W nawiązaniu do poprzedniego artykuły o „schodach” na czerwonym szlaku na Rysy (słowacka strona) chciałby przedstawić czytelnikom swoje odczucia oraz nowy materiał zdjęciowy.
Wiele osób, z którymi miałem przyjemność rozmawiać na szlaku oraz z tymi, którzy chcą przejść tym szlakiem na Rysy prosiło o udostępnienie nowych zdjęć z tej części szlaku, na którym zbudowane są te udogodnienia.
31-08-2017 godz. 1000 – zdjęcia wykonane podczas podejścia na szczyt:
Ostatnie nasze przejście po tych nowych „schodach” odbyło się 31-08-2017 roku. Jak zawsze nasze przejście zostało udokumentowane i opisane.
Powyżej Żabich Stawów (Żabie Plesa 1919 m n.p.m.) w skałach zamontowano metalowe pręty, do których przykręcono schody ze stalowych kratownic i metalowe drabinki. Całość ubezpieczono nowymi, licznymi łańcuchami, które nie zawsze pomagają a czasem wręcz utrudniają poruszanie się po szlaku. Wcześniej jedynym ułatwieniem dla turystów były same łańcuchy.
31-08-2017 godz. 1500 – zdjęcia wykonane podczas zejścia ze szczytu:
Do dnia dzisiejszego trwają dyskusje czy pomysł budowy „schodów” był celowy. Jedni uważają, że to dobry pomysł, bo na szlaku jest bezpieczniej. Inni twierdzą, że instalowanie takich ułatwień zabija prawdziwego ducha górskiej wspinaczki. Jedni i drudzy mają wiele racji.
Może te ułatwienia nie są dla turystów a jedynie dla tragarzy (nośiczy), którzy dostarczają prowiant i opał do najwyżej położonego schroniska w Tatrach „Chaty pod Rysami”. Schronisko to usytuowane jest nieopodal przełęczy Waga na wysokości 2250 m n.p.m. Dla przypomnienia – Chata czynna jest jedynie w sezonie letnim od 16 czerwca do 31 października.
Jeśli taka jest prawda i dlatego zbudowano „schody” to większość z nas chyba zaakceptuje ten pomysł.
Wiele razy wspinałem się na Rysy od słowackiej strony przechodząc dalej na polską do Morskiego Oka lub wracając na stronę słowacką. Z mojego doświadczenia wynika, że po słowackiej stronie sztuczne ułatwienia (łańcuchy, schody, drabinki) dla średniozaawansowanego turysty przydają się jedynie przy mokrej, śliskiej skale lub przy oblodzeniu. Szlak na Rysy zaliczany jest do średnio trudnych i przy dobrych warunkach pogodowych sztuczne ułatwienia są naprawdę zbędne.
Warto wybrać się tym czerwonym szlakiem na Rysy i samemu sprawdzić prawdziwość przedstawionych tez. Samo przejście po „schodach” urozmaica i ożywia podejście, bo szlak powyżej Żabich Stawów należy do monotonnych.
Materiały źródłowe:
1. Treść poprzedniego artykuły „Na Rysy po schodach – Czy to możliwe?”:
2. Własny materiał zdjęciowy z dnia 31-08-2017:
3. Opis szlaku „Rysy od słowackiej strony”, link: https://naszeszlaki.com.pl/3473-2/