www.labskiszczyt.pl
tel. 75 – 75 260 88 (od 8 do 20)
tel. kom. 662 785 895
email: pod.labskim.szczytem@o2.pl
789-808-256
Schronisko położone jest na wysokości 1168 m n.p.m., na krawędzi Łabskiego Kotła. Panuje w nim prawdziwa górska atmosfera, z daleka od zgiełku, krzyków i niedzielnych turystów. Schronisko umiejscowione jest u stóp Śnieżnych Kotłów, dzięki czemu stanowi dogodne miejsce wypadowe w ten rejon. W schronisku na turystów czeka wygodna sala biesiadna, pokoje z charakterem górskiego domu i darmowy wrzątek.
Historia:
Pierwsza budowla, która powstała tu już w 1632 roku, to strażnica graniczna, przy jednej z najstarszych dróg wiodących przez Karkonosze – Czeska Ścieżka. Miała ona pełnić również funkcję punktu kontrolnego ze względów sanitarnych, dla zapobieżenia rozprzestrzenianiu się epidemii. Po latach, w XVIII wieku służyła jako buda pasterska, potem myśliwska.
Z czasem, jak to miało miejsce w innych częściach Karkonoszy, wraz ze wzrostem gości, budynek zaczął świadczyć usługi turystyczne. Otrzymał wówczas nazwę Budy Eliasza (od nazwiska właściciela), a następnie „Śląska Buda” i „Stara Śląska Buda” (po wybudowaniu schroniska na Hali Szrenickiej). Zimą 1914 roku schronisko spłonęło. Szybko je odbudowano i w 1915 roku oddano je do użytku. W okresie międzywojennym, w 1938 roku dobudowano drugi budynek. Po wojnie, przez krótki czasu służył jako dom wypoczynkowy „Piast”. Dzisiejsza nazwa schroniska została nadana w 1950 roku.
Teraźniejszość:
Aktualnie schronisko posiada 39 miejsc noclegowych w pokojach 1-6 osobowych. Drugi budynek, stojący obok pełni rolę stacji GOPR.
Najważniejszym atutem schroniska jest jego autentyczna, „schroniskowa” atmosfera. Drewniany budynek i jego zielony dach, jeszcze bardziej wtapia go w górski krajobraz. Po wyjściu ze schroniska, naszym oczom ukazuje się wspaniały widok na Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Nocą z okien schroniska można podziwiać, pięknie oświetlone miejscowości u stup Karkonoszy.
Do dyspozycji Gości jest tu sala bufetowa z kominkiem. Prąd w Schronisku dostarczany jest z agregatu prądotwórczego, którego praca jest z konieczności ograniczona do godzin popołudniowych i wieczornych. W związku z tym trzeba zaopatrzyć się w latarkę, która ułatwi ewentualne poruszanie się po obiekcie w nocy już po wyłączeniu agregatu.
Kuchnia oferuje całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiady, kolacje) w godzinach od 8.00 do 20.00.
Ogromnym atutem schroniska jest, wspomniana już, okolica. Spod schroniska „Pod Łabskim Szczytem” wyruszymy na wycieczkę na Śnieżne Kotły, droga prowadzi zarówno w Śnieżne Kotły, jak i ponad nie, skąd można podziwiać piękną panoramę całych Karkonoszy, jak i spotkać się z niezwykłym, wietrznym klimatem pustynnego niemalże krajobrazu.
Dojdziemy stąd do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem czy na Szrenicę jak również do przejścia turystycznego z Czechami na Mokrej Przełęczy, gdzie można rozpocząć wędrowanie po czeskich Karkonoszach np. dojść do pobliskich Źródeł Łaby.
W pobliżu schroniska jest wyciąg narciarski.
Dojazd, dojścia:
– ze Szklarskiej Poręby Górnej, szlak żółty – 2 ¼ godz.
Rejon schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych:
– żółty szlak, prowadzi stąd w rejon stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami – 1 godz. a dalej na czeską stronę np. do schroniska Labská bouda;
– zielony szlak, Ścieżka nad Reglami do Śnieżnych Kotłów – ½ godz., na Mokrą Przełęcz – ¾ godz.;
– czerwony szlak, do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem – 1 ½ godz., a dalej niebieskim szlakiem w kierunku południowym na Przełęcz pod Śmielcem – ¾ godz., na północ do Michałowic – 1 ½ godz. lub jeszcze dalej do Piechowic, można również zejść niebieskim szlakiem (dawna Czeska Ścieżka) do Wodospadu Szklarki – 2 godz.