Tatry słowackie - schroniska

Schronisko Tery’ego „Teryho Chata”

Malá Studená Dolina
062 01 Starý Smokovec

Telefon: +421 949 650 315
Telefon kom. +421 905-893233
 teryhochata007@gmail.com
www.teryhochata.sk

Najwyżej położone schronisko w Tatrach, popularna „Terinka”.
Schronisko położone w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich (Kotlina Piatich spišských plies), górne piętro Doliny Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina).
Domek Téry jest najwyżej położonym domkiem otwartym przez cały rok. Znajduje się w Wysokich Tatrach, w Małej Zimnej Dolinie , na wysokości 2015 m n.p.m.
Okolica jest idealna do uprawiania sportów i rekreacji. Nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, alpinizmu, narciarstwa alpejskiego, ale także do wypoczynku i relaksu.
W 1999 roku obchodziło 100 rocznicę powstania.

Historia:
Schronisko zostało zbudowane w latach 1898-99 przez Węgierskie Towarzystwo Turystów (MKE) i było wówczas najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach (do 1933 roku, kiedy wybudowano Chatę pod Rysami). Inicjatorem budowy był Ődőn (Edmund) Téry, węgierski działacz turystyczny, jeden z pionierów nowoczesnego taternictwa, między innymi pierwszy zdobywca Pośredniej Grani (Prostredný hrot) i Durnego Szczytu (Pyšný štit). Na jego cześć schronisko nazwano jego imieniem.

Materiał budowlany (51 000 kg) wynoszono na plecach. Autorem projektu i zarazem jednym z inwestorów był architekt Gedeon Majunke. Budynek początkowo posiadał 4 izby, w każdej po 4 łóżka. Powiększone w 1932 roku, parokrotnie modernizowane. Po MKE schronisko przejął spiski Karpathenverein, któremu z kolei w 1929 roku odebrał Klub Czechosłowackich Turystów (KČST). Po II wojnie światowej w 1950 roku budynek otrzymał drewnianą przybudówkę, jako ochronę od wiatru i zimna.

Ostatnią rozbudowę schroniska przeprowadzono w latach 1979-82, a remont w 1984-86, podczas którego wybudowano oczyszczalnię ścieków. Duży wkład pracy w przeróbki miały ochotnicze brygady taternickie, których pracami kierował taternik i pisarz Belo Kapolka. Od 1994 roku w schronisku gospodarzy Miro Jίlek, syn zasłużonego, tatrzańskiego „chatara”. 

W 1999 roku obchodzono uroczyście 100 rocznicę powstania schroniska, było ponad 200 zaproszonych gości, w tym byli gospodarze. Przy wejściu do chaty odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Belo Kapolki. W roku 2005 i 2010 zamontowano kolektory słoneczne. Od jesieni 2005 roku działa oświetlenie elektryczne. W 2006 roku, w 150 rocznicę urodzin Ődőna Téryego, w jadalni odsłonięto tablicę poświęconą Téryemy i Gedeonowi Majunke.
Całe zaopatrzenie schroniska wynoszone jest przez tragarzy.
>>>zakładka „Tatry Słowackie – Ważne informacje, Mapy”, Tatrzańscy tragarze.

Teraźniejszość:
Schronisko Téryego dysponuje 24 miejscami noclegowymi w dwóch pokojach 6-osobowych i jednym 12-osobowym. Na każdym łóżku znajdują się dwa koce i poduszka. W toaletach dostępna jest jedynie zimna woda ze studni.
Zakwaterowanie należy zarezerwować z wyprzedzeniem, drogą telefoniczną lub mailową.
W razie braku miejsc istnieje możliwość przenocowania na podłodze jadalni w cenie 11 €, w takim przypadku schronisko oferuje materac, konieczne jest, abyś posiadał własny śpiwór. Cena za nocleg 1 osoby wynosi 22 €. Nocleg dla dzieci do 6 roku życia jest bezpłatny, gdy śpią w łóżku z rodzicami lub połowę tańszy, gdy wymagają osobnego łóżka. Istnieje opcja noclegu z wyżywieniem. Turyści mogą skorzystać z jadalni, która jest w pełni wyposażana przez słowackich nosiczy.
W schronisku znajduje się również kuchnia turystyczna.

Dojazd – dojście:
– dojazd samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Starego Smokowca, skąd szlak zielony na Hrebienok (Siodełko) – 1 godz., dalej szlak czerwony „Tatrzańska Magistrala” do schroniska Zamkowskiego (Zamkovského Chata) – 1 godz. i stąd szlak zielony – 1 godz. 40 min do schroniska;
– można wjechać kolejką szynową na Hrebienok – 7 min. jazdy, skracając marsz prawie o godzinę.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:
– Dolina Pięciu Stawów Spiskich i wspaniałe wysokogórskie otoczenie;
– przejście przez Lodową Przełęcz (Sedielko) – 2372 m n.p.m. – najwyżej położona przełęcz, przez którą prowadzi znakowany szlak turystyczny do Doliny Jaworowej, szlak zielony – 1 ½ godz.;
– przejście przez Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo) – 2352 m n.p.m. do Doliny Staroleśnej (Vel’ka Studená Dolina) do schroniska Zbójnickiego (Zbojnίcka chata), szlak zielony – ½ godz., dalej szlak żółty – 2 ½ godz. tzw. „Ostrawska Perć”, najtrudniejszy szlak po słowackiej stronie Tatr Wysokich, teraz już dwukierunkowy !!!, na szlaku najdłuższy łańcuch;
– możliwość przejścia z uprawnionym przewodnikiem (odpłatnie) przez Baranią Przełęcz do Doliny Kieżmarskiej, do schroniska przy Zielonym Stawie Kieżmarskim, przejście to połączone jest z wejściem na Baranie Rogi – 2526 m n.p.m.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:
– do Schroniska Zbójnickiego, przez Czerwoną Ławkę, szlak zielony – ½ godz., dalej szlak żółty – 2 ½ godz.;
– do Schroniska Zamkowskiego, szlak zielony – 1 ¼ godz.

Materiały źródłowe:
1. https://www.vysoketatry.com/chaty/tchata/pl.html
2. https://www.teryhochata.sk/
3. https://portaltatrzanski.pl/przewodnik/schroniska/chata-teryego,59

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *