AktualnościTatry słowackie - ciekawe miejsca

Symboliczny Cmentarz na Klasztorisku – Słowacki Raj

Cmentarz znajduje się w Parku Narodowym „Słowacki Raj” nieopodal ruin klasztoru kartuzów z XIV wieku na Klasztorisku (Kláštorisko).

Początek i koniec szlaku:
Punktem wyjścia jest Podlesok, centrum turystyczne Słowackiego Raju, ważny węzeł szlaków turystycznych, duży parking (płatny 3 euro – IX 2018).
Wejście na teren Słowackiego Raju jest płatne – 1,5 euro od osoby.
Dojazd z Zakopanego przez Poprad w kierunku na Hrabusice, stąd już tablice kierunkowe zaprowadzą nas do Podlesok.

Nasz marsz rozpoczynamy szlakiem czerwonym i kierujemy się zgodnie ze znakami na Klasztorysko. Czas przejścia do Cmentarza około – 1 ½ godz.

Głównym inicjatorem założenia symbolicznego cmentarza w Słowackim Raju był wybitny znawca regionu, jednocześnie członek-ochotnik Horskiej Služby, strażnik parku narodowego i przewodnik Vladimir Mucha.
Projekt został zrealizowany dzięki współpracy oddziału Horskiej Záchrannej Słužby okręgu Słowacki Raj, Klubu Seniorów HS oraz Parku Narodowego Słowacki Raj.
Otwarcie cmentarza nastąpiło 26 listopada 2011 roku.

Mottem przewodnim tego cmentarza, podobnie jak na innych Symbolicznych Cmentarzach jest sentencja „Martwym na pamiątkę – żywym ku przestrodze”.

Na cmentarzu umieszczono dwie tablice z nazwiskami. Na pierwszej, znajdującej się przy wejściu na cmentarz umieszczono imiona i nazwiska ofiar. Na drugiej tablicy umieszczono nazwiska najbardziej zasłużonych dla regionu, którzy przyczynili się do powstania Parku Narodowego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje profesor Martin Rόth, który odkrył i przeszedł jako pierwszy większość istniejących tu wąwozów.

Wygląd cmentarza od jego początku miał być „nietradycyjny”. Według koncepcji głównego inicjatora miejsce pamięci ma przybrać formę „galerii na świeżym powietrzu”.
Na cmentarzu znajdują się drewniane rzeźby autorstwa młodych artystów z okolicznych wsi i miasta Spiska Nowa Wieś. Powstają z pni okolicznych świerków, które obumarły z powodu ataku kornika drukarza.

Rzeźby symbolizują „duchowy obraz” tego miejsca, które znajduje się nieopodal ruin klasztoru kartuzów z XIV wieku.
Jedna z rzeźb przedstawia wykonaną w skali miniaturę 87 metrowej wieży kościoła na rynku w Spiskiej Nowej Wsi – to symbol miasta. Umieszczono na niej tabliczkę poświęconą organizacji turystycznej, która działała jeszcze przezd pierwszą wojną światową.
Dwie inne rzeźby zasługujące na uwagę: trzymetrowa dzwonnica ze świerkowego pnia z dzwonkiem w środku oraz kobieta, której suknia przechodzi płynnie w korzenie drzewa i łączy się z ziemią.

Szczególne miejsce zajmuje głaz, na którym mieszczono tablicę ku czci ratownikom, którzy zginęli w katastofie śmigłowca 17 lipca 2015 roku lecąc na akcję ratunkową w rejonie przełomu rzeki Hornad.

Na cmentarzu przy jednej z charakterystycznych wrót umieszczono szafkę, w której znajduje się „Książka odwiedzin”. Dostęp do ksiązki jest nieograniczony i każdy, kto odwiedza to miejsce może dokonać autorskiego wpisu.

Ponadto:
Klasztorisko jest ważnym węzłem szlaków turystycznych, co oznacza, że w sezonie turystycznym przebywa tu najwięcej ludzi, którzy odwiedzając cmentarz mają odbierać przestrogę w celu troski o swoje życie.

 

Materiały żródłowe:
1. Hubert Jarzębowski „Cmentarz symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca”, wydawnictwo Strapis, Katowice, 2016.
2. Własne notatki, zdjęcia i spostrzeżenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *