Tatry słowackie - schroniska

Schronisko Majlatcha

059 85 Štrbské Pleso, Slovensko
Telefon: +421 917 655 446
 majlathovachata@gmail.com
https://majlatka.sk

Schronisko  Majláthova Chata (Schronisko Majlatcha) położone jest w Dolinie Mięguszowieckiej na zachodnim brzegu jeziora – Popradske Pleso (Popradzki Staw) na wysokości 1500 m n.p.m. 
Schronisko zbudowane ponownie w jego historycznym miejscu. Nieopodal schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych prowadzących między innymi na Rysy, Koprowy Wierch oraz Magistralę Tatrzańską w obu kierunkach.

Historia:
Pierwsze schronisko nad Popradzkim Stawem zostało zbudowane w 1879 roku przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie (MKE). Nazwano je Majláthova Chata na cześć pomysłodawcy budowy, węgierskiego działacza turystycznego Bélę Majlátha. Schronisko to spłonęło już w następnym roku a imię to przypisywano nieoficjalnie do innych budynków wzniesionych w tym miejscu.

Następne, kamienne schronisko o trzech izbach postawiono w 1881 roku. Znane było również pod nazwą Popradská chata. Schronisko otrzymało drewnianą werandę i służyło turystom przez 9 lat. W 1890 roku schronisko padło ofiarą pożaru.
Trzecie schronisko funkcjonowało w latach 1892-1897. Wybudowane zostało przez ówczesnego właściciela ziemskiego w postaci trzyizbowej kamienno-drewnianej chaty. W 1897 właścicielem ziem został Christian Hohenlohe, który zburzył budynek i w 1899 roku wybudował kolejny, drewniany, który przetrwał aż do roku 1964. W latach 1928-1938 schronisko współdzierżawił Otokar Štáfl, mieszkający w nim wraz żoną Vlastą.

Schronisko od 1951 roku nosiło imię kpt. Štefana Morávki, bojownika Słowackiego Powstania Narodowego, który zginął 11 stycznia 1945 roku w walce na Grúniku (Gronik) pod Krywaniem. W 1961 roku pod ciężarem śniegu zawalił się dach schroniska, a 25 października 1964 roku schronisko częściowo spłonęło. Po pożarze rozebrano pozostałości po budynku. Obok nich na początku lat 60-tych powstał hotel górski, stojący do dziś – Chata przy Popradzkim Stawie.

W 2006 roku rozpoczęto starania, mające na celu odbudowę, a w zasadzie ponowną budowę Schroniska Majlátha. Inicjatorem prac był taternik Pavol Lazar. Podczas opracowywania planu budynku wzorowano się na ukończonym w 1899 roku schronisku Christiana Hohenlohe. W efekcie ściany chaty przypominają mur pruski a bryła budynku zbliżona jest do poprzednika. Budynek łączy elementy nowoczesności z historycznymi. Schronisko przekazano do użytku 30 grudnia 2010 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się pod koniec lutego 2011 roku. Budowa schroniska była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Teraźniejszość:
Obecnie schronisko posiada zakwaterowanie w pokojach 2- i 4- osobowych o podwyższonym standardzie oraz w pokoju turystycznym. Pokój dla dwóch osób kosztuje 50 € / noc, dla czterech osób 100 € / noc. W wymienionych pokojach, do dyspozycji gości jest telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, łazienka z prysznicem oraz bezpłatny zestaw kosmetyków.
W pokoju turystycznym koszt noclegu to 25 € / noc. Obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 1 € / os. I dodatkowa opłata za pobyt z psem. 
Na terenie schroniska działa restauracja serwująca zarówno tradycyjne słowackie potrawy jak i dania kuchni międzynarodowej. Koszt śniadania wynosi 6 €. Na kolacje zakwaterowani goście otrzymają 30% zniżki. Natomiast dla grup, co najmniej 10- osobowych, cena kolacji to 10 € / os.

Z okien schroniska roztacza się malowniczy widok na Tatry i Popradzki Staw. Okolica schroniska jest wymarzonym miejscem dla miłośników narciarstwa oraz pieszych i rowerowych wycieczek.
Chatarami są obecnie Katarína i Milan Blaško.

Dojazd – dojście:
– dojazd do osady Szczyrbskie Pleso, samochodem, autobusem komunikacji SAD, kolejką TEŻ lub kolejką zębatą i stąd czerwonym szlakiem „Tatrzańska Magistrala” do Popradzkiego Stawu – 1 godz. 20 min.;
– dojazd do przystanku Popradske Pleso, samochodem lub kolejką TEŻ i stąd niebieskim szlakiem do schroniska – 1 godz.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:
– spacer dookoła malowniczo położonego jeziora, które leży 100 m powyżej Morskiego Oka, szlak bez znaków – 1 godz.;
– Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr położony u podnóża Osterwy, szlak żółty – 20 min.;
>>>więcej informacji zakładka: Tatry Słowackie – Ciekawe miejsca”, Tatrzański Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór
 -wejście na Rysy 2503 m n.p.m. (słowacki wierzchołek) oraz 2499 m n.p.m.(polski wierzchołek), szlak niebieski do rozdroża – ½ godz., dalej szlak czerwony – 2 ½
>>>więcej informacji zakładka: Tatry Słowackie – Szlaki turystyczne”, Rysy od słowackiej strony
– przejście do Hińczowych Stawów w Hińczowej Dolinie,  Wielki Hińczowy Staw (Vel’ke Hincovo pleso) – największe jezioro w Tatrach Słowackich, czwarte w całych Tatrach, szlak niebieski – 1 ½ godz.;
– wejście na Koprowy Wierch (Kôprovský štίt) – 2367 m n.p.m. przez Dolinę Hińczową na Koprową Przełęcz, szlak niebieski – 2 ¼ godz., dalej szlak czerwony na szczyt – ¾ godz.;
– przejście z Doliny Mięguszowieckiej do Doliny Koprowej i dalej do Trzy Studnie (Tri Stdničky) przez Koprową Przełęcz, szlak niebieski – 6 ½ godz.;
– przejście z Doliny Mięguszowieckiej do Doliny Wielickiej (Velická Dolina) przez Przełęcz pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou) – 1959 m n.p.m., szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 3 ¾ godz.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:
– do Chaty pod Rysami, najwyżej położone schronisko w Tatrach – 2250 m n.p.m., (czynne w okresie od 15 czerwca do 31 października), szlak niebieski do rozdroża – 20 min., dalej szlak czerwony – 1 ¾ godz.;
– do schroniska Śląski Dom (Sliezsky Dom) w Dolinie Wielickiej, szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – 3 ¾ godz.;
– do schroniska Chata Popradské pleso (Schronisko przy Popradzkim Stawie), szlak bez znaków – 2 min.

Materiały źródłowe:
https://portaltatrzanski.pl/przewodnik/schroniska/majlathova-chata,72
2. https://www.letsbookhotel.com/pl/slovakia/strbske-pleso/hotel/majlathova-chata.aspx

2 komentarze

 1. Witajcie
  Dość często bywamy nad jeziorem z racji tego iż z wieloma parami ślubnymi przybywamy tam na sesje a i w wolne dni od pracy też przybywamy aby pospacerować i podziwiać widoki zapraszam do nas aby zobaczyć sesję z tego miejsca https://kiszelaphotography.pl/sesja-slubna-szczyrbskie-jezioro/

  1. Potwierdzam poprawność linku.
   Wszystkim Młodym Parom życzę miłości, szczęścia , zdrowia i długiego wspólnego życia.
   Kazimierz Boniakowski
   http://www.naszeszlaki.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *