Tatry słowackie - schroniska

Schronisko “Chata pod Naruzim”

Chata Červenec – Chata pod Náružím (Chata Czerwieniec)

Telefon: +421 44-559696
Telefon kom.: +421 911-163670

www.bobrovec.eu/chata/blog
jdikant@inmail.sk

Schronisko położone w Dolinie Jałowieckiej (Jalovecká dolina) – Tatry Zachodnie.
Schronisko czynne w lipcu i sierpniu, potem tylko w weekendy (od godz. 17.00 w piątek do godz. 15.00 w niedzielę). Inny termin trzeba ustalić z gospodarzem – telefon jak wyżej.

Pierwszym schroniskiem w tej okolicy była leżąca bliżej Doliny Jałowieckiej Chata v Medvedzom (na Niedźwiedziej Polanie). Została zbudowana w latach 1933-35 przez mieszkańców Bobrowca. Spalona przez Niemców pod koniec II wojny światowej. Na jej miejscu zbudowano w latach 1953-55 kolejne schronisko, które posiadało 30 miejsc noclegowych i było udostępniane turystom, którzy pobierali klucz od opiekuna mieszkającego w Bobrowcu. Niestety schronisko padło ofiara pożaru 18 grudnia 1968 roku.
W następnym roku, działacze klubu turystycznego z Bobrowca rozpoczęli budowę kolejnego schroniska. Niewielkie schronisko służyło przeważnie okolicznej ludności. W latach 1999-2000 budynek został rozebrany, a na jego miejscu postawiono większy.

Obecnie schronisko cieszy się dużą popularnością, wykorzystywane także zimą, w okolicy TANAP wytyczył areał dla skialpinistów. Stanowi również bazę dla kilku imprez cyklicznych, jak zjazd narciarski „Cena Červenca, rozgrywana w pierwszą sobotę marca.

Dojazd, dojście:
· własnym samochodem do Liptowskiego Mikulasza i stąd do Jalovca (drogowskazy), skąd  szlak żółty w kierunku Doliny Jałowieckiej do rozdroża – ¾ godz., dalej szlak zielony – 1 godz., na koniec szlak niebieski do schroniska – 40 min.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
·  wejście na grań kończące pasmo Tatr na zachodzie, na Siwy Wierch – 1805 m n.p.m., szlak niebieski – 40 min., dalej szlak zielony – 1 ¼ godz.;
· wejście na Babki (Babky) – 1565 m n.p.m., szlak niebieski – ½ godz., dalej szlak zielony – ¾ godz.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
· do Żarskiego Schroniska, szlak niebieski – ½ godz., dalej szlak zielony – ¾ godz., potem szlak czerwony – 1 ½ godz., na koniec szlak niebieski do schroniska – 1 ½ godz.

 

Materiały źródłowe:
1.Zdjęcie schroniska – Wikipedia Schronisko Náružím (Czerwieniec)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chata_Czerwieniec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *