AktualnościTatry słowackie - schroniska

Schronisko Żarskie – Żiarska chata

Žiarska dolina 226
032-05 Žiar
Telefon: +421 44 5591525
 0917 598 721
 ziarskachata@gmail.com

 

Žiarska chata (Schronisko Żarskie) znajduje się w Dolinie Żarskiej, jednej z najbardziej znanych i najliczniej odwiedzanych w słowackich Tatrach Zachodnich. Powyżej schroniska stoi budynek „Alpinka”, należący do ratowników HZS. W pobliżu znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

 

Historia:
Historia Żarskiej Chaty sięga 1937 roku, kiedy rozpoczęto jej budowę. Po dwóch latach pracy budynek ukończono i oddano do użytku z 50 miejscami noclegowymi, umywalnią i oświetleniem za pomocą lamp naftowych. Ówcześnie, było to najnowocześniejsze schronisko na Słowacji.
Podczas II wojny światowej budynek służył jako schronienie dla ludzi prześladowanych przez reżim hitlerowski. Partyzanci, których sztab mieścił się tu w 1944 roku, organizowali wypady na Liptów i w Dolinę Rohacką, gdzie toczyły się walki. 10 grudnia 1944 roku doszło do dramatycznego wydarzenia – Niemcy wysadzili w powietrze schronisko, a także spalili okoliczne zabudowania.

Do odbudowy schroniska przystąpiono w latach 1947–1950. W następnej dekadzie zostało ono dodatkowo powiększone. 30 kwietnia 2006 roku budynek został ponownie zburzony, na jego miejscu powstało dzisiejsze schronisko, o powierzchni użytkowej o 325 m2 większej od poprzedniego budynku. 25 marca 2009 roku ze stoków między Jałowiecką Kopą a Jałowieckim Przysłopem zeszła lawina, która była tak potężna, że zapisała się w pamięci Słowaków jako lawina „stulecia” – uszkadzając schronisko oraz pobliski Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

Teraźniejszość:
Žiarska chata jest czynna przez cały rok (z wyjątkiem okresów wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego). Schronisko dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach dla od 2 do 4 osób. Za nocleg zapłacimy od 9 € do 25 €, w zależności od standardu i ilości miejsc w pokojach. Wybierając najtańszą opcję, musimy pamiętać o zabraniu własnego śpiwora. Dzieci w wieku 3 – 12 lat otrzymują 30% zniżkę na nocleg, młodsze, jeśli nie potrzebują osobnego łóżka, mogą nocować nieodpłatnie. 
W schronisku znajduje się jadalnia czynna od 7.00 do 21.00. Obowiązuje w niej zakaz spożywania własnych posiłków, nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków w kuchni. Koszt śniadania wynosi 5 €, dla dzieci 4€, obiady według cennika. Dla grup, po wcześniejszym umówieniu, możliwość zamówienia noclegu z wyżywieniem. Schronisko dysponuje parkingiem płatnym 10 € za wjazd. Na teren budynku nie są wpuszczane psy. Zakwaterowanie jest możliwe do godz. 22.00. Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub drogą mailową.

Dojazd – dojście:
– najlepiej samochodem do miejscowości Žiar i dalej na parking u wylotu Doliny Żarskiej, skąd szlak niebieski – 1 ½ godz.;

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:
– wejście na Rohacze, szlak zielony na Żarską Przełęcz – 1 ½ godz.; skąd szlak żółty na grań Rohaczy – ¾ godz.;
– wejście na Baraniec (Baranec – 2184 m n.p.m.) – grzbiet jednej z najpotężniejszych odnóg Tatr Zachodnich, szlak zielony na Żarską Przełęcz – 1 ½ godz.; skąd szlak żółty na szczyt – 2 godz.;
– przejście do Doliny Rohackiej przez Smutną Przełęcz, szlak niebieski – 2 ¼ godz.;
– Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:
– 
do schroniska na Polanie Zwierówka (Chata Zverovka) w Dolinie Rohackiej, szlak niebieski do Rohackiego Bufetu (była Ťatliakova Chata) – 2 ¼ godz., skąd drogą asfaltową do schroniska – 1 ¼ godz.

Materiały źródłowe:
1. https://www.travelguide.sk/pol/zakwaterowanie/ziarska-chata_50543_0_1.html
2. https://portaltatrzanski.pl/przewodnik/schroniska/zarska-chata,64
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_%C5%BBarskie – zdjęcie wyróżniające

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *