić swój samochód, na parkingu pod Pensjonatem „Marzenie”- opłata 10 zł/dobę);
niebieski szlak, z Karpacza Górnego na Polanę – ¾ godz i dalej szlak żółty do Pielgrzymów – ½ godz., stąd szlak zielony do schroniska – 1 ½ godz..

Ponadto:
– od strony polskiej: w 3 godziny dotrzemy do schroniska z Hali Szrenickiej czy spod Łabskiego Szczytu , a w mniej niż 2 godziny ze Strzechy Akademickiej czy z Samotni;
– od strony czeskiej: przez miejscowość Spindlerovy Mlyn, możliwy jest dojazd samochodem, przez cały rok  (parking przy hotelu „Spindlerowa Bouda” 300 m poniżej schroniska).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *