Tatry słowackie - schroniska

Schronisko Zamkowskiego – Zamkovskeho chata

062 01 Starý Smokovec
Telefon:+421 52 4422636
Tel. kom. +421 905 554471

www.zamka.sk
zamka@zamka.sk

 

Schronisko Zamkovskiego (Zamkovského chata) znajduje się w Dolinie  Zimnej Wody na wysokości 1475 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od imienia węgierskiego taternika i przewodnika słowackiego pochodzenia, Štefana Zamkovskiego.
Schronisko znajduje się pod górną granicą lasu na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Spiskich na skrzyżowaniu dwóch górskich szlaków, czerwonego – magistrali Tatrzańskiej i zielonego – prowadzącego w kierunku schroniska Terycho. 

Historia:
Schronisko zbudował w latach 1942-43 znany taternik i przewodnik słowacki węgierskiego pochodzenia Štefan Zamkovský (István Zamkovszky), znany wśród polskich taterników, z którymi się wspinał, między innymi ze Stanisławem Motyką i Janem Sawickim.

W czasie II wojny światowej schronisko użyczało schronienia prześladowanym, politycznym uciekinierom, partyzantom i żydowskim rodzinom. W 1948 roku schronisko zostało upaństwowione i przejęte przez KSTL (Klub Słowackich Turystów i Łyżwiarzy), a prawowity właściciel skazany na banicję opuścił Tatry. W 1951 roku schronisko przejęte przez Slovakotour, otrzymało imię bohatera ZSRR, kpt. Jana Nálepki (Nálepkova chata), dowódcy czechosłowackiego oddziału na Ukrainie, który z Tatrami nie miał nic wspólnego. W 1988 roku przeprowadzono gruntowny remont, w pobliżu uruchomiono niedużą elektrownię wodną oraz przywrócono pierwotną nazwę. W 1992 roku schronisko powróciło w ręce rodziny Zamkovskich, tzn. do wnuka Stanisława Tichego. Pierwotny właściciel – Stefan Zamkowski w 1952 roku przeprowadził się z rodziną do Banskiej Szczawnicy gdzie zmarł 15 maja 1961 roku. Członkowie Górskiego Pogotowia nadali mu „In memoriał” srebrną odznakę Przewodnika I klasy Górskiego Pogotowia. Od 1996 schronisko prowadzi Jana Kalinčiková, który w 2003 roku odkupił budynek od prawowitych właścicieli.

Teraźniejszość:
Schronisko Zamkovskiego jest czynne przez cały rok. Dysponuje 23 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4 i 5-osobowych z łóżkami piętrowymi, możliwe są 2 dostawki. WC i prysznic z ciepłą wodą znajdują się na korytarzu.
Cena noclegu dla jednej osoby w sezonie wynosi: 20 € / dobę, 17 € / dobę w przypadku trzech i więcej noclegów. Poza sezonem cena wynosi 17 € od osoby za dobę lub 15 € przy rezerwacji na co najmniej 3 doby i 13 € / dobę przy pobycie od poniedziałku do piątku. Przewidziane są 30% zniżki dla dzieci do 12 roku życia. Koszt pościeli to 2 € za noc. Opłata miejscowa wynosi 1 €. Jest możliwość zabranie ze sobą psa, za dodatkową opłatą 7 € / noc. W schronisku znajduje się kącik dla dzieci, a przy wejściu do budynku – letni taras. W przypadku złej pogody możliwy jest nocleg na strychu, trzeba mieć jednak własny śpiwór.

Schronisko Zamkovskiego oferuje bogatą ofertę pełnego wyżywienia. Specjalnościami są zupy: czosnkowa, kapuściana lub z soczewicy; gulasz, kiełbasa i tradycyjne słowackie ciasta i pierogi, a także piwo z beczki. Za niepełne wyżywienie zapłacimy tu 14 €, śniadanie to koszt 5,5 €, natomiast obiadokolacja 8,5 €. Jest również możliwość zamówienia paczki z przekąskami w cenie 6 €.

Dojazd – dojście:
– samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Starego Smokowca skąd na Hrebienok (Siodełko), szlak zielony – 1 godz. i dalej szlak czerwony – 1 godz.;
– ze Starego Smokowca można wjechać kolejką na Hrebienok (Siodełko) 7 min. skąd czerwony szlak – 1 godz.;
– samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Tatrzańskiej Łomnicy skąd na Polanę Kamzik, szlak niebieski – 2 ¼ godz. i dalej szlak czerwony – ¾ godz.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:
– przejście do Doliny Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) szlak zielony;
– przejście Doliną Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) do Doliny Pięciu Stawów Spiskich (Kotlina Piatich spišských plies), szlak zielony – 1 godz. 40 min;
– Olbrzymi Wodospad (Obrovský vodopad), szlak czerwony – 20 min.;
– przejście do Łomnickiej Doliny, nad Łomnicki Staw, szlak czerwony – 1 godzina.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:
– do Téryho chata (Schronisko Téry’ego), szlak zielony – 1 godz. 40 min;
– do Bilίkova chata (Schronisko Bilίka), szlak czerwony do Polany Kamzik – ½ godz. skąd szlak zielony – ½ godz.;
– do schroniska Skalnatá chata (Łomnickie Schronisko), szlak czerwony – 1 godz.

 

Materiały źródłowe:
1. https://portaltatrzanski.pl/przewodnik/schroniska/chata-zamkowskiego,65
2. https://www.zamka.sk/cennik/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *