Karkonosze - schroniska

Schronisko “Strzecha Akademicka”

www.strzecha-akedmicka.pl

 

Schronisko położone na wysokości 1258 m n.p.m., na polanie Złotówka, pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, około 10 minut drogi od „Samotni”.
Już w XVII wieku znajdowało się tu jedno z pierwszych zamieszkanych miejsc w Karkonoszach, usytuowane ponad górną granicą lasu. Była to buda pasterska. Jej właściciele słynęli z wyrobu bardzo dobrej nalewki na szyszkach. Goście byli witani i żegnani grą na rogu, bądź trąbie. Wraz z rozwojem ruchu turystycznego pasterska buda zmieniała swój wygląd i przeistaczała się w prawdziwe górskie schronisko. Jego znaczenie znacznie wzrosło z chwilą wybudowania na Śnieżce kaplicy św. Wawrzyńca w 1681 roku. Chata stała się dla pielgrzymów, ostatnim miejscem przystankowym w drodze na szczyt.

Od 1696 do 1824 roku w schronisku wykładane były księgi pamiątkowe, z których wynika, że we wrześniu 1790 roku nocował tu J.W. Goethe, który każdego ranka podziwiał wschód słońca.
W 1896 roku w miejscu drewnianej budy wybudowano nowy, duży obiekt. Spłonął w pożarze w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 1906 roku. Budynek szybko odbudowano wg projektu tych samych autorów, którzy zaprojektowali budynek „Samotni”. W 1912 roku został rozbudowany i prawie w niezmienionej postaci przetrwał do dziś. Na ówczesne czasy był niezwykle, nowocześnie urządzony. Posiadał oświetlenie elektryczne, centralne ogrzewanie, wygodnie urządzone pokoje z bieżącą wodą oraz łazienki. Zimą urządzano tu, bardzo popularne, zjazdy rogatymi saniami torem saneczkowym, który prowadził do Karpacza.

Po II wojnie światowej schronisko prowadzili studenci wyższych uczelni krakowskich, stąd pochodzi dzisiejsza nazwa schroniska. W latach 1950-56 był to dom wczasowy FWP (Funduszu Wczasów Pracowniczych). Od 1957 roku schronisko należy do PTTK. W kolejnych latach było kilkakrotnie modernizowane, w tym przeprowadzono remont kapitalny.

Obecnie schronisko posiada 140 miejsc noclegowych w pokojach o różnej wielkości, dwie duże i przytulne sale konsumpcyjne na 200 osób, dobrze zaopatrzony bufet oraz saunę i inne urządzenia rekreacyjne. Całość wykończona w drewnie, a za oknami oraz z tarasu widokowego rozpościera się widok na górną część Kotła Małego Stawu. Obok schroniska od 1970 roku funkcjonuje wyciąg orczykowy oraz nartostrada „Złotówka”, która zimą zapewnia dużą liczbę turystów i narciarzy.

Dojście:
· z Karpacza Górnego obok Świątyni Wang, szlak niebieski – 1 ¾ godz.;
· z Karpacza Biały Jar, żółty szlak – 1 ¾ godz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *