Tatry słowackie - schroniska

Schronisko Zbójnickie – „Zbójnicka Chata”

Starý Smokovec
Telefon kom. +421 903-638000
+421 903-619000

www.zbojnickachata.sk
rezervacie@zbojnickachata.sk (rezerwacja tylko e-mailem)

 

Zbójnicka chata (Schronisko zbójnickie) położone jest w Dolinie Staroleśnej (Vel’ka Studená Dolina) na wysokości ok. 1960 m n.p.m. 
W rejonie schroniska notowane są najwyższe opady w Tatrach – 2500 mm w ciągu roku. Schronisko zaopatrywane jest przez nosiczów przez cały rok. W wyjątkowych przypadkach (ciężki ładunek) wykorzystywany jest helikopter.

Historia:
Schronisko zostało zbudowane w latach 1907-08 z przeznaczeniem jako leśna chatka dla straży myśliwskiej. Należąca do węgierskiego zarządu lasów była udostępniana dla swoich gości, a w 1910 roku otwarto ją również dla turystów.
Chata nie była zagospodarowana, a jej wyposażenie stanowiły tylko piec i prycze, na których leżała podściółka z kosodrzewiny. Ze względu na ciasnotę, panujące w niej zimno i wilgoć, ówcześni polscy taternicy i turyści nazywali ją „Trupiarnią”. W 1923 roku budynek został wynajęty przez Klub Czechosłowackich Turystów (KČST) i przebudowany w schronisko. Wiosną 1933 roku pojawiła się obecna nazwa. W latach 1939-41 schronisko stało się bazą etapową dla Polaków, którzy uchodzili na Węgry. W latach 1983-85 budynek został powiększony do 350 m sześciennych. W czerwcu 1998 schronisko zniszczył pożar, nie uratowano niczego z wyposażenia.

Wtedy to, wokół chatara Eda Zachora skupiła się grupa ludzi gotowych pomóc w odbudowie. Jeszcze w czerwcu przy pogorzelisku ustawiono prowizoryczny schron z bufetem. W rok po pożarze rozpoczęto prace budowlane. Postawiono wielki, wojskowy namiot, w którym nocowała ekipa budowlana, mogli też liczyć na schronienie turyści. Projekt architektoniczny przewidywał taką sama bryłę i kubaturę schroniska jak przed pożarem. Podczas budowy użyto materiały niepalne. Do odbudowy włączyło się społeczeństwo słowackie oraz turyści z innych krajów, którzy wpłacali dobrowolne kwoty na specjalne konto. Odbudowę schroniska ukończono pod koniec 1999 roku. W grudniu 2000 roku przyjmowano już gości, a oficjalne otwarcie schroniska odbyło się 20 października 2001. W 2010 roku zainstalowano na dachu schroniska kolektory słoneczne.

Teraźniejszość:
Schronisko Zbójnickie czynne jest przez cały rok. Dysponuje 16 miejscami noclegowymi we wspólnej sypialni, na łóżkach piętrowych z pościelą (dodatkową opłata za pościel 2 €).  
Cena za nocleg dla jednej osoby wynosi 22 €. Istnieje również możliwość zamówienia noclegu z wyżywieniem (35 €). Koszt śniadania w schronisku to 6 €, natomiast obiadokolacji 7 €. Zbójnicka Chata ma w ofercie również paczki z przekąskami, dla zakwaterowanych, w cenie 6 €. Opłata klimatyczna wynosi 1 €.
Do dyspozycji gości są kuchenka gazowa, bieżąca woda i suszarnia. W letnich miesiącach szczególną atrakcją jest taras z widokiem na dolinę, natomiast zimą czy podczas złej pogody przytulna jadalnia z kominkiem.
Rezerwacja noclegów tylko i wyłącznie e-mailem.
W schronisku oraz w jego rejonie istnieje dużo możliwości prowadzenia działalności turystycznej, wspinaczkowej, skituringowej i czynności z dziedziny nauk przyrodniczych.

Schronisko we wszystkie niezbędne artykuły spożywcze, opał itp. zaopatrywane jest przez tatrzańskich tragarzy tzw. nosiczy.
Ciężka praca tragarzy została opisana w oddzielnym materiale. Patrz poniższy link.
>>>zakładka “Tatry Słowackie – Ważne informacje, Mapy”, Tatrzańscy tragarze.

Dojazd – dojście:
– dojazd samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Starego Smokowca, skąd szlak zielony na Hrebienok (Siodełko) – 1 godz., dalej szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” na Polanę Kamzik – ¼ godz. i stąd szlak niebieski – 2 ¼ godz. do schroniska;
– można wjechać kolejką szynową na Hrebienok – 7 min. jazdy, skracając marsz prawie o godzinę.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:
– wspaniała panorama otoczenia górnej części Doliny Staroleśnej;
– możliwość przejścia w poprzek Tatr Wysokich, przez przełęcz Rohatka (Prielom) – 2288 m n.p.m. do Dolny Białej Wody i dalej do Łysej Polany, szlak niebieski – 1 ¼ godz. (na przełęcz), do Łysej Polany – 5 ¾ godz.;
– przejście do Doliny Wielickiej (Velická Dolina) przez dwie wysokogórskie przełęcze , szlak niebieski – 1 ¾ godz. przez Rohatkę (Prielom) nad brzeg Zmarzłego Stawu i dalej szlak zielony – ¼ godz. na przełęcz Polski Grzebień i dalej do doliny nad Wielicki Staw (Velické Pleso) – 1 ½ godz.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:
– do Schroniska Zamkowskiego (Zamkovského chata), szlak niebieski na Polanę Kamzik – 1 ¾ godz., stąd szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” – ¾ godz.;
– do schroniska Pavla Bilίka (Bilίkova chata), szlak niebieski na Polanę Kamzik –
1 ¾ godz., stąd szlak zielony – ½ godz.;
– do schroniska Śląski Dom (Sliezsky dom) w Dolinie Wielickiej (Velická Dolina) przez dwie wysokogórskie przełęcze, szlak niebieski – 1 ¾ godz. przez Rohatkę (Prielom) nad brzeg Zmarzłego Stawu i dalej szlak zielony – ¼ godz. na przełęcz Polski Grzebień, skąd do schroniska – 1 ½ godz.

 

Materiały źródłowe:
https://zbojnickachata.sk/pl/dom/
https://portaltatrzanski.pl/przewodnik/schroniska/zbojnicka-chata,63

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *