Tatry słowackie - schroniska

Schronisko – Skalnata Chata

Skalnatá Chata – Schronisko Łomnickie

Telefon: +421 52 4467075
Telefon kom. +421 903-247656
+421 904 890298

info@coolangaa.sk

Schronisko znajduje się na progu Skalnatej doliny (Łomnickiej Doliny).

Przed powstaniem pierwszego schroniska, turyści i taternicy nocowali (biwakowali) w kolebie (niszy) pod wysuniętym głazem, zwanym Ognisko. Już w 1841 roku osłonięto ją kamiennym murem na polecenie czterech turystów z Niemiec, wśród nich był Carl Lohmeyer, autor pierwszego, drukowanego przewodnika po Tatrach.
W późniejszych latach zamknięto betonową domurówką z drzwiami i oknami. W 1894 roku Węgierskie Towarzystwo Karpackie (MKE) doprowadziło tu z Tatrzańskiej Łomnicy szlak turystyczny, (obecnie znakowany na zielono). W latach 1931-33 zbudowano tzw. „Tatrzańską Magistralę”, (znaki czerwone), wygodną śnieżkę turystyczną, która łączy środkowe partie dolin po południowej stronie Tatr. W 1932 roku Klub Czechosłowackich Turystów (KČST) dobudował drewnianą chatkę z 4 pryczami. W 1935 roku rozbudowana, powiększona i ulepszona stała się regularnym, aczkolwiek małym schroniskiem znanym jako Skalnatá chata (Łomnickie Schronisko).

Po dalszej rozbudowie schronisko służyło turystom do 1970 roku. Ze względu na problem odprowadzania ścieków schronisko zamknięto. Budynek niszczał i zapowiadano jego rozbiórkę. W 1994 roku wydzierżawił go i wyremontował znany tragarz tatrzański, Laco Kulanga
>>>więcej informacji zakładka: “Tatry Słowackie – Ważne informacje”, Tatrzańscy tragarze

Obecnie jest to drewniany budynek (prawie jak barak), który świadczy jedynie usługi gastronomiczne (bufet), zdarzało się nam, że poza sezonem chata była zamknięta.
Niestety nie doszło do rekonstrukcji historycznej koleby, a nisza skalna została po prostu zamurowana.

Dojazd, dojście:
· do Tatrzańskiej Łomnicy, samochodem, autobusem komunikacji SAD, kolejką TEŻ, skąd szlak zielony – 3 godz.;
·  można wjechać kolejką gondolową z Tatrzańskiej Łomnicy do Doliny Łomnickiej nad Łomnicki Staw (Skalnaté pleso) i stąd czerwonym szlakiem „Tatrzańska Magistrala” – ok. 5 min.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
·  wspaniałe widoki na Łomnicę;
·  spacer dookoła Łomnickiego Stawu (Skalnaté pleso);
·  wjazd kolejką wiszącą na Łomnicę – 2632 m n.p.m. Kolejka zabiera jednorazowo 15 pasażerów, długość trasy 1865 m i 854 m różnicy wzniesień. Pobyt na szczycie ograniczony czasem pomiędzy zjazdem i wjazdem kolejki. Na szczycie wspaniały taras widokowy, zawieszony nad przepaścią – adrenalina i boskie widoki!;
·  wjazd wyciągiem krzesełkowym na Łomnicką Przełęcz (Lomnické sedlo) – 2189 m n.p.m.  Wyciąg wybudowany w latach 1958-60 pokonuje dystans 1183 m i 417 m różnicy wzniesień, przejazd trwa ok. 12 minut. Stąd szlakiem zielonym – 10 min.
Możemy wejść na Wielką Łomnicką Basztę (Vel’ká Lomnická veža) – 2202 m n.p.m., która stanowi wspaniały punkt widokowy na Dolinę Zimnej Wody (Studená dolina), masyw Pośredniej Grani (Prostredný hrot), Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo), Lodowy Szczyt, Lodową Kopę, Sławkowski Szczyt oraz Dolinę Łomnicką. Na grani pobyt czasowy nieograniczony, poza czasem kursowania wyciągu
>>>więcej informacji zakładka: “Tatry Słowackie – Ważne informacje”, Kolejki i wyciągi
· obserwatorium astronomiczne „hvezdareň” Słowackiej Akademii Nauk, wybudowane w latach 1940-43. Placówka specjalizuje się w badaniach astrofizycznych oraz obserwacji słabo świecących ciał niebieskich. W latach 1956-62 uruchomiono filię zakładu na szczycie Łomnicy (badania korony Słońca), mieści się tu również stacja hydrometeorologiczna.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
· do Schroniska Zamkowskiego (Zamkovskeho chata), szlak czerwony  „Tatrzańska Magistrala” – ¾ godz.;
·  do Schroniska przy Zielonym Stawie Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese),  szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 2 ¼ godz.

Zdjęcia, które zarejestrowały nasze aparaty:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *