Tatry słowackie - schroniska

Schronisko Wielickie – Śląski Dom (Sliezsky dom)

tel.: +421-911-882 879
tel.: +421-918-988 309

www.sliezskydom.sk
recepcia@sliezskydom.sk

Hotel “Śląski Dom” położony jest w Dolinie Wielickiej (Velická Dolina), opodal południowego brzegu Wielickiego Stawu.

Pierwszy kamienny, niezagospodarowany schron, na cześć swego twórcy zwany Schroniskiem Blásyego został zbudowany w latach 1871-82. Była to kamienna chata, bez podłóg, zbudowana ze zbiórkowych funduszy. Została zniszczona przez lawinę śnieżną w 1874 roku. W latach 1876-78 MKE (Węgierskie Towarzystwo Karpackie) wybudowało na wschód od wypływu, na tzw. Mokrej Polanie obszerniejsze, drewniane i okresowo zagospodarowane schronisko nazwane imieniem wybitnego, węgierskiego geografa Jánosa Hunfalvyego. Nocował w nim Tytus Chałubiński podczas swoich wypraw w Tatry.

Schronisko to w swoim czasie uchodziło za jedno z najwygodniejszych w Tatrach, ale w ostatnich latach swego istnienia bardzo podupadło i często stało puste, w końcu spłonęło w 1913 roku. Powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że w latach 1894-95 Sekcja Śląska Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego wybudowała trzecie z kolei schronisko, 8-pokojowe, wielokrotnie powiększane i poszerzane (w 1906 – 40 łóżek). W 1942-43 dostawiono przybudówkę a w latach 1957-58 piętro nad frontowym traktem, w końcu rozrosło się do 100 miejsc.

29 listopada 1962 roku schronisko spłonęło. Szybko podjęto działania mające na celu odbudowę i w latach 1966-69 powstał, stojący do dzisiaj, drugi Śląski Dom, o niezbyt udanej architekturze, zupełnie nie pasujący do tatrzańskiego krajobrazu, za to drogi, zapewniający turystom luksusy niekoniecznie oczekiwane przez turystów górskich np. restauracja z obsługą kelnerów. Przez wiele lat należał do przedsiębiorstwa Interhotel „Tatry”.

Do najważniejszych wydarzeń schroniska należy wizyta papieża Jana Pawła II w dniu 3 czerwca 1995 roku w czasie pielgrzymki na Słowację. Papież przybył do Doliny Wielickiej, modlił się w altance specjalnie postawionej dla niego nad brzegiem jeziora, odbył też trwający ponad godzinę lot helikopterem nad Tatrami. Pokój, w którym odpoczywał Jan Paweł II, urządzony przez artystę z Białej Spiskiej, Jana Čižika, jest udostępniony do zwiedzania – klucz znajduje się u kierownika hotelu.

W 1998 roku Śląski Dom został sprywatyzowany. W latach 2009-10 przeprowadzono kapitalny remont . Powstała nowa kotłownia i oczyszczalnia ścieków, wymieniono wszystkie instalacje, przebudowie uległo wnętrze schroniska, a budynek został na zewnątrz ocieplony.

Polscy turyści i taternicy, dla których nocleg w Śląskim Domu był za drogi lub którzy nie znaleźli w nim miejsc, spędzali często noc w dużej kolebie skalnej mieszczącej się pod wielkim głazem tuż powyżej „Magistrali Tatrzańskiej” nieco na wschód od Wyżniej Wielickiej Polany.

Dojazd – dojście:
· do Tatrzańskiej Polianki, samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ, skąd drogą jezdną (drogowskazy) lub szlakiem zielony – 1 ¾ godz. (najkrótsza droga);
· do Starego Smokowca, samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ, skąd  szlak żółty na Wielicką Polanę (Velicka Pol’ana) – 2 godz., skąd szlak zielony – ¼ godz. 
· do Tatranske Zruby, samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ, szlak niebieski – 1 godz. skąd  szlak żółty na Wielicką Polanę (Velicka Pol’ana) – ¾ godz., skąd szlak zielony – ¼ godz.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:
· zwiedzanie pokoju w schronisku gdzie gościł i odpoczywał papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki na Słowację w dniu 03.06.1995 roku;
· spacer dookoła Wielickiego Jeziora i pod Wielicki Wodospad;
· wejście na przełęcz Polski Grzebień – 2200 m n.p.m., szlak zielony – 2 godz.;
·  wejście na Małą Wysoką (Wýchodna Vysoká) – 2428 m n.p.m., na Polski Grzebień szlak zielony – 2 godziny, stąd szlak żółty – 1 godz.;
· przejście przez Polski Grzebień do Doliny Białej Wody i dalej do Łysej Polany, do Zmarzłego Stawu, szlak zielony – 2 ¼ godz., dalej szlak niebieski – 4 godz.;
· przejście do Doliny Staroleśnej (Ve’ká Studená Dolina) przez dwie wysokogórskie przełęcze – przez Polski Grzebień do Zmarzłego Stawu, szlak zielony – 2 ¼ godz., skąd szlak niebieski przez Rohatkę (Prielom) – 1 godz. 40 min.;
· przejście do Doliny Mięguszowieckiej obok Batyżowieckiego Stawu – piękna panorama m. in. na szczyt Kościółek w Dolinie Batyżowieckiej (ścisły rezerwat) gdzie można zobaczyć cztery Batyżowieckie Wodospady i dalej przez Przełęcz pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou), szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 2 ½ godz.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:
· do Chaty przy Popradzkim Stawie i do Chaty Majlatha, szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 2 ½ godz.;
· do Bilίkova Chata (Schronisko Bilίka), szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” na Hrebienok (Siodełko) – 1 godz. 35 min., dalej szlak zielony – 10 min.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *