Karkonosze - schroniska

Schronisko “Na Przełęczy Okraj”

www.schroniskookraj.pl

 

Schronisko znajduje się na Przełęczy Okraj, położone na wysokości 1046 m n.p.m (szczegółowy opis przełęczy zobacz w zakładce szczyty, grzbiety i przełęcze).
Pierwsze budy pojawiły się na przełęczy w 1690 roku. Zostały wzniesione przez zesłanych tu oficerów habsburskich.
W II połowie XVIII wieku jedna z tych bud służyła jako pomieszczenie dla celników, bowiem przełęcz stanowiła przejście graniczne pomiędzy Prusami a państwem Habsburgów. Z czasem przy granicy wybudowano kilka nowych obiektów, które pełniły rolę schronisk i hoteli.

Pierwsze prawdziwe schronisko na przełęczy powstało w początkach XIX wieku. Było to małe, drewniane schronisko założone przez pruskiego kombatanta wojny napoleońskiej. W 1922 roku wybudowano po stronie śląskiej (niemieckiej) budynek murowany, który mieścił również schronisko młodzieżowe. Budynek był utrzymany w stylu sudeckim. Znajdował się tu również urząd pocztowy. Po 1945 roku w budynku dawnej gospody urządzono schronisko „Na rubieży”, które później zmieniło nazwę na „Muflonik”. W 1964 roku, budynek przestał istnieć w wyniku budowy w tym miejscu przejścia granicznego.

W 1975 roku, w miejscu gdzie stało dawne murowane schronisko postawiono bacówkę PTTK, która mieściła 28 miejsc noclegowych.
Obecnie oba obiekty tworzą razem schronisko „Na Przełęczy Okraj”. Warto pamiętać, że to na tej przełęczy, zapoczątkowano popularne później w całych Karkonoszach zjazdy rogatymi saniami. Pierwsza trasa liczyła 7 km długości i prowadziła z przełęczy aż do Kowar.
Tradycja ta jest podtrzymywana i w różnym stopniu kultywowana do dziś.

Schronisko po zmianie właściciela odrabia straty w opinii, jakie otrzymało w III Rankingu Schronisk Górskich zorganizowanym przez magazyn górski „npm.” W sierpniu 2013 schronisko zostało sklasyfikowane na ostatnim, 66 miejscu wśród pozostałych schronisk.
We wrześniu 2014 roku byliśmy gośćmy tego schroniska. Wystrój, górska atmosfera, czystość i miła obsługa pozwoliła nam ocenić schronisko znacznie wyżej. Trzymamy kciuki za obecnych właścicieli i życzymy aby w kolejnym rankingu, schronisko sklasyfikowano znacznie wyżej, gdyż na to zasługuje.
Z Karpacza i z Kowar do schroniska można dojechać drogą kierując się ku granicy z Czechami.

 Dojście:
– z Kowar spod Ratusza, szlak niebieski do Uroczyska – ¾ godz. dalej szlak żółty na przełęcz Okraj – 1 ½ godz.;
– z Karpacza Biały Jar, szlak zielony przez Budniki – 2 ¾ godz.

Rejon schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych:
szlak zielony, kierunek wschodni, na Grzbiet Lasocki;
szlak niebieski, kierunek zachodni, prowadzi na Grzbiet Kowarski i Skalny Stół – 1 godz, a dalej na Przełęcz pod Śnieżką – 2 ¼ godz.;
– szlak czerwony, kierunek zachodni, na Śnieżkę (częściowo po stronie czeskiej, dalej granicą) – 2 ¾ godz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *