Tatry słowackie - schroniska

Schronisko Wielickie – Śląski Dom (Sliezsky dom)

059 82 Tatranská Polianka
tel.: +421-911-882 879
tel.: +421-918-988 309

www.sliezskydom.sk
recepcia@sliezskydom.sk

 

 

Hotel górski „Śląski Dom”(Sliezsky dom)  położony jest w Dolinie Wielickiej (Velická Dolina), nad południowym brzegu Wielickiego Stawu u stup Gerlacha na wysokości 1670 m n.p.m. Przez turystów dawniej nazywany był Śląską Gospodą lub Schroniskiem Wielickim.
W rejonie Hotelu niezapomniane widoki i piękna tatrzańska przyroda.

Historia:
Pierwszy kamienny, niezagospodarowany schron, na cześć swego twórcy zwany Schroniskiem Blásyego został zbudowany w latach 1871-82. Była to kamienna chata, bez podłóg, zbudowana ze zbiórkowych funduszy. Została zniszczona przez lawinę śnieżną w 1874 roku. W latach 1876-78 MKE (Węgierskie Towarzystwo Karpackie) wybudowało na wschód od wypływu, na tzw. Mokrej Polanie obszerniejsze, drewniane i okresowo zagospodarowane schronisko nazwane imieniem wybitnego, węgierskiego geografa Jánosa Hunfalvyego. Nocował w nim Tytus Chałubiński podczas swoich wypraw w Tatry.

Schronisko to w swoim czasie uchodziło za jedno z najwygodniejszych w Tatrach, ale w ostatnich latach swego istnienia bardzo podupadło i często stało puste, w końcu spłonęło w 1913 roku. Powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że w latach 1894-95 Sekcja Śląska Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego wybudowała trzecie z kolei schronisko, 8-pokojowe, wielokrotnie powiększane i poszerzane (w 1906 – 40 łóżek). W 1942-43 dostawiono przybudówkę a w latach 1957-58 piętro nad frontowym traktem, w końcu rozrosło się do 100 miejsc.

29 listopada 1962 roku schronisko spłonęło. Szybko podjęto działania mające na celu odbudowę i w latach 1966-69 powstał, stojący do dzisiaj, drugi Śląski Dom, o niezbyt udanej architekturze, zupełnie nie pasujący do tatrzańskiego krajobrazu, za to drogi, zapewniający turystom luksusy niekoniecznie oczekiwane przez turystów górskich np. restauracja z obsługą kelnerów. Przez wiele lat należał do przedsiębiorstwa Interhotel „Tatry”.

Do najważniejszych wydarzeń schroniska należy wizyta papieża Jana Pawła II w dniu 3 czerwca 1995 roku w czasie pielgrzymki na Słowację. Papież przybył do Doliny Wielickiej, modlił się w altance specjalnie postawionej dla niego nad brzegiem jeziora, odbył też trwający ponad godzinę lot helikopterem nad Tatrami. Pokój, w którym odpoczywał Jan Paweł II, urządzony przez artystę z Białej Spiskiej, Jana Čižika, jest udostępniony do zwiedzania – klucz znajduje się u kierownika hotelu.

W 1998 roku Śląski Dom został sprywatyzowany. W latach 2009-10 przeprowadzono kapitalny remont . Powstała nowa kotłownia i oczyszczalnia ścieków, wymieniono wszystkie instalacje, przebudowie uległo wnętrze schroniska, a budynek został na zewnątrz ocieplony.

Teraźniejszość:
Całkowicie odnowiony hotel oferuje noclegi zarówno hotelowe (w 36 pokojach i 7 apartamentach) jak i turystyczne – dla osób niewymagających wygód. W części hotelowej wszystkie pokoje wyposażone są w duże łóżko, łazienkę z wanną lub prysznicem, minibar, dostęp do szybkiego Internetu, telewizor LCD i telefon. Jeden z pokoi jest w pełni wyposażony dla komfortu i wygody gości niepełnosprawnych. Orientacyjna cena za pobyt około 65 € (ceny wahają się w dość dużych granicach w zależności wielkości pokoju i jego wyposażenia).

Hotel dysponuje restauracją i bufetem na tarasie. Koszt śniadania to 10 €, natomiast kolacji 17 €. Hotel oferuje całą gamę atrakcji zarówno latem jak i zimą, od możliwości wypożyczenia gier towarzyskich, rowerów i sprzętu zimowego, po najwyżej położone wellness na Słowacji z widokiem na Velické pleso, które zapewnia doskonały wypoczynek po całodziennej wspinaczce. Przygotowano także wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi – do dyspozycji gości są: łóżko dziecięce, krzesło dziecięce, stolik do przewijania i kącik dla pociech w recepcji. W hotelu znajduje się sala konferencyjna o pojemności 50 osób, do wynajęcia za 15 €/ godz.. Zameldowani turyści maja możliwość dojazdu i parkowania samochodu w sąsiedztwie budynku za opłatą 20 €/dobę. Na wjazd i wyjazd konieczna jest zgoda Parku TANAP, na terenie którego znajduje się Śląski Dom.

Dojazd – dojście:
– do Tatrzańskiej Polianki, samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ, skąd drogą jezdną (drogowskazy) lub szlakiem zielony – 1 ¾ godz. (najkrótsza droga);
– do Starego Smokowca, samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ, skąd  szlak żółty na Wielicką Polanę (Velicka Pol’ana) – 2 godz., skąd szlak zielony – ¼ godz. 
– do Tatranske Zruby, samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ, szlak niebieski – 1 godz. skąd  szlak żółty na Wielicką Polanę (Velicka Pol’ana) – ¾ godz., skąd szlak zielony – ¼ godz.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:
– zwiedzanie pokoju w schronisku gdzie gościł i odpoczywał papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki na Słowację w dniu 03.06.1995 roku;
– spacer dookoła Wielickiego Jeziora i pod Wielicki Wodospad;
– wejście na przełęcz Polski Grzebień – 2200 m n.p.m., szlak zielony – 2 godz.;
– wejście na Małą Wysoką (Wýchodna Vysoká) – 2428 m n.p.m., na Polski Grzebień szlak zielony – 2 godziny, stąd szlak żółty – 1 godz.;
– przejście przez Polski Grzebień do Doliny Białej Wody i dalej do Łysej Polany, do Zmarzłego Stawu, szlak zielony – 2 ¼ godz., dalej szlak niebieski – 4 godz.;
– przejście do Doliny Staroleśnej (Ve’ká Studená Dolina) przez dwie wysokogórskie przełęcze – przez Polski Grzebień do Zmarzłego Stawu, szlak zielony – 2 ¼ godz., skąd szlak niebieski przez Rohatkę (Prielom) – 1 godz. 40 min.;
– przejście do Doliny Mięguszowieckiej obok Batyżowieckiego Stawu – piękna panorama m. in. na szczyt Kościółek w Dolinie Batyżowieckiej (ścisły rezerwat) gdzie można zobaczyć cztery Batyżowieckie Wodospady i dalej przez Przełęcz pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou), szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 2 ½ godz.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:
– do Chaty przy Popradzkim Stawie i do Chaty Majlatha, szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 2 ½ godz.;
– do Bilίkova Chata (Schronisko Bilίka), szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” na Hrebienok (Siodełko) – 1 godz. 35 min., dalej szlak zielony – 10 min.

 

Materiały źródłowe:
1. https://portaltatrzanski.pl/przewodnik/schroniska/slaski-dom-hotel-gorski,71
2. https://www.sliezskydom.sk/
3. https://www.wysokie-tatry.pl/nocleg/wysokogorska-oblast/dolina-wielecka/hotel-gorski-slaski-dom/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *