Karkonosze - schroniska

Schronisko “Odrodzenie”

 www.schroniskoodrodzenie.com

 

Schronisko położone na wysokości 1236 m n.p.m., na zboczu Małego Szyszaka, nieco powyżej Przełęczy Karkonoskiej (szczegółowy opis przełęczy zobacz w zakładce – szczyty, grzbiety i przełęcze).
Budynek został wzniesiony w 1928 roku. Na konkurs architektoniczny wpłynęły cztery prace. Zwyciężył architekt z Wrocławia Herbert Erasa. Zwycięski projekt miał zwartą bryłę i dach w formie schodkowo-piramidalnej. Na parterze znajdowała się sień, sale jadalne, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze. Na pierwszym piętrze znajdowały się sale zbiorowe i tarasy widokowe. Na drugim i trzecim piętrze znajdowały się pokoje o wyższym standardzie.
Podczas II wojny światowej zorganizowano tu miejsce wypoczynku dla nazistowskich oficerów.
Po wojnie, w 1947 roku przejęte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, zostało uruchomione do użytku w 1949 roku. W tym czasie otrzymało nazwę „Odrodzenie”.
W 1960 roku przeprowadzono remont kapitalny, po którym schronisko oferowało 139 miejsc noclegowych. Kolejny remont przeprowadzony w 1976 roku zmniejszył liczbę miejsc, podnosząc ich standard.

Obecnie schronisko oferuje 112 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie. Mimo swej wielkości zapewnia przyjazną, górską atmosferę. Sprzyja temu jego wystrój wewnętrzny. Słynie ze smacznej kuchni.

Rejon schroniska to ważny węzeł szlaków turystycznych, stąd można udać się na szlaki turystyczne w czeskich Karkonoszach, można zejść do miejscowości Špindlerův Mlýn.
Schronisko znajduje się na Głównym Szlaku Sudeckim, który w tym miejscu nosi również nazwę „Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej”.
Po drugiej stronie granicy znajduje się czeskie schronisko – górski hotel Špindlerova bouda.

Dojście:
niebieski szlak, bezpośrednio z Przesieki – 2 ¼ godz.;
niebieski szlak, z Karpacza Górnego na Polanę – ¾ godz i dalej szlak żółty do Pielgrzymów – ½ godz., stąd szlak zielony do schroniska – 1 ½ godz..

W rejon schroniska po stronie czeskiej, można dojechać z miejscowości Špindlerův Mlýn na parking przy hotelu Špindlerova bouda i stąd przejść do schroniska „Odrodzenie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *