Tatry słowackie - schroniska

Schronisko „Chata pod Naruzim”

Horská chata pod Náružím,
Tel. kom.: +421 911 163 670
dikantj@gmail.com
www.bobrovec.eu/chata/blog

 

Schronisko położone w Dolinie Jałowieckiej (Jalovecká dolina) – Tatry Zachodnie.
Schronisko czynne w lipcu i sierpniu, potem tylko w weekendy (od godz. 17.00 w piątek do godz. 15.00 w niedzielę). Inny termin trzeba ustalić z gospodarzem – telefon jak wyżej.

Historia:
Pierwszym schroniskiem w tej okolicy była leżąca bliżej Doliny Jałowieckiej Chata v Medvedzom (na Niedźwiedziej Polanie). Została zbudowana w latach 1933-35 przez mieszkańców Bobrowca. Spalona przez Niemców pod koniec II wojny światowej. Na jej miejscu zbudowano w latach 1953-55 kolejne schronisko, które posiadało 30 miejsc noclegowych i było udostępniane turystom, którzy pobierali klucz od opiekuna mieszkającego w Bobrowcu. Niestety schronisko padło ofiara pożaru 18 grudnia 1968 roku.
W następnym roku, działacze klubu turystycznego z Bobrowca rozpoczęli budowę kolejnego schroniska. Niewielkie schronisko służyło przeważnie okolicznej ludności. W latach 1999-2000 budynek został rozebrany, a na jego miejscu postawiono większy.

Teraźniejszość:
Chata pod Náružím jest czynna tylko w lipcu i sierpniu, potem jedynie w weekendy (od godz. 17.00 w piątek do godz. 15.00 w niedzielę). Jest też możliwość ustalenia z chatarem (Ivan Ogáry) indywidualnego terminu.
Rezerwacji należy dokonać telefonicznie. Schronisko dysponuje 30 miejscami noclegowymi, w trzech 10 osobowych pokojach. Koszt zakwaterowania wynosi 8 € od os. za noc. Pobyt dzieci do lat 6 jest darmowy, od 6 – 15 roku życia nocleg w cenie 4 €. Możliwe jest również nocowanie w jadalni lub na strychu we własnym śpiworze, dla maksymalnie 20 osób.
W budynku znajduje się kuchnia turystyczna, w której można przygotowywać własne posiłki. Na miejscu są dostępne naczynia kuchenne. Toaleta znajduje się poza budynkiem. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.

Obecnie schronisko cieszy się dużą popularnością, wykorzystywane także zimą, w okolicy TANAP wytyczył areał dla skialpinistów. Stanowi również bazę dla kilku imprez cyklicznych, jak zjazd narciarski „Cena Červenca, rozgrywana w pierwszą sobotę marca.

Dojazd, dojście:
– własnym samochodem do Liptowskiego Mikulasza i stąd do Jalovca (drogowskazy), skąd  szlak żółty w kierunku Doliny Jałowieckiej do rozdroża – ¾ godz., dalej szlak zielony – 1 godz., na koniec szlak niebieski do schroniska – 40 min.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– wejście na grań kończące pasmo Tatr na zachodzie, na Siwy Wierch – 1805 m n.p.m., szlak niebieski – 40 min., dalej szlak zielony – 1 ¼ godz.;
– wejście na Babki (Babky) – 1565 m n.p.m., szlak niebieski – ½ godz., dalej szlak zielony – ¾ godz.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– do Żarskiego Schroniska, szlak niebieski – ½ godz., dalej szlak zielony – ¾ godz., potem szlak czerwony – 1 ½ godz., na koniec szlak niebieski do schroniska – 1 ½ godz.

 

Materiały źródłowe:
1.Zdjęcia i opisy schroniska:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chata_Czerwieniec
https://www.tatry.cz/cs/chata-pod-naruzim
https://www.visitliptov.sk/pl/zaujimavosti/chata-pod-naruzim-cervenec-1-420-m-n-
https://portaltatrzanski.pl/przewodnik/schroniska/schronisko-chata-czerwieniec,67

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *