Aktualności

Ważna zmiana dla turystów w polskich Tatrach.

 fot: Andrzej Kryza_PHOTO

Trzy popularne szlaki turystyczne zostały otwarte w polskich Tatrach. Od 1 grudnia były zamknięte ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów.

Szlaki, które zostały udostępnione turystom, to popularne przejście szlakiem niebieskim z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka, czerwony szlak z Przełęczy w Grzybowcu do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy i dalej na Giewont, a także zielony szlak przez Dolinę Tomanową – od skrętu przy Kamienistym Żlebie do Chudej Przełączki.

Ratownicy górscy ostrzegają jednak turystów przed pochopnym podejmowaniem decyzji o wyjściu w góry. W wyższych partiach Tatr nadal panują warunki typowo zimowe. Śnieg w godzinach porannych jest zmrożony i bardzo twardy, w ciągu dnia w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. W tych warunkach raki, czekan i kask oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są obowiązkowe” – apelują na swojej stronie służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Osoby wyruszające na piesze wędrówki muszą pamiętać, że na wszystkich szlakach w Tatrach obowiązuje zakaz poruszania się w ciemności – od zmierzchu do świtu. Zakaz ten związany jest z ochroną przyrody. Z powodu intensywnych roztopów istnieje też duże ryzyko nagłego wzbierania potoków.

Materiały żródłowe:
1. Źródło: Adobe Stock, fot: Andrzej Kryza_PHOTO
2.Turystyka – Wirtualna Polska 17.05.2023
 https://turystyka.wp.pl/wazna-zmiana-dla-turystow-w-polskich-gorach-6898944459103136a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *