Karkonosze - schroniska

Schronisko „Kochanówka”

www.kochanowka.wszklarskiej.net
tel.: 781 024 159  / Rezerwacja (godz. 8 – 18)

 

Schronisko położone na wysokości 510 m n.p.m., nieopodal Wodospadu Szklarka – drugiego co do wysokości wodospadu w polskich Karkonoszach  Znajduje się powyżej ujścia potoku Szklarki do rzeki Kamienna.

 

 

>>>więcej informacji o wodospadzie: zakładka, “Karkonosze – Szlaki Turystyczne” , Od Wodospadu Kamieńczyka do Wodospadu Szklarki – szlak “PETLA”.

Historia:
Duża popularność wodospadu wśród gości, później turystów spowodowała wybudowanie w tym miejscu w I połowie XIX wieku skromnego bufetu, w którym można było się posilić. Ówczesny właściciel tych ziem wybudował drogę prowadzącą do wodospadu, a w 1868 roku gospodę. Pobyt gościom uatrakcyjniał (za odpowiednią opłatą), otwieraniem zasuwy ponad wodospadem, tym samym zwiększał ilość przepływającej wody. W 1891 roku gospoda spłonęła. Odbudowa trwała kilka lat. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1897 roku. Gospoda nie prowadziła noclegów, świadcząc jedynie wyżywienie.
Po II wojnie światowej pierwszym, powojennym gospodarzem został Marek Kochan (stąd wzięła się dzisiejsza nazwa).

Teraźniejszość:
Obecnie schronisko świadczy usługi noclegowe, posiada 12 miejsc noclegowych w pokojach  2 i 4 dwuosobowych. Do dyspozycji gości są łazienki z prysznicami. Jeden pokój z widokiem na wodospad  Szklarki. Schronisko posiada zasięg GSM i umożliwia swoim gościom dostęp do sieci Wi-Fi.
Schronisko dysponuje bufetem i jadalnią. Oferuje zimne i gorące napoje oraz duży wybór ciepłych posiłków.

Obok schroniska znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać wodospad.
Ponadto znajdują się tu stragany z górskimi i nie tylko górskimi, pamiątkami.
Niestety, reklamy które widnieją dookoła schroniska psują jego zewnętrzny, górski wizerunek. Bardziej liczą się naleśniki, gofry i pierogi niż góry – wielka szkoda!

Ze względu na łatwy dostęp, miejsce to, a i przy okazji schronisko są licznie oblegane przez turystów, zwłaszcza tzw. „jednodniowych”. Prawdziwy nastrój górskiego schroniska można zaznać w godzinach wieczornych, kiedy liczba turystów spada do minimum.

Dojazd, dojście:
– ze Szklarskiej Poręby Górnej, szlak zielony – wzdłuż rzeki Kamienna obok wspaniałych skalnych form – 1 ¼ godz.;
– ze Szklarskiej Poręby (Osiedle Marysin), dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Szrenicę, szlak czarny – 1 ¼ godz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *