Karkonosze - ciekawe miejsca

Skocznie Narciarskie Harrachova – „Czeski mamut”

Harrachov – miejscowość położona na wysokości 700 m n.p.m. w pobliżu przejścia granicznego w Jakuszycach. Harrachov podobnie jak po polskiej stronie Karkonoszy, Szklarska Poręba czy Karpacz stanowi atrakcję zarówno latem jak i zimą. Warto tu zajrzeć w przerwie między wycieczkami górskimi lub podczas niepogody po polskiej stronie. Często zdarza się tak, że w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie jest ponuro, mgła, a w Harrachovie świeci słońce, jest ciepło, aż trudno w to uwierzyć. Dlatego warto wejść na stronę z kamerami online i sprawdzić co słychać w pogodzie u naszego południowego sąsiada. Polecamy „wypad” do tego urokliwego miasteczka.

Najważniejszym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich Čert’ák, zbudowany na zboczu Čertovej hory.
Pierwsza skocznia narciarska powstała tu w 1922 roku, zaledwie dwa lata po pierwszej oddanej skoczni w Czechosłowacji. Już w 1923 roku przeprowadzono tu pierwsze zawody, w których zwycięzca oddał skok na 34,5 m. Popularność tej dyscypliny sportu spowodowała konieczność budowy kolejnych skoczni, pozwalających na oddawanie dłuższych skoków. Przed II wojna światową w Karkonoszach było kilkadziesiąt skoczni, obecnie po czeskiej stronie jest ich zaledwie kilka, wszystkie w Harrachowie.

Obecnie funkcjonuje osiem skoczni, wśród których, największe obiekty to skocznie o punktach konstrukcyjnych K-120, K-90 i najbardziej znana, skoczna mamucia K-185. Ta ostania została otwarta 6 marca 1980 roku i już w tym roku został pobity rekord świata – 176 m. Skocznia znana jest z ciągłego ustanawiania rekordów świata.
9 marca 1996 roku Austriak Andreas Goldberger przekroczył tu magiczną odległość 200 m, oddając skok o długości 204 m. W 2001 roku pobity tu został rekord Polski, który od 1987 roku należał do Piotra Fijasa – 194 m. Najpierw Robert Mateja w serii próbnej skoczył na odległość 201,5 m, a w samym konkursie Adam Małysz w pierwszym skoku uzyskał 206,5 m, a w drugim 212 m.
Narciarzy na belkę startową wożą dwa wyciągi krzesełkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *