Aktualności

„Ścieżka w Obłokach” – szlak dla każdego.

Wspomnienia z „wypadu” do malowniczej wsi Dolni Morava u podnóża Masywu Śnieżnika, gdzie na szczycie góry Slamnik (1116 m n.p.m.) Czesi wybudowali drewniano-stalową wieżę tzw. „Ścieżkę w Obłokach”. Ta konstrukcja to połączenie wieży widokowej, promenady spacerowej i zjeżdżalni.

Ścieżkę w obłokach zaprojektował czeski architekt Zdenek Fránek. Powstała ona ze stali i z modrzewia. Wieża wytrzyma nawałnicę o sile do 200 km/h. 
Promenada spacerowa prowadzi na wysokość 58,5 m. Wędrując na szczyt, pokonujemy odległość 710 m spiralnej kładki (38 m przewyższenia). Nie ma windy, ale kładka jest tak skonstruowana, że bez problemu wejdą na nią osoby niepełnosprawne oraz rodziny z małymi dziećmi, również w wózkach. To przyjemny spacer na wysokości 1116 m n.p.m. Ze szczytu wieży przy dobrej widoczności można dostrzec Karkonosze i Śnieżkę.

Dzieci (te małe i te już całkiem dorosłe) mogą skorzystać z dodatkowych atrakcji. Tuż przy najwyższych chodnikach ścieżki wisi „rękaw” z siatki, który pozwala na wspięcie się na chodnik położony kilka metrów wyżej. 
Ci, którzy lubią adrenalinę, nie muszą schodzić ze szczytu pieszo. Z góry na dół można zjechać w 100-metrowej, stalowej rurze z okienkami (dodatkowa opłata). Na szczycie ścieżki znajduje się tzw. kropka. To mocna sieć rozciągnięta na wysokości 50 m. Stojąc na niej, można oglądać to co mamy pod stopami. 
By pospacerować w obłokach, musimy najpierw dostać się na szczyt góry Slamnik. Można tam wjechać wyciągiem krzesełkowym, rowerem lub dojść pieszo.

Ceny biletów i godziny otwarcia.

Bilety wstępu kupuje się przy dolnej stacji wyciągu (chata Marcelka) lub bezpośrednio przy wejściu do obiektu. Dobra wiadomość jest taka, że można płacić kartą, a panie w okienkach mówią również po polsku.
Bilet normalny kosztuje 350 koron – około 56 zł (z wjazdem wyciągiem tam i z powrotem) lub 200 koron – około 32 zł (wariant pieszy). Dzieci w wieku 3–5 lat płacą odpowiednio 190 lub 120 koron. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. W kasach można nabyć również bilety rodzinne i grupowe. 
Latem (czerwiec–sierpień) obiekt (Sky Walk) można odwiedzać codziennie od godz. 9 do 18 (wyciąg jest czynny w godz. 8.30–18.30). Poza sezonem letnim Ścieżka otwarta jest w godz. 10–16.30 (wyciąg 9.30–17).

Dojazd do miejscowości Dolní Morava.

Najszybciej i najprościej dotrzemy tu samochodem, korzystając z przejścia granicznego Boboszów, skąd jedziemy w kierunku miasta Králíky, by tuż za nim skręcić w lewo w dolinę rzeki Moravy.  W ośrodku Dolní Morava znajduje się kilka parkingów dla samochodów osobowych i autobusów. Są tu zarówno parkingi płatne, jak i darmowe przy dolnych stacjach kolejek.

Byliśmy tu, to naprawdę wspaniała przygoda.

Dziękuję i pozdrawiam moich przyjaciół, z którymi miałem przyjemność spacerować po „Ścieżce w Obłokach”.

Materiały źródłowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *