Tatry słowackie - schroniska

Schronisko – Skalnata Chata

059 60 Tatranská Lomnica

+421 904 890298
Telefon: +421 52 4467075

info@skalnatachata.sk
info@coolangaa.sk 

 

 

Skalnatá chata (tzw. Schronisko Łomnickie) położona jest w Tatrach Wysokich w pobliżu Łomnickiego Stawu, w Dolinie Łomnickiej.
Tuż przy wejściu do schroniska przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków słowackich: Tatrzańska Magistrala.

Historia:
Przed powstaniem pierwszego schroniska, turyści i taternicy nocowali w kolebie (niszy) pod wysuniętym głazem, zwanym Ognisko. Już w 1841 roku osłonięto ją kamiennym murem na polecenie czterech turystów z Niemiec, wśród nich był Carl Lohmeyer, autor pierwszego, drukowanego przewodnika po Tatrach.
W późniejszych latach zamknięto betonową domurówką z drzwiami i oknami. W 1894 roku Węgierskie Towarzystwo Karpackie (MKE) doprowadziło tu z Tatrzańskiej Łomnicy szlak turystyczny, (obecnie znakowany na zielono). W latach 1931-33 zbudowano tzw. „Tatrzańską Magistralę”, (znaki czerwone), wygodną śnieżkę turystyczną, która łączy środkowe partie dolin po południowej stronie Tatr. W 1932 roku Klub Czechosłowackich Turystów (KČST) dobudował drewnianą chatkę z 4 pryczami. W 1935 roku po rozbudowie obiekt stał się małym schroniskiem znanym jako Skalnatá chata (Łomnickie Schronisko).

Po dalszej rozbudowie schronisko służyło turystom do 1970 roku. Ze względu na problem odprowadzania ścieków schronisko zamknięto. Budynek niszczał i zapowiadano jego rozbiórkę. W 1994 roku wydzierżawił go i wyremontował znany tragarz tatrzański, Laco Kulanga
>>>więcej informacji zakładka: „Tatry Słowackie – Ważne informacje”, Tatrzańscy tragarze

Teraźniejszość:
Schronisko Skalnatá chata to drewniany budynek czynny przez cały rok. Świadczy jedynie usługi gastronomiczne jako bufet – zdarzało się nam, że poza sezonem chata była zamknięta. Zmęczeni turyści znajdą tu miejsce na odpoczynek wewnątrz jak i na zewnątrz schroniska. Przy schronisku  ustawiono ławy i stoły, przy których można się posilić korzystając z menu restauracji. Ze schroniska rozpościera się urokliwy widok na podtatrzańskie miejscowości.

Schronisko obecnie prowadzone jest przez długoletniego chatara Laco Kulanga.
Gospodarz jest znanym nosiczem, do którego należy niedościgniony rekord. Kulanga wniósł do Schroniska Zamkowskiego (Zamkovského Chata) ładunek o masie 207 kg, zaś w sumie, przez kilkanaście lat swojej kariery nosicza, wniósł do różnych schronisk ponad 1000 ton ładunków.

Niestety nie doszło do rekonstrukcji historycznej koleby o której pisałem powyżej. Nisza skalna została po prostu zamurowana.

Dojazd, dojście:
– do Tatrzańskiej Łomnicy, samochodem, autobusem komunikacji SAD, kolejką TEŻ, skąd szlak zielony – 3 godz.;
– można wjechać kolejką gondolową z Tatrzańskiej Łomnicy do Doliny Łomnickiej nad Łomnicki Staw (Skalnaté pleso) i stąd czerwonym szlakiem „Tatrzańska Magistrala” – ok. 5 min.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– wspaniałe widoki na Łomnicę;
– spacer dookoła Łomnickiego Stawu (Skalnaté pleso);
– wjazd kolejką  linową na Łomnicę – 2632 m n.p.m. Kolejka zabiera jednorazowo 15 pasażerów, długość trasy 1865 m i 854 m różnicy wzniesień. Pobyt na szczycie ograniczony czasem pomiędzy zjazdem i wjazdem kolejki. Na szczycie wspaniały taras widokowy, zawieszony nad przepaścią – adrenalina i boskie widoki!;
– wjazd wyciągiem krzesełkowym na Łomnicką Przełęcz (Lomnické sedlo) – 2189 m n.p.m.  Wyciąg wybudowany w latach 1958-60 pokonuje dystans 1183 m i 417 m różnicy wzniesień, przejazd trwa ok. 12 minut. Stąd szlakiem zielonym – 10 min.
Możemy wejść na Wielką Łomnicką Basztę (Vel’ká Lomnická veža) – 2202 m n.p.m., która stanowi wspaniały punkt widokowy na Dolinę Zimnej Wody (Studená dolina), masyw Pośredniej Grani (Prostredný hrot), Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo), Lodowy Szczyt, Lodową Kopę, Sławkowski Szczyt oraz Dolinę Łomnicką. Na grani pobyt czasowy nieograniczony, poza czasem kursowania wyciągu.
>>>więcej informacji zakładka: „Tatry Słowackie – Ważne informacje”, Kolejki i wyciągi
– obserwatorium astronomiczne „hvezdareň” Słowackiej Akademii Nauk, wybudowane w latach 1940-43. Placówka specjalizuje się w badaniach astrofizycznych oraz obserwacji słabo świecących ciał niebieskich. W latach 1956-62 uruchomiono filię zakładu na szczycie Łomnicy (badania korony Słońca), mieści się tu również stacja hydrometeorologiczna.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– do Schroniska Zamkowskiego (Zamkovskeho chata), szlak czerwony  „Tatrzańska Magistrala” – ¾ godz.;
– do Schroniska przy Zielonym Stawie Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese),  szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 2 ¼ godz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *