Schronisko górskie „SAMOTNIA” im. Waldemara Siemaszki
www.samotnia.com.pl
58-550 Karpacz, ul. Na Śnieżkę 16
tel. (+48) 75 76 193 76
tel. 791 566 569
email: schronisko@samotnia.com.pl
Schronisko Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce i najsłynniejszym w polskich Karkonoszach. Usytuowane jest tuż przy Małym Stawie w Kotle Małego Stawu, do którego prowadzi szlak spod Świątyni Wang na Śnieżkę.
„Samotnia” może się pochwalić długim stażem w roli schroniska górskiego, które swój rodowód wywodzi od tradycyjnej, górskiej budy. Co roku są tu organizowane obozy np. wspinaczkowe oraz kursy nauki jazdy na nartach .
Historia:
Pierwszym budynkiem w rejonie stawu była pasterska buda, o której wspomina się już w 1670 roku. Przypuszcza się, że pierwsi właściciele tej budy utrzymywali się z hodowli kóz, pilnowali hodowli pstrągów w stawie spełniając tym samym wolę ówczesnego właściciela tych ziem – rodziny Schaffgotschów.
W 1866 roku uruchomiono linię kolejową, która połączyła Jelenią Górę z Wrocławiem i Berlinem, co miało wpływ na rozwój ruchu turystycznego. Właściciele bud karkonoskich dostrzegli potrzebę ich rozbudowy. Tak też było w przypadku „Samotni”. Budowa nowego budynku, w dzisiejszym miejscu miała miejsce w 1883 roku. W 1891 roku budynek zmienił właściciela, który kontynuował rozbudowę. Z tego okresu pochodzi symbol schroniska – wieżyczka z dzwonem, który bił na alarm w razie wypadku górskiego. Kolejna przebudowa, która przybrała dzisiejszy kształt miała miejsce w 1934 roku.
Podczas II wojny światowej budynek schroniska nieco podupadł, ale jeszcze w 1945 roku otrzymał nowego gospodarza. W 1949 roku przeprowadzono remont, a pięć lat później obiekt został przejęty przez PTTK. Od 13 czerwca 1966 roku, kiedy kierownictwo nad schroniskiem przejęło pp. Siemaszko, Samotnia przeżyła prawdziwy rozkwit. Planowano kolejne inwestycje i przebudowy, które jednak zostały ograniczone ze względu na ekspertyzy budowlane. Powstał nawet projekt zamknięcia schroniska i przekształcenia go w muzeum górskie. Na szczęście schronisko przetrwało i służy turystom do dziś.
Schronisko znane jest z wielu inicjatyw podnoszących jego wartość i atrakcyjność. Warto tu wspomnieć o takich jak przeglądy filmów i przeźroczy górskich, zawody płetwonurków w wodach Małego Stawu o „Błękitną Wstęgę Samotni”, czy „Slalom Czekoladowy”, później slalom o „Puchar Samotni”. Dzisiaj niestety plenerowe imprezy są zakazane – przepisy parku narodowego.
10 lutego 1994 roku w wypadku zginął ówczesny współwłaściciel schroniska Waldemar Siemaszko. Ku jego czci Samotnia nosi jego imię, a od 1995 roku władze parku wyraziły zgodę na kultywowanie tradycyjnych zawodów narciarskich im. Waldemara Siemaszki o „Puchar Samotni”.
W 2013 roku głośnym echem zarówno w środowisku górskim jak również mediach, odbiła się sprawa końca dzierżawy schroniska przez ówczesnych właścicieli, którzy od lat prowadzili schronisko. Niektórzy potentaci finansowi widzieli w przyszłym obiekcie, niekoniecznie w takim kształcie jak obecnie, niezły interes. Nie wyobrażamy sobie aby Samotnia zmieniła swój wizerunek, pisali na łamach różnych czasopism, górskie autorytety oraz zwykli górscy turyści. W Internecie zawrzało, wszyscy, którzy choć raz byli w tym uroczym miejscu stanęli murem za takim kształtem schroniska jak było i jest.
Teraźniejszość:
Schronisko jest najliczniej odwiedzane. Mimo, ze nie ma tu ważnego węzła szlaków turystycznych to jednak leży na szlaku, który prowadzi na Śnieżkę lub z niej. Stanowi też cel sam w sobie, a to za sprawą, że jest to miejsce gdzie czuje się prawdziwie górski klimat – i oto właśnie chodzi!
Obecnie schroniska posiada 50 miejsc noclegowych w pokojach od 1 do 10 – osobowych.
Łazienki są dostępne na piętrach, w pokojach znajdują się umywalki.
Do dyspozycji Gości jest sala „Pod Dzwonem” (pierwsze piętro) – dostępny jest tam sprzęt audiowizualny, co umożliwia organizowanie konferencji, zajęć lekcyjnych, prelekcji, wykładów, kursów itp. W sali mieści się 30 osób.
Od godziny 8.00 do 20.00 czynna kuchnia i bufet.
Dostępna jest również ścianka wspinaczkowa.
Cennik noclegów:
– pokój 1 osobowy – 120 zł/os, +20 zł na konto fundacji
– pokój 2 i 3 osobowy – 90 zł/os; weekendy 110 zł/os
– pokój 4, 6, 7, 8 osobowy – 70 zł/os; weekendy 90 zł/os
– dzieci do lat 5 nie zajmujące osobnego łóżka – bezpłatnie, jednorazowa opłata za pościel 15 zł/os. Opłata za psa 20 zł/dobę.
Schronisko bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów również zimą. Turyści znajdą tutaj nie tylko miłą atmosferę i dobre jedzenie, ale również nocleg w wygodnym pokoju.
Władze schroniska dbając o dobre samopoczucie odwiedzających w chwilach, gdy pogoda nie dopisuje, przygotowali bogato zaopatrzona bibliotekę oraz umożliwili dostęp do Internetu.
Na terenie schroniska wypożyczyć można sprzęt sportowy, skorzystać z usług przewodnika górskiego lub ściany wspinaczkowej. Każdego roku odbywa się Puchar Samotni czyli zawody narciarskie, we wrześniu można wziąć udział w Lawinie – marszobiegu ze Śnieżki, w grudniu organizowany jest obóz sylwestrowy z nauką jazdy na nartach i wycieczkami górskimi w pakiecie.
Dojazd, dojście:
– z Karpacza Górnego obok Świątyni Wang, szlak niebieski – 1½ godz.
Do „Samotni” dojdziemy wygodnym szlakiem letnim lub drogą zimową (letni szlak zimą jest zamknięty z powodu lawin) z Karpacza Górnego spod Świątyni Wang przez Polanę do Kotła Małego Stawu.
Czas wędrówki: tempo spacerowe – 2 godz., tempo przewodnikowe – 1,5 godz., szybki marsz – 50 minut.