Tatry słowackie - schroniska

Schronisko Zamkowskiego – Zamkovskeho chata

Telefon:+421 52 4422636
Tel. kom. +421 905 554471

www.zamka.sk
zamka@zamka.sk

Schronisko znajduje się pod górną granicą lasu w dolnej części Doliny Zimnej Wody (Malá Studená dolina), na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

Schronisko zbudował w latach 1942-43 znany taternik i przewodnik słowacki węgierskiego pochodzenia Štefan Zamkovský (István Zamkovszky), znany wśród polskich taterników, z którymi się wspinał, między innymi ze Stanisławem Motyką i Janem Sawickim.

W czasie II wojny światowej schronisko użyczało schronienia prześladowanym, politycznym uciekinierom, partyzantom i żydowskim rodzinom. W 1948 roku schronisko zostało upaństwowione i przejęte przez KSTL (Klub Słowackich Turystów i Łyżwiarzy), a prawowity właściciel skazany na banicję opuścił Tatry. W 1951 roku schronisko przejęte przez Slovakotour, otrzymało imię bohatera ZSRR, kpt. Jana Nálepki (Nálepkova chata), dowódcy czechosłowackiego oddziału na Ukrainie, który z Tatrami nie miał nic wspólnego. W 1988 roku przeprowadzono gruntowny remont, w pobliżu uruchomiono niedużą elektrownię wodną oraz przywrócono pierwotną nazwę. W 1992 roku schronisko powróciło w ręce rodziny Zamkowskich, tzn. do wnuka Stanisława Tichego. Pierwotny właściciel – Stefan Zamkowski w 1952 roku przeprowadził się z rodziną do Banskiej Szczawnicy gdzie zmarł 15 maja 1961 roku. Członkowie Górskiego Pogotowia nadali mu „In memoriał” srebrną odznakę Przewodnika I klasy Górskiego Pogotowia. Od 1996 schronisko prowadzi Jana Kalinčiková, który w 2003 roku odkupił budynek od prawowitych właścicieli.

Dojazd – dojście:
· samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Starego Smokowca skąd na Hrebienok (Siodełko), szlak zielony – 1 godz. i dalej szlak czerwony – 1 godz.;
· ze Starego Smokowca można wjechać kolejką na Hrebienok (Siodełko) 7 min. skąd czerwony szlak – 1 godz.;
· samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Tatrzańskiej Łomnicy skąd na Polanę Kamzik, szlak niebieski – 2 ¼ godz. i dalej szlak czerwony – ¾ godz.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:
· przejście do Doliny Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) szlak zielony;
· przejście Doliną Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) do Doliny Pięciu Stawów Spiskich (Kotlina Piatich spišských plies), szlak zielony – 1 godz. 40 min;
· Olbrzymi Wodospad (Obrovský vodopad), szlak czerwony – 20 min.;
· przejście do Łomnickiej Doliny, nad Łomnicki Staw, szlak czerwony – 1 godzina.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:
· do Téryho chata (Schronisko Téry’ego), szlak zielony – 1 godz. 40 min;
· do Bilίkova chata (Schronisko Bilίka), szlak czerwony do Polany Kamzik – ½ godz. skąd szlak zielony – ½ godz.;
· do schroniska Skalnatá chata (Łomnickie Schronisko), szlak czerwony – 1 godz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *